Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Виктор Орбан: Унгария няма да подкрепи единния енергиен съюз на ЕС

Путин възкреси "Южен поток" като разклонение на "Турски поток"

36 коментара
Виктор Орбан и Владимир Путин. Сн. "Фейсбук" страница на Виктор Орбан.

Унгария няма да подкрепи плана на Европейския съюз за единна енергийна политика, заяви Виктор Орбан в сряда, ден след визитата на Владимир Путин.

Унгария няма да подкрепи поправка в хартата на ЕС за създаване на енергиен съюз, каза Орбан пред репортери в Будапеща, цитиран от Блумбърг. Освен това страната ще се въздържа от препродажба на руски газ за Украйна.

Планът би "изисквал въвличане на ЕС в двустранни отношения", каза Орбан и допълни: "За нас това би означавало да се отречем от нашия суверенитет".

Лидерите на ЕС търсят начини да ограничат зависимостта от руски газ на 28-те страни от блока, като тази цел стана приоритетна след влошаването на отношенията с Кремъл заради конфликта в Украйна.

Противопоставяйки се на по-твърди санкции срещу Русия, Орбан често се е оправдавал с енергийната зависимост на Унгария. В момента руският газ осигурява 60% от нуждите на страната.

Европейската комисия планира да приеме предложението за енергийния съюз на 25 февруари, съобщи ресорният еврокомисар и зам.-председател на ЕК Марош Шефчович в началото на месеца. Предвижда се създаване на вътрешен пазар и обединение на страните членки, което да осигури по-силни позиции в преговорите със страни извън ЕС.

Предложението за енергиен съюз се фокусира върху мерки, които могат да бъдат предприети следващата година и не включват каквито и да е промени в споразумението на ЕС, е заявил представител на ЕК пред агенцията, пожелал да не бъде назоваван.

"Южен поток" като разширение на "Турски поток"

След като през декември лично обяви края на проекта "Южен поток", Владимир Путин го възкреси в нов вариант – газопровод през Турция за Европа, който отново включва България и продължава маршрута си през Сърбия до Унгария и Австрия. Предложението бе направено в Будапеща, след разговорите му с премиера Виктор Орбан, на които бяха договорени по-изгодни газови доставки за Унгария.

Путин съобщи, че Русия не се е отказала от "Южен поток", който можел да се реализира частично, като разклонение на планирания нов газопровод към Турция.

Двамата с Орбан заявиха, че биха подкрепили новия руски проект "Турски поток", с който руснаците замениха "Южен поток", след като последният бе спрян от Путин заради възраженията на ЕС, че не отговаря на европейските правила.

Една от опциите, изказана от Орбан и Путин, е за разширение на бъдещия руски газопровод до Турция, включващо разклонение, което да минава през Гърция и балканските страни до Унгария.

"Ако те (Европейската комисия) не ни попречат, тогава всъщност ние ще можем да реализираме част от бившия "Южен поток" през Турция", заяви Путин.

Русия търси този маршрут, който няма да срещне съпротива, където ще е най-изгодно и ще бъде осигурено дългосрочно и трайно сътрудничество, добави той.

Виктор Орбан допълни, че Унгария вече е преговаряла със Сърбия, Македония и Гърция и унгарското предложение е транзитът на газ да мине именно през тези страни.

Не искаме да наказваме никого, каза руският президент и добави, че България може да стане част от новия проект. Той обаче уточни, че връщането към първоначалния проект "Южен поток" въобще не стои за обсъждане.

Путин каза, че от България, "Южен поток" може да следва първоначалния си маршрут през Сърбия с разклонения за Унгария и Австрия с крайна точка газохранилището Баумгратен край Виена.

Новият "Южен поток" е фундамент на руската игра в Европа

Инфраструктурата на съвместната руско-унгарска компания за сухопътната част на "Южен поток" може да бъде използвана, за да се продължи "Турски поток", заяви Путин на съвместната пресконференция с Орбан.

Това може да промени баланса на силите в Европа, смята руският политолог Кирил Коктиш, цитиран от "Комерсант". Коментирайки проекта като икономически фундамент на руската игра в Европа и руската игра в Източна Европа, той заявява: "От една страна, Турция става достатъчно крупен дилър, а от друга страна, Гърция получава възможност за самостоятелна игра и възможност да диктува условията на Европейския съюз".

"Ако Унгария се окаже в тази компания, то тя се оказва в компанията на тези страни, които могат да си позволят да говорят с Евросъюза и Брюксел от позицията на силата и стоейки на твърд икономически фундамент. Това е много завидно предложение, то просто може да бъде онази руска компенсация, която да закрепи проруската ориентация и на Орбан, и на Унгария като цяло", казва Коктиш.

Унгария няма да сключва нов дългосрочен договор за газ с Русия

След разговорите във вторник Путин и Орбан съобщиха, че са се споразумели за удължаване на договора за доставки на руски газ, който изтича тази година. Уточниха, че остава да се решат някои технически въпроси, преди договорът да бъде подписан.

По думите на унгарския премиер е бил разрешен най-големият проблем – а именно клаузата в изтичащия 20-годишен договор, според която Унгария трябва да плаща за газ, който е договорила, но не е използвала. Русия се е съгласила Унгария да може да използва оставащите договорени обеми в следващите години и да плаща тогава, когато ги използва.

Орбан обаче не каза каква цена е договорена.

Унгария ще може да получава тези допълнителни обеми в течение на 4-5 години и по такъв начин ще избегне плащането на 3 млрд. евро за неизползван газ.

Орбан определи като добра заложената в дългосрочния контракт цена от 260 долара за 1000 куб. м., но добави, че Унгария ще се опита да договори промяна на формулата на ценообразуването при обсъждането на техническите въпроси в края на годината. Той отбеляза, че след 2015 г. Унгария няма да има дългосрочен газов договор с Русия.

Страната се опитма да увеличи обемите газ, които "Газпром" държи в нейни газохранилища, до 3 млрд. куб. м., съобщи Орбан.

ЕС не може без Русия

Той разкритикува европейските лидери, които се опитват да изолират Русия. Убедени сме, че заключването на Русия извън Европа не е рационално, каза той. "Който мисли, че Европа може да бъде конкурентна, че европейската икономика може да бъде конкурентна без икономическо сътрудничество с Русия, който мисли, че енергийната сигурност в Европа може да съществува без енергията, която идва от Русия, преследва призраци", заяви унгарският премиер.

Според повечето международни коментари, посещението на Путин в Будапеща е циментирало близките връзки на Орбан с Кремъл, докато останалата част на Европа демонстрира хладно отношение към Москва заради продължаващата ѝ намеса в Украйна.

Путин не е имал двустранна визита в европейска столица от юни миналата година, напомня Ройтерс.

Будапеща посрещна Путин с протест

Освен западните партньори на Унгария, и много унгарци са притеснени от курса на Орбан за сближаване с Путин в критичен за Европа момент. Темата е особено чувствителна за унгарците заради зловещите спомени от съветската окупация и бруталното потъпкване на унгарското въстание от 1956 г. с танковете на Червената армия.

Един от важните съюзници на Орбан, магнатът Лайош Симищка, този месец реши да се раздели с него, отчасти заради политиката му към Русия, твърдят информирани източници, цитирани от Ройтерс.

Преди визитата на Путин, стотици хора се събраха на протест в Будапеща, на което бяха издигнати плакати "Не искаме да сме руска колония".

Около 1500 човека се включиха в протестна акция по маршрут от Източната към Западната гара, демонстрирайки по такъв начин своя избор в полза на Европа. Участниците развяваха флагове на ЕС и на Украйна. Организаторите на протеста от Human Platform предупредиха, че строителството на новите блокове в АЕЦ "Пакш", договор за които бе подписан миналата година, ще увеличи зависимостта на Унгария от Русия. Според проучване на агенция Median, 60% от унгарците не подкрепят строителното на новите реактори.

На този фон около 50 човека се бяха събрали пред руското посолство, за да изразят подкрепата си за Путин. Те държаха в ръце негови портрети, носеха георгиевски лентички и плакати с надписи "Мое сърце – Русия", "Руснаци, върнете се" и "Je suis Donbass".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #36

    Минфин: снижение цен на нефть будет стоить экспорту $180 млрд в год 11:5720.02.2015 (обновлено: 12:01 20.02.2015)46012 Шестидесятидолларовое снижение цен на нефть оказывает негативное влияние на объемы российского экспорта в 180 миллиардов долларов в год, сообщил директор департамента долгосрочного стратегического планирования Минфина РФ Максим Орешкин.СЕЩАЙ СЕ И ЗА ГАЗА! РИА Новости http://ria.ru/economy/20150220/1048770277.html

  2. Коментарът е изтрит в 23:34 на 19 февруари 2015 от автора.
    #35
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #34
  4. so what_deactivated_1521205049
    #33
  5. Явор от Германия Костовист
    #32

    Ауу, ами сега !? Какво ще правим, като Унгария не подкрепи единния енергиен съюз на ЕС !?? Путлер и Виктор Орбан да си бълнуват колкото си искат за разни потоци ;-)

  6. Liberal
    #31
  7. Коментарът е изтрит в 17:41 на 19 февруари 2015 от автора.
    #30
  8. Коментарът е изтрит, защото не е по темата на статията.
    #29
  9. Miau
    #28

    ИЗВИНЯВАЙТЕ МЕДИАПУЛ, смятате ли за нормално да толерирате коментар 27, който руският трол БОБИ прокламира домашно насилие, което е престъпление в държавите членки на ЕС. Тук не сме в Русия, той не е ли разбрал това

  10. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #27

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.