Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Военното министерство се проваля системно като фирмен бос

Държавата налива милиони в "Интендантско обслужване" , шефовете се сменят, а шивачките протестират

3 коментара
Военното министерство се проваля системно като фирмен бос

Военното министерство отново се озова в неудобната ситуация да тушира протести. Този път не са военни или чиновници, недоволни, че някой посяга на привилегиите им, а – шивачки.

Във вторник работнички в "Интендантско обслужване" – Калофер излязоха пред предприятието в знак на несъгласие със смяната на досегашния изпълнителен директор Ганчо Караджов.

Той бе освободен от военния министър Николай Ненчев заради "лошото финансово състояние и управление на дружеството". Причината е, че ведомствената фирма е завършила миналата година с 3.155 млн. лв. задължения, въпреки че министерството, което е неин собственик, ѝ е възложила три договора за над 5 640 000 лева.

Предприятието обаче не е работило по никакви външни поръчки и на практика така е потвърдило, че е неконкурентноспособно на пазара.

Извън шапката на МО такава фирма няма как да съществува, но под нея – може. И то години наред.

Схемата

Ведомствените шивачки протестираха отново през 2014 година, като тогава МО спаси "Интендантско обслужване", пренасочвайки към него мащабна поръчка.

Въпреки че в предприятието бяха налети милиони, то не успява да реши хроничните си проблеми и година по-късно шивачките отново са изплашени, че могат да загубят работата си.

Това обаче няма да се случи толкова скоро, защото ще се повтори същата схема.

Агонията ще продължи благодарение на нов мащабен договор с единствения си контрагент – МО.

В следващите месеци ведомството се готви да възложи на "Интендантско обслужване“ поръчка за шиене на униформи за няколко милиона.

Според неофициална информация именно тази поръчка е довела до смяната на директора на предприятието, тъй като военният министър Николай Ненчев е обяснил, че иска да работи по договора с някого на когото има доверия, съобщиха за Меdiapool oт синдикатите в сектора.

"Предстои подписването на голям договор за 5 млн. лв, който ще работим 3 години и се притесняваме за изпълнението му", коментираха работнички в Калофер.

Те твърдят пред Нова телевизия, че уволнението на Караджов е политическо и именно той преди две години е вдигнал предприятието на крака, като е назначил нови работници и е увеличил заплатите почти двойно - от 350 на 640 лева.

Отрицателна рентабилност на приходите

Според МО обаче не е изпълнена бизнес програмата за 2015 г. като по показател "счетоводна печалба“ дружеството очаква загуби в размер на 248 000 лева, което води до отрицателна рентабилност на приходите.

От синдикат "Отбрана" при КТ "Подкрепа" обясниха, че не стоят зад протеста и заподозряха, че шивачките са били "мотивирани" да излязат със заплаха за уволнението им. Сред тях се пускала и мухата, че предприятието може да бъде затворено.

Това обаче няма да стане, докато данъкоплатците продължават да го дотират.

МО като плашило за национализацията

Ситуацията в "Интендантско обслужване" е валидна и за другите дружества на Министерството на отбраната – над 10, сред които заводите от холдинга "ТЕРЕМ", "Военно издателство", "Снабдяване и търговия - МО" и други.

През годините те са арена на различни спорни продажби и практики, като например печеленето на търгове от частни фирми, които след това им възлагат поръчките.

По традиция всеки нов военен министър започва с разкриването на "безобразията" в тях, но след това нещата някак си остават по старому, но неизменно се сменят по няколко шефове.

На този фон премиерът Бойко Борисов лансира идеята България да си върне авиоремонтния завод "ТЕРЕМ - Георги Бенковски", за да си ремонтира сама двигателите за изтребителите, а военният министър Николай Ненчев я приветства.

Заводът бе закупен от структури, близки до собственика на фалиралата КТБ Цветан Василев, и преименуван впоследствие на "Авионамс". След раздора между Цветан Василев и Делян Пеевски и последвалия крах на КТБ през 2014 г., следите на собствеността на "Авионамс" се губят в офшорки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. asigma
    #3

    армията на Републиката- с малък брой военни; отстраняват млади военни с подготовка и учение в НАТО, назначават на работа цивилни учили в комунистически университети

  2. Apostol
    #2

    Не се креаде. Просто тези атавизми от времето на соца, когато имаше огромна армия и се шиеха униформи като щури, защото всяка есен влизаха сто хиляди новоранци и за тях трябваше нова зимна униформа, нова лятна униформа, шинел, парадна униформа, както и и имаше безброй хиляди офицери и сержанти, за които също се шиеше, сега тези атавизми издъхват по обясними причини. Разбираемо шивачкике да се страхуват за работата си, но цели чудесии на соца както Кремиковци приключиха с харченето на пари и рухнаха.

  3. И какво от това
    #1

    Дали не се краде?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.