Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Висока лихва отказа държавата от нов дълг за 123 млн. лв.

1 коментар
Висока лихва отказа държавата от нов дълг за 123 млн. лв.

Заради високата поискана от инвеститорите доходност,  държавата се отказа от нов дълг от 123.5 млн. лв. Това става ясно от съобщение на Министерството на финансите, разпространено в сряда. 

На проведен аукцион в понеделник за продажба на 3-годишни държавни цени книжа (ДЦК) на вътрешния пазар за 150 млн. лв. са изтъргувани книжа само за 26.5 млн. лв. В същото време подадените поръчки са били за 161.55 млн. лв.

Министерството на финансите не съобщава каква е причината да не пласира първоначално заявения нов дълг, но най-вероятно е по-високата доходност, става ясно от публикуваните данни на БНБ. 

Операцията по емитирането на нов дълг става дни след като правителството продаде на неизвестен инвеститор 20-годишни облигации от външния дълг за 50 млн. евро тайно и при спорни условия, с посредничеството на "Голдман Сакс" (Goldman Sachs).

Постигнатата доходност е 0.49%

Постигната среднопретеглената годишна доходност на продадените сега ДЦК за 26.5 млн. лв. е  0.49%, е посочено в съобщението от ведомството на министър Владислав Горанов.

В него се казва още, че спредът спрямо бенчмарковите германски облигации в този сегмент е в размер на 87 базисни пункта.

Най-голямо количество ДЦК на аукциона са придобили банките – 92.45%. Останалата част, в размер на 7.55%,  е била закупена от пенсионни фондове, посочва финнансовото министерство.

Слабо търсене на вътрешния пазар

Данните показват, че интересът към тази емисия е бил слаб. Подадените поръчки превишават обявения обем от 150 млн. лв. с едва 8%, което е най-ниското ниво на коефициент на покритие на аукцион на ДЦК за последните три години.

Постигнатата доходност е сходна с тази на провелия се аукцион на 7 септември и малко по-висока от този по същите книжа в края на октомври - 0.47%, когато бяха продадени ДЦК за 150 млн. лв.

От обявената средна цена от всички допуснати до аукциона поръчки (101.13 лв. за 100 лв. номинал) може да се направи извод, че ако беше продадено цялото количество, доходността щеше да е близо до 0.6%

С наближаването на падежа на емисията в края на януари 2018 г. е нормално доходността да се понижава и затова търсената в понеделник е възможно да е била висока за държавата.

От Министерството на финансите имат право по своя преценка да одобряват, отказват или пускат допълнителни количества на аукционите на ДЦК.

Една от критиките на дилъри напоследък обаче е, че държавата се финансира приоритетно от външните пазари, за сметка на вътрешния. За много институционални инвеститори аукционите на ДЦК са важни и за попълване на определени лимити и ликвидност.

Само през март България пласира на международните пазари облигации за 3.1 млрд. евро. В същото време Министерство на финансите отказа поръчки на няколко вътрешни аукциона заради висока доходност, а през юни, юли и август нямаше продажби на вътрешния пазар. Обяснението беше, че бюджетът е на излишък. Сега обаче събраните повече пари са изхарчени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.