Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС ще проверява магистратите с влогове в КТБ

1 коментар
Ясен Тодоров, сн. БГНЕС

Етичната комисия на Висшия съдебен съвет (ВСС) се е самосезирала след публикуване на списъка на депозантите в КТБ и започва проверка на магистратите, които имат пари във фалиралата банка. Това съобщи в четвъртък председателят на комисията Ясен Тодоров. Етичната комисия ще проверява и членовете на ВСС с влогове във ВСС.

Ясен Тодоров обясни, че ще се изискат оригиналните списъци от синдиците в КТБ, които ще бъдат сверени с подадените до Сметната палата декларации. При установено укриване на информация от Сметната палата Етичната комисия ще предложи образуване на дисциплинарно производство. До месец ВСС ще има яснота кой е нарушил Етичния кодекс на магистратите.

С подобна проверка трябва да се заеме и прокуратурата, защото укриване на информацията от Сметната палата е престъпление. За разлика от ВСС прокуратурата може да образува дела срещу всички лица от списъка, включително бившите магистрати. За затаяването на тази информация се предвижда затвор до три години или глоба до триста лева. По този текст беше обвинен бившият заместник-председател на Народното събрание и заместник-председател на ДПС Христо Бисеров, но обвинението засега не издържа пред съда.

Най-впечатляващите влогове в КТБ е имал военният следовател от Плевен Валери Кръстев. През годините той е държал в банката малко над 700 000 лева и отделно 7000 долара.

Членът на ВСС Румен Георгиев е държал 209 000 лева. Три дни преди фалита на банката друг член на ВСС - Васил Петров, изтегли всичките си спестявания от КТБ, но остана да виси въпросът откъде той е получил информация, че банката ще се срине. В същия ден (17 юни) БНБ излезе със съобщение, че банката е стабилна, но това не е повлияло на решението на члена на ВСС. Васил Петров е баща на жената, от която Делян Пеевски има дете.

Капка Костова – съдия и бивш член на ВСС - има 103 386.56 лв. Съдебният инспектор Албена Костова има два влога за 200 000 евро. Съпругът ѝ Андрей Костов има четири сметки в лева - за близо 880 хил. лв. и две в евро за над 120 хиляди.

Административният съдия от София Росица Бузова е имала влогове за 395 580 евро, Славка Найденова (съдия във Върховния административен съд) е държала 340 хил. лв. В списъка се вижда името и на Венета Марковска – съдия от Върховния административен съд, чиято клетва за конституционен съдия бе бойкотирана от президента Плевнелиев. Тя имала 194.8 хил. лв.

Манол Курдаланов, който е съпруг на съдията от Софийския градски съд Анна Баева-Курдаланова, има 1.9 млн. евро.

Сред сериозните вложители е бившият шеф на следствието в Кърджали Димитър Чорбаджийски, който има влогове от 131 193 лв. и 35 662 евро в КТБ. Следователката от Видин Дияна Дамянова - Цанкова е имала в КТБ 5000 лв., 139 494 лв. и 16 000 долара. Декларацията ѝ, подадена през миналата година пред Сметната палата, сочи, че има спестени 12 000 лв. от заплати, а мъжът ѝ дължи на държавата над 30 000 лв.

Наташа Бърнева от Върховната касационна прокуратура е притежавала влогове за около 300 хил. лв. общо в КТБ, които са декларирани пред Сметната палата. Тя обаче не е декларирала влог за близо 480 хил. лв на съпруга ѝ. Разминаване има и в данните на бившия прокурор Роман Василев, който декларираше, че е клиент на КТБ.

Районният прокурор от Търговище Валентин Василев е имал близо 124 хил. лева в КТБ, а е декларирал пред публичния регистър 23 хил. лв. спестявания от заплати за 2013 г. През другите години е подавал само удостоверение, че няма промяна в имотното му състояние. Съпругата на апелативния прокурор от Варна Вилен Мичев има два влога с общо над 187 хил. лева. Пред Сметната палата той е декларирал през 2011 г. 48 хил. лв. депозити плюс близо 20 хил. лв. от стопанска дейност, през 2012 г. - малко над 3000 долара и 20 хил. лв. от също от стопанска дейност, а през 2014 г. - 60 хил. лв. влог на съпругата, пише вестник "Сега".

Зам.-районният прокурор на Бургас Георги Чинев е имал депозити в КТБ за близо 130 хил. лв. През 2009 г. той обявява пред Сметната палата спестявания и дарение от дядо си за малко над 5000 лв., през 2010 г. - близо 20 хил. лв. спестявания на влог от заплати, за 2011 г. - близо 26 хил. лв. отново от заплати и спестявания, а следващите години - по 14-15 хил. лева, допълва вестникът.

Съпругът на председателя на Административния съд във Варна Ванухи Аракелян е имал депозити от 102 650 лв. и 11 210 евро в КТБ. В декларацията ѝ по публичния регистър липсва такава информация - от 2008 г. насам има данни за далеч по-скромни депозити. През 2014 г., когато КТБ фалира, срещу името на Аракел Аракелян е записан един депозит от 14 200 лв.

Ще изискаме информация

"В понеделник ще преценим как да процедираме (с проверката на влоговете – бел. ред.), ще изискаме оригинала на този списък от синдиците в КТБ, защото имаше някакви корекции по него. После ще изискаме информация от Сметната палата за несъответствия", каза Ясен Тодоров. Той призна, че ВСС може и сам да извърши проверки на декларациите пред Сметната палата, които са публични.

Пред медиите той каза, че КТБ не бива да се нарича "банката на съдебната власт", защото в нея влогове са имали множество политици, бивши членове на изпълнителната власт и техни роднини.

"Мен ме впечатлиха влоговете на други хора, които не са магистрати. В крайна сметка право на личен избор е къде човек да си държи спестяванията. Преди години КТБ е била обслужваща банка на Министерството на правосъдието и поради тази причина много хора са си държали парите в нея", обясни той.

Ясен Тодоров определи като "впечатляващ" влога на военния следовател Валери Кръстев.

"Аз не знам какъв е случаят. Може човекът да е продал нещо, може да е имал имоти от реституцията, жена му да се занимава с бизнес...", коментира Тодоров.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    Тю-ю-ю-ю, да му се не види!!! Изложили са се другарите-таваришчи от "библиотекарския" - при оформяне на списъците са изтървали Лозан Панов и Нели Куцкова!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.