Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

При пълното неглижиране на европроверката на прокуратурата, искаме такава и за съда

ВСС склони да прави дебат за реформа в прокуратурата, след като Цацаров съобщи, че ще се прави същото и за съдилищата

1 коментар
Главният прокурор Сотир Цацаров, сн: БГНЕС

Правителството е толкова доволно от европейската проверка на прокуратурата, че иска от Европейската комисия да направи същото и за българските съдилища, и за съдебния инспекторат. Писмото до Брюксел е изпратено на 21 юни от вицепремиера по правосъдната реформа Екетарина Захариева и министъра на правосъдието Цецка Цачева, става ясно от съобщение, публикувано в четвъртък.

Същия ден лоялното на главния прокурор мнозинство във Висшия съдебен съвет най-после склони да организира професионален дебат по предложенията на европейските прокурори, изпратени още през декември, за реформа на българското държавно обвинение. Засега не е ясно кога ще се проведе дискусията, нито какви цели ще преследва тя, предвид нежеланието на управляващите да премахнат недосегаемостта на главния прокурор.

Любопитното в случая е, че обществото разбра за писмото на Захариева и Цачева от главния прокурор Сотир Цацаров. Пред ВСС той обяви, че е предложил Брюксел да провери българските съдилища, но е дочул, че правителството вече е отправило това искане. Вероятно според Цацаров така ситуацията, поне публично, ще изглежда квит – не само прокуратурата има проблеми, но и в съда.

От разпространеното по-късно съобщение от министрите Захариева и Цачева се разбира, че са предложили на ЕК мисия от чуждестранни съдии да проведе сходна проверка с тази на прокуратурата. Преди година ЕК съдейства за изпращането на петима прокурори от европейски държави, които извършиха независим анализ на структурния и функционален модел на прокуратурата.

Докладът на европейските прокурори излезе в края на декември 2016 г.. В него се предлага въвеждането на модифицирана версия на независимата прокуратура по румънски модел. Европрокурорите смятат, че в България такава прокуратура може да стане Националната следствена служба. Според тях шефът на следствието не бива да е подчинен на главния прокурор и трябва да има правомощия да го разследва при съмнение за извършено престъпление.

Отделно европейските прокурори предлагат българската прокуратура да подлежи на много по-голяма отчетност пред обществото, особено по знаковите дела. В техния доклад се казва, че главният прокурор трябва да поема лична отговорност за успеха или провала им. В заключение се подчертава, че България не бива да приема отпарвените препоръки на парче, защото не би имало смисъл. Тези препоръки намериха място и в политическия доклад на Европейската комисия. Брюксел поиска от българските власти предоставяне на ясен ангажимент за приемане на препоръките на европейските прокурори (пътна карта).

Седем месеца след края на тази мисия управляващите не желаят дори да говорят за изпълнение на препоръките, които засягат главния прокурор. Специално правосъдният министър Цецка Цачева показва нежелание да говори за нужната реформа на държавното обвинение. Още в първия си ден като министър тя обясни, че това е тема, с която ще се занимава парламентът.

Въпреки това Екатерина Захариева и Цецка Цачева пишат до Брюксел:

"Този доклад (за прокуратурата) бе оценен изключително високо както от министъра на правосъдието, така и от ръководството на прокуратурата. Съдържащите се в него препоръки ще залегнат в Пътна карта на Прокуратурата на Република България и в Пътна карта за изпълнението им, обединяваща усилията на всички отговорни държавни институции".

Писмото, в което се дава изключително висока оценка за свършеното от европейските прокурори, е изпратено до зам.-председателите и генералния секретар на ЕК. С това е обоснована и нуждата да се проверят съдилищата и съдебния инспекторат: "След успешната мисия за независим анализ на прокуратурата, ние считаме за необходима такава мисия и спрямо съдилищата в страната ни. Предлагаме тя да се осъществи по същия модел, както тази през 2016 г. Задачата на експертната група според нас следва да е независим анализ на структурния и функционалния модел на българските съдилища, включително административните и на тяхната ефективност."

Проверката на съдебния инспекторат се налага, тъй като той получи множество нови правомощия, включително да извършва проверки за почтеност и конфликт на интереси.

ВСС ще прави дебат за реформата в прокуратурата

Не е ясно дали хората на Цацаров във ВСС щяха да се съгласят да организират дискусия по евродоклада за прокуратурата, ако той не им беше казал, че ще има такъв и за съдилищата.

До решението се стигна и заради упоритостта, проявена от Калин Калпакчиев и Соня Найденова, които многократно настояваха за обсъждане на препоръките на европейските прокурори. В същото време на предишните три заседания на съдебния съвет мнозинството около Сотир Цацаров бойкотираше поставената тема. От четвъртия опит се стигна най-накрая до разговор по въпроса.

Калпакчиев и Найденова отчетоха, че досега институциите заобикалят най-важните въпроси, поставени от европейските прокурори.

“В плана за действие на Министерството на правосъдието и прокуратурата най-съществените мерки не са отразени. Най-важната мярка за отчетността е за създаване на независим зам.-главен прокурор. В момента няма независим механизъм за разследване на главния прокурор, ако има данни, че той е извършил на престъпление. Няма предвидена такава мярка в плановете за действие“, каза Калпакчиев.

Той припомни, че парламентът е въвел процедури за изслушване на главния прокурор, но не и специална комисия, както е препоръчано от чуждестранните прокурори. Няма и предложения за въвеждане на съдебен контрол върху отказите за образуване на досъдебни производства от прокуратурата. Въвеждане на възможност за гражданите да повдигат обвинения в съда също липсва (т.нар. частно обвинение – бел. ред.).

“Липсва адекватен контрол върху възобновяване на досъдебни производства при липсва на нови доказателства. Липсва мярка за отчетността на главния прокурор по знаковите дела. Знаете, че и при случаите “Банкя“ и “Янявагейт“ прокуратурата търси кой е направил записите, а не съдържанието им. Това явно се отчита като проблем от европейските прокурори“, допълни Калпакчиев.

Кметът на Бяла е по-важен

Главният прокурор Сотир Цацаров започна своето изказване със съобщението, че скоро има среща с кмета на Бяла (където младеж бе убит заради цигара пред дискотека – бел. ред.) и смята това за много по-важно от разговора във ВСС. Той обвини Калпакчиев и Найденова, че поставят темата избирателно, защото не са казали нищо за “неспособността“ на Софийския градски съд да гледа делата за корупция. Цацаров припомни за бавенето в съда на знаковите дела и проблемите с тяхното администриране. В крайна сметка той реши да говори и по същество.

“Не бива да се мисли, че независимият анализ (на европейските прокурори - б.а.) е пренебрегнат и оставен настрани“, каза Цацаров и изброи всички работни групи, които са били създадени и вече работят по отразяване на препоръките. Той обясни, че прокуратурата е взела отношение само по ония теми, които зависят пряко от нея. Главният прокурор припомни, че няма законодателна инициатива и не може реши въпроса със създаването на фигурата на независимия заместник-главен прокурор.

"Ние действаме съгласувано с Европейската комисия. Там, където изпълнението е наша отговорност, ние го правим“, каза Цацаров. Той набързо каза как ще гласува по предложенията на двамата членове на ВСС. Главният прокурор беше твърдо “за“ единствено по предложението за организиране на дебат за реформата в прокуратурата. ВСС това и гласува.

Шефът на Върховния касационен съд Лозан Панов отбеляза, че институции "съвсем ясно пренебрегват въпроса за отчетността на главния прокурор. Това провокира Цацаров да припомни, че вече е предложил да се въведе механизъм за разследване на главния прокурор, но той да важи и за председателите на двете върховни съдилища. Калин Калпкчиев обясни, че приравняването на главния прокурор с председателите на върховните съдилища не кореспондира с проблема. Той обясни, че шефовете на върховните съдилища нямат никакви правомощия спрямо съдиите, а и към прокурорите, които могат спокойно да ги разследват. Не така обаче стои въпросът с главния прокурор.

Лозан Панов все пак реши да се хване за думите на Цацаров.

“Ето една добра новина, която може да възникне още днес. Нека да предложим такива изменения (за разследване на главния прокурор и двамата шефове на върховни съдилища-бел. ред.) още сега, защото такива предложения никой не е направил досега. Не ги виждам в нито един законопроект“, каза шефът на Върховния касационен съд.

Никой обаче не се върза да прави такива неща. Темата се изчерпи с приемане на предложението за организиране на дискусия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #1

    цацарджии , пардон ....циркаджии !!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.