Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС уволни Камен Ситнилски отвъд ръба на закона

3 коментара
Камен Ситнилски. Сн. БГНЕС

Мнозинството във Висшия съдебен съвет уволни дисциплинарно Камен Ситнилски от кадровия орган на магистратурата. Уволнението бе прокарано по скандален начин, след като 16 членове на съвета подкрепиха предложението за дисциплинарното му отстраняване при необходими 17 гласа. Други петима бяха “против”, а трима гласуваха “въздържал се”.

Законът за съдебната власт изрично постановява, че за предсрочно отстраняване на изборен член са необходими гласовете на повече от 2/3 от членовете на съвета или 17 гласа.

Мнозинството обаче сметна, че Ситнилски може да бъде уволнен като обикновен магистрат и за това са необходими 13 гласа. Това обясни след гласуването представляващият член на ВСС Соня Найденова. Друг коментар не бе направен.

Една от вероятните причини за тези скандални правни каламбури е, че не е било събрано необходимото мнозинство от 17 души. Самият Камен Ситнилски изчака цялата процедура, която продължи над 3 часа. Той обяви, че ще обжалва пред Върховния административен съд решението, което определи като незаконно.

“Вижте какво пише в закона. Необходими са гласовете на повече от 2/3 от изборните членове на ВСС. В случая това са 16.6 човека, което няма как да се закръгли към 16”, коментира Ситнилски, който явно още не бе разбрал, че ВСС смята за достатъчни дори и 13 гласа.

“Ще отида да обжалвам там, където има повече право. Уволнението е персонален акт срещу мен”, коментира още Ситнилски, но не пожела да каже кой точно е вдъхновил тази акция. “Мога да правя само заключения по догадки или по собствената ми логика, а аз съм човек на доказателствата”, каза той и благодари на хората, които не са подкрепили уволнението му. Вече бившият член на съвета обясни, че е “спокоен и усмихнат” и не е обиден на никого.

Въпреки изразените чувства на Ситнилски мнозинството на ВСС се подсигури, че ще работи без него. Дори и да бъде възстановен от Върховния административен съд, решението на съда ще влезе в сила към края на мандата на този съвет и от него няма да има никакъв смисъл.

Дисцплинарното производство срещу Ситнилски протече скандално от първия до последния момент. За да се затвърди това впечатление, един от най-тиражните таблоиди пусна в деня на гласуването обширен клеветнически материал, който внушава, че който гласува срещу уволнението на Ситнилски, най-вероятно е взел между 100 000 и 300 000 лева подкуп. ВСС прие декларация, с която отрече написаното и осъди направените внушения. След което обаче отстрани Ситнилски в разрез с разпоредбите на Закона за съдебната власт, които определят как предсрочно се прекратява мандатът на членовете на съвета.

Дисциплинарното производство, което доведе до уволнението на Ситнилски, започна с контролирано изтичане в медиите на записи от подслушвани разговори между него и други прокурори. От тях се разбра, че около Ситнилски има група прокурорски шефове, които активно лобират за избирането му за член на Висшия съдебен съвет. В записите няма нищо незаконно, но мнозинството във ВСС реши да му образува дисциплинарно дело за уронване престижа на съдебната власт. Ситнилски бе отстранен за 6 месеца. Другият замесен член на съвета от прокурорската квота Румен Боев не бе засегнат, въпреки че също протичаше в записите.

Остана висящ и въпросът защо тези записи изобщо са запазени от прокуратурата, тъй като в тях няма данни за извършено престъпление.

Конкретно решението за уволнението се базира на на свидетелските показания на шестима прокурори, основно на районно ниво от София, които са свидетелствали, че са били натискани да гласуват за Ситнилски от прекия им началник. Свидетелски показания, че самият Ситнилски е оказвал натиск няма. В същото време дисциплинарният състав е игнорирал разказите на останалите 30 свидетели, които оневиняват члена на ВСС.

Докато беше в прокуратурата Камен Ситнилски имаше огромно влияние и се ползваше с репутацията на сив кардинал в държавното обвинение. ВСС обаче така и не провери неговата работа като заместник-главен прокурор. Преследването му започна, след като той започна да се изявява като опозиционер в съдебния съвет срещу мнозинството, което изглежда се е формирало около новия главен прокурор.

Преди ден мнозинството във ВСС започна и второ дисциплинарно производство срещу своя колега. Това бе наложено, най-вероятно, за да е сигурно, че ако не се събере мнозинство да бъде уволнен, то той ще бъде отстранен за още 6 месеца. Мнозинство не бе събрано, но той пак бе уволнен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. за "прокурор", който работи извън закона са нужни мерки извън закона...

  2. fantom
    #2

    Всичко дотук е в рамките на закона. Нека журналистът цитира закона, а на Ситнилски. Мнозинство от 17 гласа се отнася за следващата фаза на процеса по отстраняване.

  3. Истинско Име
    #1

    много бил ръбав закона, като зарче с 6 шестици... за който го хвърля.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.