Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всяка четвърта фирма, кандидат по "Конкурентоспособност", получи финансиране

Близо една трета от одобрените проекти са в Северозападна България

0 коментара
Всяка четвърта фирма, кандидат по "Конкурентоспособност", получи финансиране

Всяка четвърта фирма, която е кандидатствала по програма "Иновации и Конкурентоспособност" ще получи финансиране по първата отворена процедура "Подобряване на производствения капацитет в малките и средните предприятия".

От подадени 844 проекти на ниско технологични производства с искана безвъзмездна помощ за близо 436 млн. лева, са одобрени 202 проекта за 116.5 млн. лв. Това съобщи министърът на икономиката Божидар Лукарски.

По думите му договорите с одобрените проекти се очаква да бъдат подписани до Коледа.

Общо 498 фирми са преминали успешно техническа и финансова оценка. Те са включени в списъка с резервни предложения.

Най-много проекти има в секторите, свързани с производство на метални и неметални съоръжения, облекла, каучукови и пластмасови изделия, предприятия произвеждащи мебели и хранителни продукти, каза Ивелина Пенева, директор на Главна дирекция "Европейски фондове за конкурентоспособност" в Министерството на икономиката.

Заради големия интерес и множеството проекти останали без финансиране, управляващият орган на програма "Иновации и конкурентоспособност" търси възможност за увеличаване на бюджета на процедурата с близо 100 млн. лева. Тези средства ще стигнат за финансиране на още около 200 предложения по реда на класирането им в списъка, уточни министър Лукарски.

Повишен интерес от Северозападна България

Заради допълнителните 5 бонус точки, които се даваха на фирмите от Северозападна България близо една трета от одобрените за финансиране проекти са на фирми, регистрирани в този регион.

Има повишаване на инвестиционния интерес към Северозападния район, като проектите от там са 152. От тях 63 са предложени за финансиране, като 53 ще се изпълняват в най-бедния регион на ЕС, а за останалите десет само определени дейности, каза Лукарски.

За сравнение през предишния програмен период за всички процедури за технологична модернизация в малки и средни предприятия броят на постъпилите проектни предложения от Северозападния район е бил 233, а броят на договорите – 61. Тоест сега още при първия прием са одобрени с две повече, в сравнение със 7-те изминали години.

Най-много одобрени за финансиране проекти са от Южен Централен район (60), следвани от Югоизточен район (32), Югозападен район (27), Северен Централен район (24) и Североизточен район (10), според данните на икономическото министерство.

От одобрените общо 202 проекта, най-много са в категорията средно предприятие – 87 с безвъзмездна помощ за над 64.1 млн. лв., следвани от малките фирми – 77 проекта за 70.7 млн. лв. и микропредприятията – 38 проекта за над 11.5 млн. лв.

Още 483 фирмени проекта са в процес на оценка

Още 483 проектни предложения на фирми са в процес на оценка.

От тях 280 са на компании от химическата промишленост, производството на лекарства, информационно-комуникационна техника, електрически съоръжения, производство на части за автомобили. Предвиденият бюджет за тях е над 146 млн. лв.

Плановете са през декември да е ясно кои фирмени проекти са одобрени, за да може през януари да се сключат договорите, каза министър Лукарски.

Други 203 компании от сектора "интензивни на знание услуги" се борят за разпределението на 30 млн. лв. В тази категория попадат издателска дейност, радио и телевизия, далекосъобщения, информационни услуги, научно-изследователска и развойна дейност.

Те подадоха проектите си последни в края на октомври и се очаква резултатите да са ясни през януари.

Оценяването по проектите става в рамките на 3 месеца, а не както е било досега 5 месеца, отчете министър Лукарски. Първият прием беше до края на юни, а в момента е края на ноември.

Това е първата отворена процедура по новата програма "Иновации и Конкурентоспособност" 2014-2020 г. Тя е наследник на познатата технологична модернизация от изминалия програмен период, която винаги се е радвала на голям интерес, но и беше съпътствана от скандали заради субективния според фирмите начин на разпределянето на парите въпреки въведените критерии.

По новата програма в зависимост от категорията микро предприятията ще имат право най-малко на 100 000 лв. безвъзмездна помощ и най-много на 500 000 лв. Съответно за малките сумата е между 200 000 и 750 000 лв., а средните фирми ще вземат между 300 000 и 1 млн. лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.