Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Време е Западът и Украйна да предложат сделка на Путин"

10 коментара

Една военна мъдрост гласи, че армиите трябва да водят войните, които могат, а не тези, които искат. Добре ще е западните лидери да вземат предвид тази максима при конфронтацията си с Русия.

Тормозенето на Владимир Путин на неотдавнашната среща на върха на Г-20 в Бризбейн може и да ги е изпълнило с топъл морален блясък, но това не направи кой знае какво за постигането на мир в Украйна. Политиката на жестикулирането не може да замени една смислена стратегия, която да подходи към най-тревожната заплаха за европейската сигурност от края на Съветския съюз.

Западните лидери с право санкционираха Русия за едностранното ѝ прекрояване на международните граници. Руското анексиране на Крим и намесата в Източна Украйна върнаха анархията в Европа. Подобна агресия нямаше как да бъде оставена без отговор.

Обаче макар и санкциите да бяха необходимо наказание, те се оказаха неефикасни като възпиращо действие. Те не промениха поведението на Русия, всъщност може само да са го влошили. Въздействието им бе да повишат популярността на режима и да укрепят хардлайнерите в Кремъл, които се наслаждават на изолацията.

А сега накъде? Реализмът сочи, че е време Западът и Украйна да се опитат да сключат сделка с Русия. Налагането на санкции и заплахата за бъдещи такива осигури необходимите средства за влияние. В името на стабилността на Украйна Западът трябва да използва това влияние, за да постигне дипломатическото решение, което може, вместо идеалното решение, което иска.

Главният приоритет на Запада трябва да е да помогне на една процъфтяваща и безопасна Украйна да се измъкне от сътресенията. Това е огромно предизвикателство. Украйна обаче никога няма да успее с една враждебна Русия до границите ѝ (и вътре в границите й), която е решена да я скопи като политическа и икономическа същност.

Един възможен отговор би бил Русия да бъде накарана да се изтегли. Това обаче няма да стане без започване на Трета световна война. Западът не е готов да разположи войски в защита на Украйна, нито, поне засега, е склонен дори да доставя тежко въоръжение на Киев.

Нещо по-лошо, Западът не осигурява необходимата финансова подкрепа, за да се избегне изчезването на украинската икономика в черна дупка. Прогнозите са тя да се свие с над 7 процента тази година и надвисва заплахата от изпадане в неплатежоспособност.

Протоколът от Минск, споразумението за примирие, подписано през септември от Русия и Украйна под егидата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, дава основата за всеобхватна политическа сделка.

В икономическата област Киев трябва да направи така, че търговските му сделки с ЕС да не развалят отношенията му с Русия. Преди конфликта Русия поемаше една четвърт от украинския износ. Русия също има съществен интерес от икономическото съживяване на Украйна: нейните банки и износители понасят тежки загуби в един от най-важните за нея пазари.

Западът трябва също да отговори на желанието на Путин да се обсъди структурата на сигурността в Европа. На Путин трябва да се припомни, че колективната самоотбрана на НАТО означава именно това, особено в балтийските страни. Западът обаче трябва също да приеме, че НАТО няма да обхване Украйна. Би било неразумно алиансът да настоява за приемането на толкова разделена страна.

Разбира се, няма гаранция, че Путин би приел и изпълнил такава сделка. Целта му може да е фактическото разцепване на Украйна. Москва скъса подписания от нея Будапещенски меморандум от 1994 г., в който се гарантира независимостта на Украйна и до момента не спазва Протокола от Минск.

Но както писа Джордж Ф. Кенан в прочутата си статия "Х" във "Форин афеърс" през 1947 г. за сдържането на съветския експанзионизъм, "исканията (на Запада) за руската политика трябва да се изразяват по такъв начин, че да се остави възможност на Русия да отстъпи без това да навреди на руския престиж."

Като се имат предвид настоятелните твърдения на президента на Русия, че в Източна Украйна няма руски войски, би трябвало да е достатъчно лесно те да изчезнат като по магия.

Ако Москва отхвърли предложена сделка, вече ще е време за препрочитане и прилагане на останалите препоръки на Кенан.

Тогава ще се завърнем към света на противопоставящите се сили и политиката на сдържане.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. reakzioner
    #10
  2. Blackadder
    #9

    Сега дори Германия ще добива шистов газ, така че от 'кранчето' трябва да се плашим само ние. Но сами сме си виновни с безрезервната си обич към 'матушката', никой не ни е виновен че си оставихме магарето в калта и заради нас светът няма да клекне пред Рашата.

  3. Blackadder
    #8

    Глупости на търкалета! Западът трябваше да предложи сделка на Украина под формата на оръжие. Украина щеше и сама да се справи. Владимир Суворов каза че руската армия ще се задави с армия като на Украина, Белорусия или Казахстан. Рашата може да смачка само джуджета като Грузия.

  4. boby1945
    #7

    Статията е много добра но ФАЩ и брюкселските зелки едва ли ще я разберят па камо ли дя я приложат на практика.... Апропо единственото възможно решение в духа на статията е федерализацията на Украйна с равни права и на холятки..те и на руснаците.... Това е и идеята на Русия още от февруари..... ама някои рупат ли рупат....

  5. severin
    #6

    Докъде водят сделките с агресивни диктатори видяхме след Мюнхенските спогодби през 1938 г. С терористи и агресори сделки не се правят.

  6. Kiril Kovatchev
    #5

    Колкото един нищонеподизаращ западняк, оженил се за рускиня, може да се разбере с нея по човешки, толкова и западът като цяло може да се разбере с Путлер, тоест никак. Руснаците са или мачкани или те мачкат. При тях няма нормално човешко общуване. Единственият начин да не се допуска Русия да причинява злини на околните е да бъде мачкана, колкото и това да не се харесва на възпитаните европейци.

  7. бла бла бла_deactivated_1422567849
    #4

    "Протоколът от Минск, споразумението за примирие, подписано през септември от Русия и Украйна под егидата на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, дава основата за всеобхватна политическа сделка." Браво, браво, едно уж никакво изречение, но с малко манипулации. Някак между другото изкарват че по съглашението има само 2 страни, а ОССЕ само са присъствали. А реално ОССЕ са страна по съглашението, дори подписът на представителя на ОССЕ е първи в съглашението.

  8. Евроатлант
    #3

    Няма да уплашите русите. Но ако не ви дойде акъла, има да патите. Това е лайтмотивът на тази статия. Поумняването е бавен процес.

  9. boatswain35
    #2

    http://bulgarski.pogled.info/news/60090/Dali-SASHT-ne-iskat-da-vdignat-prosperiteta-si-za-smetka-na-evropeiskiya

  10. boatswain35
    #1

    Време е, защото зимата чука на вратата. В близките няколко години, Европа няма алтернатива на руския газ. Ако Русия врътне кранчето, става много интересна ситуация.Украйна няма способност да се възстанови сама. Това може да стане само с обща помощ от Русия и Европа. Само, че аз се съмнявам, че в Европа има толкова филантропи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.