Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всеки инвеститор у нас с персонален държавен мениджър

Управляващи засипаха бизнеса от Северозападна България с дъжд от обещания

2 коментара
Любен Петров, Божидар Лукарски, Божидар Великов и Златко Живков.

Всеки инвеститор у нас да има персонален проектен мендижър от Агенцията за инвестиции, който да го превежда през дебрите на местната и държавна власт за реализирането на проекта му. Тази идея лансира министърът на икономиката Божидар Лукарски по време на среща с бизнеса от най-бедния регион в Европа – Северозападният.

Около стотина представители на местните власти и бизнеса от Видин, Враца и Монтана участваха във форума организиран по инициатива на депутатите от Реформаторския блок Борислав Великов и Вили Лилков.

Министрите засипаха присъстващите с обещания – по-ниски данъци, целенасочени европейски инвестиции за региона, преференции за бизнеса в земеделието, науката и високите технологии. За да се случат, ще бъдат писани поредните стратегии и доклади, ще има и промени в законите. Обещаната Държавна агенция за развитие на Северозапада обаче отпада поради липса на средства, стана ясно от думите на вицепремиера по европейските въпроси Меглена Кунева.

Дискусиите са хубаво нещо, но трябват конкретни действия, казаха представители на бизнеса. Те настояха за ремонта на пътя Видин- Ботевград, който към момента не е приоритетен обект на правителството, както и за изграждането на тунел под прохода Петрохан, за намаляване на безработицата и демографския срив.

Депутатът Борислав Великов обеща панът за действие с конкретните мерки да бъде внесен в парламента до Великден. "Северозападният регион трябва да получи същата икономическа солидарност, каквато България иска от Европа. Затова правителството трябва да каже какъв процент от брутния вътрешен продукт на страната ще задели за икономическото развитие на региона", каза Кунева.

Според участниците във форума приоритетни области за развитието на този край трябва да бъдат селското стопанство, биоземеделието и туризмът.

Първата стъпка - доклади и стратегии за Северозапада

"Първата ни задача е да се изготви анализ и оценка на възможностите на региона", каза министър Лукарски. След това, по думите му, ще се направи експертна комисия с хора от местната власт, бизнеса и депутати от региона, която да изработи конкретни законодателни промени.

В резултат на анализа ще се определят стратегическите цели и приоритети за региона, като изпълнението им ще се отчита в годишни доклади, посочи Лукарски.

Той заяви, че "в споразумението за партньорство с ЕС се предвижда прилагане на териториален подход за целенасочена подкрепа на Северозападния регион".

Това беше заложена в първия вариант на споразумението за партньорство с ЕС. При окончателното му одобряване обаче отпадна от него, заради забавеното приемане на стратегията за прилагането на интегрирани териториални инвестиции за Северозападния регион, която беше разработена от правителството на Пламен Орешарски.

Документът предвиждаше реализирането на девет конкретни проекта, сред които изграждане на интермодален терминал и индустриална зона за производство на автомобили във Видин, Университетски кампус с технологичен парк в Плевен, три интегрирани туристически проекта, откриване на филиал на Университета в Щутгарт (Universität Stuttgart) във Видин и създаване на високо технологичен онкоцентър и спортно-възстановителен комплекс към него в Плевен. За пострадалата при наводненията община Мизия беше заложено изграждането на комплекс за производство на "зелена енергия" от биогаз чрез използване на растителна и отпадна биомаса от малки и средни фермерски стопанства и общински отпадъци.

Програма "Конкурентоспособност" – единствената възможност

Към момента единствената реална подкрепа, която може да получи бизнесът от Северозападния регион, е по оперативна програма "Иновации и Конкурентоспособност" 2014-2020 г., която обаче все още не е одобрена от Европейската комисия.

По нея е предвидена по-голяма подкрепа на местните фирми, чрез предоставяне на грантове, покриващи до 70–80% от стойността на технологичното оборудване или при внедряването на иновации. Грантът за фирмите от този регион е възможно най-високият, именно защото е сред най-слабо развитите в Европа.

Освен това по оперативната програма има възможност проектите от Северозападния регион да получават допълнителен брой точки. "Може да се разработи и отделна схема за проекти от региона, като за тях се задели например 10% от бюджета на дадена мярка", обеща министър Лукарки. Той се закани, когато бъде одобрена програмата от ЕС, да я представи първо в Северозападна България.

Лукарски посочи, че цените на промишления ток и газа у нас са едни от най-високите в Европа и затова е важно тези разходи да се намалят. Правителството даде заявка за смъкването на тези цени, но синдикатите се опасяват, че това ще бъде за сметка на вдигането на цената на тока за битовите абонати.

"Индустриални зони" – "бялата лястовица" за привличането на инвестиции

Държавната национална компания "Индустриални зони" може да бъде "бялата лястовица" в района, която да доведе сериозен бизнес, каза зам.-министърът на икономиката Любен Петров. На първо място възможности за това предоставя "Свободната зона Видин".

Площта на зоната е 308 декара. Тя се намира в близост до границите със Сърбия и Румъния, както и до втория мост над Дунав, има изградена инфраструктура, електрификация, водоснабдяване, бензиностанции. Освен, че отдава под наем площи, зоната предлага товаро-разтоварни дейности, транспорт, подпомага инвеститорите при оформяне на документи. Досега за нея има сключени 17 договора.

Две крупни западни компании искат да изградят предприятия за месопреработване и за производство на автомобилни части във Видин, каза още министър Лукарски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Филка Русофилка
    #2

    В Германия това го правят от години и чиновници в министерствата.

  2. IvanGamizov
    #1

    ГЕРБ си назначи един куп чиновници/гласоподаватели с парите на хората, че какво са още държавни менъджери. Фирма ГЕРБ си управлява, без да ги е грижа за парите на хората. къде са ви детските надбавки и парите за пенсионерите бе гълтачи.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.