Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВСС започна процедура по отстраняването на Камен Ситнилски

21 коментара
Камен Ситнилски

Висшият съдебен съвет започна в сряда процедура по отстраняване на своя член и бивш зам.-главен прокурор Камен Ситнилски заради изнесените пред половин месец в медиите записи от специални разузнавателни средства. От тях се разбира, че негови близки прокурори лобират за избирането му за член на Висшия съдебен съвет. В същото време обаче се появиха огромни съмнения, че записите са запазени в прокуратурата, за да бъдат използвани впоследствие срещу замесените магистрати. Така и стана.

В сряда етичната комисия на ВСС реши, че Ситнилски, председателят на апелативния съд в Бургас Емил Христов, както и окръжният прокурор на Хасково, са извършили нарушение на Етичния кодекс на магистратите. Главният прокурор Сотир Цацаров вече е внесъл предложение за отстраняването на Христов от шефския пост в бургаската прокуратура.

Според Етичната комисия тримата са нарушили принципите за независимост на магистратите, задължението да не се поддават на външни влияния и да спазват поведение на благоприличие.

Започването на процедура за отстраняване на член на ВСС е безпрецедентно в историята на този орган. Единственият подобен случай бе с Красьо Черния, когато двама от членовете на съвета подадоха оставки, защото бяха разконспирирани като близки до нарочения за лобист Красимир Георгиев. Тогава Стойко Стоев и Иван Димов се видяха принудени да подадат оставки заради контактите си с него, защото нямаше законова възможност за отстраняването им. След този случай бе приета поправка в Закона за съдебната власт, който даде възможност ВСС с квалифицирано мнозинство от 17 гласа (от общо 25) да уволни свой колега.

Бившият заместник-главен прокурор Камен Ситнилски ще бъде първият, който ще бъде подложен на тази процедура. Ако ВСС реши, че той е нарушил Етичния кодекс, то на него не може да му бъде наложено наказание по-малко от дисциплинарно отстраняване от длъжност.

Скандалът започна след като контролирано към сайта “Афера” бяха подадени записи от специални разузнавателни средства на разговори между магистрати. От тях се разбира, че подслушваните магистрати лобират за избирането във ВСС на тогавашния заместник-главен прокурор Камен Ситнилски и апелативния прокурор Румен Боев.

Срещу Боев обаче няма да започва процедура за отстраняване, защото не са събрани достатъчно доказателства за нарушение на етичните правила. Неговото участие в записите е значително по-малко, но от тях ясно се разбира, че магистратите лобират и за неговото избиране.

В понеделник стана ясно, че скандалът има и втори план, тъй като няма никакво обяснение защо прокуратурата е запазила СРС-ата срещу Ситнилски и останалите магистрати. Те са приложени по дело, което няма никаква връзка със съмненията за търговия с влияние и законът изисква при това положение да бъдат унищожени. Още повече в тях няма и данни за извършено престъпление.

Ситнилски намекна, че скандалът е провокиран от хора, които имат кадрови интереси в съдебната власт. Председателят на Етичната комисия във ВСС Ясен Тодоров обясни, че не са намерени данни за извършени нарушения на етиката и от председателя на Окръжен съд в Хасково Миглена Тянкова и районния прокурор на Свиленград Христо Георчев. Останалите трима обаче ще бъдат преследвани дисциплинарно. Тодоров обясни, че изход от ситуацията би бил те сами да си подадат оставките. Ситнилски вече ясно заяви, че не смята да прави това, защото се смята за невинен.

Изводът, че Ситнилски, Христов и Ванчев са нарушили Етичния кодекс, е направен единодушно от всичките членове на етичната комиси. На нейното заседание са присъствали близо половината от членския състав на ВСС. Ясен Тодоров заяви, че сега предстои да се внесе предложение за налагане на уволнения, което може да стане с подписите на петима членове на ВСС. Това трябва да стане до края на следващата седмица.

“Безспорно е трудно, защото това са магистрати с голям опит, много поддръжници, включително и сред хора в съдебната система, но се иска воля да кажеш, че царят е гол. Трябва да направим всичко възможно порочните практики да бъдат преустановени”, коментира Ясен Тодоров.

Той призна, че има притеснения как ще бъде мотивирани наказанията, защото информацията от СРС-ата може да бъде използвана само в рамките на наказателните производства, но не и по дисциплинарни дела. При наличие на воля да се уволнява ВСС има възможност да извърти въпроса и да се обяви, че всъщност става дума за материали по медиите, които само са цитирали СРС-ата.

Ясен Тодоров призна, че засечените с подслушвания магистрати са имали право да бъдат приятели помежду си и да се уговарят за подкрепа, но пък е била премината “границата на нерегламентирано влияние”.

“ВСС не може да остане безучастен при това, което се случва, и не може да остане глух за общественото мнение. Ние не действаме под натиск, но твърдо заявяваме своята воля да се борим с всички негативни явления в съдебната система, които задават негативни нагласи”, каза Тодоров по повод съмнителните протести пред ВСС на хора, които не знаят кой е Ситнилски, но пък искат той да бъде уволнен.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

21 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #21

    ВСС са комуна на герб ,тия мафиоти имат там 16 гласа и се налагат за всичко , а също и чадъра е разпънат над други . защо се мълчи за онзи глиган РУМЕН БОЕВ ,нима неговото име не е замесено и за него не е лобирано . защо всс избраха за шеф на ПОС човек който е изкарал два мандата шеф на ПРС ,сега се точи още два - 10г - да върти синджира в ПОС и така 20 г шеф и император в палатата , това е ВЕСЕЛИН ХАДЖИЕВ ,които разнасяше незаконно делото на мирослава тодорва ,четяха го кой ли не там и го смачкаха

  2. Анонимен
    #20

    НЕКА ВСЕКИ ОТ ЧЛЕНОВЕТЕ НА ВСС ДА СИ ПРИЗНАЕ КАК Е ИЗБРАН. ТЕ НЕ СА ЛИ ПРАВЕЛИ УГОВОРКИ С КОЛЕГИТЕ СИ ДА ГЛАСУВАТ ЗА ТЯХ ???????? А ДРУГИТЕ НЕ ОБИКАЛЯХЯ ЛИ ПО ПАРТИйНИТЕ ЦЕНТРАЛИ ДА ТЪРСЯТ,КОЙ ДА ГИ ПРЕДЛОЖИ и ИЗБЕРЕ ЗА ЧЛЕНОВЕ НА ВСС??????????? НЕКА ИМАТ ДОБЛЕСТ И СИ ПРИЗНАЯТ /поне пред себеси/

  3. Анонимен
    #19

    Проблемът "Ситнилски" не се разрешава с отстраняването на Ситнилски, понеже ще дойде друг като Ситнилски!

    Проблемът е системен, т.е. да не се допускат хора кат Ситнилски на подобни позиции. Лошото в случая е, че цялата прокуратура е минирана от назначения а ла Ситнилски и тези т.нар. магистрати и прокурори тип Роман Василев с диплома от ПУЦ-а в Благоевград, ще бранят "позициите" със зъби и нокти, т.е. правосъдието е последния им проблем понеже знаят че трябва да спасяват собствените си кожи и некадърността

  4. Анонимен
    #18

    За съжаление са си създали закони, които ги защитават и не могат да получат реално правосъдие, което иска народа. За това първо трябва да се промени законодателството, а това трябва да го направи Народното събрание, което също не иска промени.

  5. Анонимен
    #17

    а тези дето са лобирали за господина??? те защо още са на работа??? днес се продават на един утре на друг. ДО КОГА ЩЕ ГИ ТЪРПИМ???

  6. Анонимен
    #16

    Показателно е, че в цялата статия нито веднъж не се споменава думата "ПРЕСТЪПЛЕНИЕ".

  7. Анонимен
    #15

    Ситнилски е само изпълнител на мокрите поръчки. Той ще продължи кариерата си като дребен мошеник. Но питайте началника му -нарича се Борис Велчев и сега се спотайва в Конституционния съд. По негово време ескалира практиката Прокуратурата да повдига поръчкови обвинения, за да имитира активност, докато реалните престъпления и кражби на обществена собственост не бяха преследвани.

  8. Анонимен
    #14

    Някои си вършим много добре и съвестно работата.А с това, че все едни и същи се появяват по медиите и се катерят нагоре по стълбицата без особени заслуги, често дори за да не пречат/ понеже не се справят много добре/, няма как да се преборим. Просто все някога ще се пенсионират.....но наистина е жалко, че в момента не се дава път нагоре на младите и неопетнени, а кариерното развитие е запазена територия

  9. Анонимен
    #13

    Не знам, ама авгиевите обори трябва да се изринат, защото взе много да мирише. Писна ми от едни и същи муцуни в съдебната и всяка друга власт - само ги въртят на различни постове. Толкова ли са незаменими. През изминалите 24 години въртят едни и същи имена, а не дават път на младите, кадърни и неопетнени млади хора - вярвам в младите мегистрати, които имат амбицията и търпението да изслушват в зала и да пишат мотивирани съдебни актове.

  10. Анонимен
    #12

    всички знаем,че ОСНОВИТЕ на една държава е правосъдието!Тия "нашите"магистрати"са затънали до шията в мръсотия!!Всеки един съдия или прокурор "работил" в системата от 1960 до 2013г тотално трябва да бъде изхвърлен и съден,защото те никога не са работили в името на народа,а против народа!За какво ги държите още там,да получават тлъстите си заплати,за нищо правенето ли?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.