Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВМРО-ДПМНЕ поиска Скопие да "излезе" от договора с България

7 коментара
Никола Груевски

Опозиционната партия ВМРО-ДПМНЕ за пореден път поиска Социалдемократическият съюз /СДСМ/ да се оттегли от Договора за добросъседство с България, съобщи агенция МИА.

ВМРО-ДПМНЕ смята, че договорът е "вреден и не защитава интересите на македонския народ и на Република Македония, поради което няма да го подкрепи".

Договор с България трябва да има, но равен в правата и задълженията и в който ще се зачитат националните и държавните интереси на Република Македония, заявява опозиционната партия.

Договорът беше подписан преди два дни от премиерите Зоран Заев и Бойко Борисов в Скопие и в него двете страни декларираха намеренията си да поддържат добросъседски отношения, да нямат териториални претенции една към друга и да не се бъркат във вътрешната си политика. За да влезе в сила, документът трябва да бъде ратифициран от парламентите на двете държави.

В четвъртък партията на бившия премиер Никола Груевски определи македонското правителство като антинародно, неспособно и марионетно и изтъква, че то все още има шанс да се оттегли от Договора.

"Това ще бъде най-малкият израз на уважение към македонския народ. Докато подписването на договора се чества в България, в Македония има недоволство и чувство на поражение, нещо, което бе видимо и на честванията на националния празник Илинден на Мечкин камен и в Пелинце, където имаше катастрофална, почти несъществуваща посещаемост от народа на тези събития", заявява ВМРО-ДПМНЕ.

Според опозиционната партия СДСМ много бързо ще понесе политическа отговорност и още на местните избори ще получи посланието на огорчение и недоволство от народа.

"Обявяваме се за приятелски и добросъседски отношения с България и за приятелство между македонския и българския народ, но този договор, който подписа Зоран Заев, не зачита интересите на македонския народ и на

Република Македония и това е видимо и ясно, народът не подкрепя този договор, а експертната общност има сериозни забележки по неговия текст", пише в съобщението на ВМРО-ДПМНЕ.

В продължение на години македонската страна отказваше да подпише договора и протакаше преговорите.

В последните месеци обаче страната влезе за пореден път в политическа криза, която блокира развитието ѝ и евроатлантическата ѝ перспектива.

В крайна сметка лидерът на СДСМ Заев успя да формира правителство с подкрепата на партиите на етническите албанци и обяви курс към излизане от изолацията и приближаване до ЕС и НАТО.

Македонското правителство даде сигнали, че е готово и на отстъпки в спора за името с Гърция, която години наред блокира членството на Македония в НАТО.

В сряда бившият президент Росен Плевнелиев коментира, че съвсем съзнателно като държавен глава пет години не е посетил съседната държава.

"През 2012 г. казах на еврокомисаря по разширяване, че докладът на Европейската комисия за напредъка на Македония не е верен. В първите години ни беше много трудно, трябваше да се обясняваме пред партньорите ни в ЕС", каза Плевнелиев пред бТВ.

Много е хубаво, че подписахме договор за добросъседство, важно е да се изпълнява, каза експрезидентът.

Договорът стъпва върху Декларацията за добросъседство, подписана през 1999 година от премиерите Иван Костов и Любчо Гергиевски. Сега записаното в нея влиза официално в международното право. Предвиден е и междуправителствен механизъм, който да следи изпълнението на договора.

Той въвежда термина "обща история" и предвижда да бъде формирана съвместна мултидисциплинарна експертна комисия по исторически и образователни въпроси на паритетна основа.

Общата комисия трябва да допринесе за "обективно и основано на автентични исторически извори, научно тълкуване на историческите събития" и ще представя годишен доклад за своята работа пред правителствата на двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #7

    кога влязохте, та вече ще излизате, бе, сърбомани съветско-коминтернофски...! :-) И като ще излизате... - на излизане ще връщате ли евро-българските си паспорти или ще си ги кътате при българските Кръщелни свидетелства на бащите си... ;-)

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #6
  3. Стефанов
    #5

    Руско/сръбската агентура се е задействала със всички средства да провали договара, ще видим дали ще успее

  4. Стефанов
    #4

    Ей Мики Маус, един свястен коментар от години и ти да напишеш:), иначе си знаеш , само минуси получаваш

  5. Само така! Прегрътка с Албания и нищо друго! нЕмате нужда от ЕС! ЕС още по-малко има нужда от диваци с петенции, че Земята, Луната и вселената са "македноски земи"

  6. ivancho ivanov
    #2

    Руска агентура и продажници! Не били защитени интересите на македонския народ - кои точно интереси, бе мекерета? До днес Путин не е ни е поздравил с Македония за подписването на договора! "По действията им ще ги познаеш", Русия била за мир и разбирателст - точно обратното!

  7. Ген. Иван Колев
    #1

    Тея наистина хич не са в час. Заедно с Русията си живуркат в коминтерновското си минало. Ами излезте от договора бе, макета! Е, и? Смешници балкански!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.