Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Все повече сирийски бежанци се връщат в родината си, раздирана от война

2 коментара
Бежанският лагер Заатари в Йордания

Все повече сирийски бежанци се връщат от Йордания в своята раздирана от война родина, защото не могат да оцелеят в изгнание след драстичното орязване на помощите, или защото не могат да си позволят да плащат на трафикантите да ги прехвърлят в Европа, или просто защото ги обзема носталгия. Това пише във вторник агенция Асошиейтед прес в репортаж от бежанския лагер Заатари в Йордания.

Растящият брой на хората, връщащи се в Сирия, както и растящата миграция към Европа, показват, че условията в приемните страни в района стават все по-непоносими, казват бежанци и служители на хуманитарни организации.

"Вече не получаваме никаква помощ", казва 47-годишният Аднан, който чака в бежанския лагер на ООН Заатари в Северна Йордания, за да се регистрира заедно със семейството си в списъка на пътниците за автобуса до сирийската граница, на около 10 км от лагера. Той каза само собственото си име, защото се страхува от сирийските власти, отбелязва кореспондентът на АП в репортажа си, цитиран от БТА.

Агенцията на ООН за бежанците приема с тревога растящия брой на напускащите. "Тези хора правят опасен избор", казва Андрю Харпър, ръководител на Агенцията на ООН за бежанците в Йордания. Връщането в разкъсваната от война Сирия на бежанци, предимно жени и деца, "означава, че международният режим на закрила се проваля".

Над 4 милиона сирийци избягаха от гражданската война в страната си, която продължава пета година. Повечето се установиха в Турция, Ливан и Йордания, предимно в градски райони. Тъй като им е забранено да работят законно, те зависят от помощи и от временна работа. Неотдавна заради липса на пари помощите бяха орязани от агенциите, особено от Световната програма за прехрана.

В Йордания това бе много тежък удар за повече от половин милион бежанци в градовете. Незасегнати от намаляването на помощите останаха около 100 000, които живеят в лагери.
Аднан и семейството му избягали преди повече от три години от селото си в провинция Дераа на границата с Йордания - където през 2011 г. избухна бунтът срещу сирийския президент Башар Асад. Те се приютили в Рамса, град в Йордания на няколко километра от провинциалната столица на Дераа.

12-членното семейство преживявало с ваучери за храна, а двамата най-големи синове продавали зеленчуци, за да плащат наема от 250 долара. Преди два месеца всичките им доходи секнали. Двамата най-големи синове, 14-годишният им брат и една от сестрите тръгнали към Европа. Двама от тях са вече в Швеция, а други двама са все още в Турция. Помощта от храни за семейството била изцяло спряна. "Няма пари", казва Аднан. Той се готви да отиде при децата си в Европа възможно най-скоро.

Но пътуването струва хиляди долари. Нов сирийски паспорт струва 400 долара. С него може да се отиде със самолет в Турция без виза. Необходими са също пари за самолетен билет и за рушвети за трафикантите. Аднан не може да си позволи да плати за останалите членове на семейството - майка, съпруга, 6-годишен син, две снахи и две внучки.

В четвъртък той чакаше пред офиса на ООН в Заатари, за да регистрира жените и децата за връщане в Сирия. Планът е те да се върнат в своето село - Сеел и да стигнат до Турция по суша. Вдига рамене, запитан за рисковете на пътуването в Сирия и казва, че няма друг избор.

Регистрацията се прави в каравани в края на лагера. Бежанците попълват в Йордания формуляр за напускане. Служители на ООН ги информират за опасностите на пътуването. "Пътят към Европа е много труден", казва на съпругата на Аднан служителят на ООН Кусай Танаш. Той я предупреждава, че е по-добре семейството да остане в Йордания, докато получи възможност да се присъедини законно към близките си в Европа. "Събирането на семействата отнема много време", казва съпругата на Аднан и добавя, че би останала в Йордания, ако можеше да си го позволи.

През последните месеци хората, напускащи Йордания, са много повече от онези, които идват от Сирия. Между 30 и 75 бежанци влизат в Йордания всеки ден, казва директорът на лагера Заатари Ховиг Етемезян. Малкият брой вероятно се дължи отчасти на бавните процедури за влизане в Йордания. Бежанци, пристигнали напоследък, казват, че са чакали три месеца в отдалечен пустинен район на границата, заедно с още хиляди други, преди да бъдат допуснати. Йордания изтъква, че проверките на новопристигащите, свързани със сигурността, отнемат време, но отрича да има струпвания по границата.

През август в Сирия са се върнали 3853 бежанци, а през юли - 1934, сочат данни на ООН.
Харпър каза, че през август броят на хората, върнали се в Сирия, е бил най-голям от 18 месеца. Той е варирал през първата половина на 2015 г. През септември е намалял, но още няма окончателни данни.

Хората, заминали от летището в Аман за Турция, която често е първи етап от пътуване към Европа, са се увеличили от 45 през юни до 150 през юли и 480 през август, каза служителката на ООН Софи Етзолд.

Над 175 000 сирийски бежанци са поели по източните морски пътища от Турция до Гърция между януари и август тази година. Близо 7000 са пътували от Северна Африка до Италия, сочат данни на Международната организация по миграцията. Общо 534 000 мигранти са стигнали до Европа по море през този период. През септември този брой отдавна надхвърли 600 хиляди.

Статистиката за бежанските потоци от Турция и Ливан е непълна. Около 94 000 сирийски бежанци са тръгнали от Турция за Сирия миналата година. Половината от тях са се върнали в Кобане, след като от града бяха изгонени бойците на Ислямска държава, каза турски служител, пожелал анонимност. Агенцията на ООН за бежанците е на мнение, че по-голямата част от над 2 милиона сирийци в Турция не я напускат, защото условията на живот са по-добри, отколкото в Сирия и Ливан.

В Ливан броят на регистрираните бежанци е намалял със 140 000 от януари, до 1,078 милиона. Служителите на ООН не знаят къде са отишли тези хора. Стотици сирийци тръгват всеки ден от Ливан с кораби към Турция, вероятно с крайна дестинация Европа. Бежанци в бейрутски квартал казаха, че познават семейства, заминали за Европа, но не знаят за случаи на връщане в Сирия.

Връщането в Сирия се прави с еднопосочен билет - никоя от трите приемни страни не позволява многократно преминаване на границата, отбелязва АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. strobo
    #2

    Всеки народ си заслужава свободата, това даже не е тема за обсъждане!!!

  2. Jesse Jackson
    #1

    Ужасът на войната, бушуваща 5-та година, създадена изкуствено от САЩ, Турция, Катар и Сауди. Цялата тази \\\"ислямска опозиция\\\" срещу неудобния за САЩ Асад унищожи държавата Сирия. Но, каква е разликата между арабите и останалите. Град в Сирия населен с арменци и до днес оказва съпротива срещу ИД. Кюрдите се борят за земята си. Българите в миналото всички са се връщали в България за да се запишат под знамената за която и да е освободителна война ... А арабите, всички бягат като плъхове по Европа и Йордания, никой не остава да се бори за род и родина. Господа, заслужава ли такъв народ свободата си?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.