Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вигенин припомни на Скопие, че има да оправя спорни въпроси със София и Атина

Външният министър очаква скоро "конкретни" резултати по договора за добросъседство

18 коментара
Сн. БГНЕС

Външният министър Кристиан Вигенин обяви, че София подкрепя европейския път на Македония, но проблемите със съседните страни, по-конкретно с Гърция и България, трябва да бъдат решени.

В петък Вигенин се срещна с македонския си колега Никола Попоски в Скопие, като за пореден път обяви, че въпросите за добросъседство и сътрудничество са ключови за оценката дали една страна е готова да започне преговори за членство в Европейския съюз.

"Във ваш интерес е тези условия да бъдат изпълнени максимално бързо, защото ние бихме искали страните от Западните Балкани колкото може по-бързо да станат част от ЕС", каза Вигенин в публична лекция в македонското министерство на външните работи.

Вигенин подчерта, че преговорите по договора за добросъседство и сътрудничество между Македония и България продължават и очаква скоро да има конкретни резултати.

"Надявам се много бързо да покажем резултати и постепенно, без да се ангажираме с някакви срокове и ненужно бързане, да стигнем до подписването на договора. Паралелно с този процес, ако се решат и проблемите с Гърция, Република Македония може да започне много скоро преговори за членство с ЕС", каза Вигенин.

Въпреки изявлението на Вигенин обаче двете страни още са далеч от подписването на документа. Сред спорните е и въпросът на какъв език да бъде подписан този документ, както и искането на България за гаранции, че конституцията на Македония не е основание за намеса във вътрешните ни работи. Става въпрос за член 49, според който Македония трябва да се грижи за правата на македонските малцинства в Гърция и България.

Остава спорна и "най-чувствителната тема" – за историята.

Вигенин коментира още, че новият състав на Европейския парламента и Европейската комисия след изборите тази година може и да е резервиран към разширяването на ЕС.

"В бъдещия състав на Европейския парламент може да влязат антиевропейски партии и това е риск за Македония и за разширяването на ЕС, защото те може да бъдат резервирани към разширяването. Сегашният еврокомисар за разширяването Щефан Фюле се бореше, но сега не се знае какъв ще е профилът на неговия наследник", каза още Вигенин.

България постави подписването на договора за добросъседство като условие за подкрепа за даването на дата за начало на преговори с ЕС на Скопие.

Членството на Скопие е блокирано и от спора с Гърция за името.

В същото време повечето македонци очакват България да подкрепи Македония в бъдещата интеграция в Европейския съюз. Според проучване "Глобално лидерство, съседство и отношения с България", проведено от Македонския център за международно сътрудничество и Института за демокрация и цитирано от БТА, 87.5 процента от анкетираните македонци очакват България да подкрепи страната в евроинтеграцията.

България дълго време подкрепяше безрезервно евроатлантическото бъдеще на Македония, но по време на кабинета "Борисов" стана една от страните, които отказаха определянето на дата за начало на преговори с ЕС. От Скопие обаче все още идват смесени сигнали по отношение на договора за добросъседство.

Идеята на България е договорът да стъпи на съвместната декларация от 1999 година, подписана от тогавашните премиери Иван Костов и Любчо Георгиевски.

В декларацията Скопие декларира, че няма да предявява претенции за наличието на македонско малцинство в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #18

    Климент Македонски: Противно на Петър Петров (а.к.а."другара Тодар Живков" или Перо), смьатам, че е нужно да бъде въведена още по-опростена УНИВЕРСАЛНА КЛИМЕНТИЦА (КИРИЛИЦА) - азбука от 26 букви, като от българската азбука бъдат премахнати паразитните и сдвоените букви: Й = Ь; Щ = ШТ; Ю = ЬУ или ИУ и Я = ЬА или ИА, а от македонската азбука може да се премахат Ль, Нь, Кь, S = дз, .... Руснаците, сърбите, украинците, белорусите, ...... съшто могат да преминат към тази УНИВЕРСАЛНА КЛИМЕНТИЦА (КИРИЛИЦА), ако искат! Ако ли не да продължават да си ползват "Е с двумьа точками", "Е оботодное", "еРьи", ..... - просто ще бъдат усложнен вариант на УНИВЕРСАЛНАТА КЛИМЕНТИЦА (КИРИЛИЦА)!

  2. Анонимен
    #17

    По времето на омразния на всички български кретени Иван Костов, договорите се подписваха на официалните езици в Република България и Република Македония. Да има нещо неясно?

  3. Анонимен
    #16

    "договорът да стъпи на съвместната декларация от1999г,подписан от Иван Костов и Любчо Георгиевски"....нали Иван Костов беше "виновен "за всичко?!Добре,че беше Иван Костов да извади България от Виденовият батак!...Но "благодарният "български народ гласува за Симеон и до днес не престава да плюе по Костов!

  4. Анонимен
    #15

    Мая Добрева да каже!

  5. Анонимен
    #14

    Почитания и поздравлѣния къмъ др. Тодаръ Живковъ за родолюбивото начинание. Дано да намѣри последователи, и да е начало на края на кастрирания отъ рубладжийско раболепие български правописъ.

  6. Анонимен
    #13

    другара Тодар Живков до 11 За по-специални хора има и по-мръзеливъ начинъ: „Конверторъ нов-старъ правописъ” - http://www.beinsadouno.us/pravopis.aspx „Убийството на символа е и убийство на сѫщностьта! ”, казваха рускитѣ бѣлогвардейци, когато прѣзъ 1917 / 18 болшевицитѣ изхвърлиха съ декрети Ѣ / ѣ (Ятъ, Е-двойно) и продължиха да го използуватъ. Хората сѫ пазиле българщината си, значи.:)

  7. Анонимен
    #12

    другара Тодар Живков до 11 На българска клавиатура, естествено.:) За отдѣлни букви можешъ да си назначишъ Символи съ клавишни комбинации, напръ. Ctrlt E става ѣ, Shift Ctrlt E става Ѣ и прочие. Можешъ да си направишъ и ударена гласна, напръ. Alt R става ѝ. За стария Иванчевски правописъ ти трѣбватъ само Ятъ/Е-двойно – ѣ Ѣ и Голѣмъ Юсъ – ѫ Ѫ. За Маринъ Дриновския правописъ ти трѣбватъ и Малъкъ Юсъ – ѧ Ѧ, Йотиранъ Малъкъ Юсъ – ѩ Ѩ и Йотиранъ Голѣмъ Юсъ –ѭ Ѭ. Но тва е твърде „изискано”.

  8. Анонимен
    #11

    На к`ва кливитура пише др.Т.Живковъ!?

  9. Анонимен
    #10

    другара Тодар Живков 4. Нѣмаме проблеми и съ историята. Да предложимъ паметникътъ на Царь Самуилъ въ София да бѫде направенъ отъ македонски скулпторъ. Този великъ български Царь владеѣше почти целитѣ Балкани отъ Украйна до Йонийския заливъ, но сѫ изобразява отъ наще „интелектуалци” комуноиди като грохналъ, разтреперанъ, умирающъ старецъ, щото „гръцитѣ му ослѣпили 15 хилъ. воини ” - гръцки митъ-лъжа, разпространяванъ отъ д-ръ Божо. Следъ българоненавистическата подигравка съ разцепѣната глава на Стамболовъ, нѣма да рискуваме и по-добре македонски българинъ да го направи.

  10. Анонимен
    #9

    другара Тодар Живков 3. Езикѫтъ на двустранния договоръ, не може да бѫде проблемъ. Да имъ предложимъ да го подпишемъ напръ. на езика Александъръ Македонски, който не е нито елински, нито па „гръцки ”, въпрѣки че д-ръ Божо Димитровъ твръди обратното. Можемъ да използуваме и езика на Гоце Дѣлчевъ или дори на Методи Шаторовъ. Последниятъ бѣше Генсекъ на Македонската комунистическа партия, преди да бѫде утрепанъ по порѫчение на „Сталин-Тито-Димитровъ” отъ другаритѣ му отъ шумкарската бригада „Чепинецъ” съ командиръ генъ. Атанасъ Семѣрджиевъ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.