Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Всяко шесто дете жертва на насилие няма достъп до образование

0 коментара
Всяко шесто дете жертва на насилие няма достъп до образование

Около 17% от децата жертви на насилие, настанени в някой от петнайсетте кризисни центъра в страната през 2015-2016 година, са останали без достъп до образование. Това означава, че всяко шесто дете е отпаднало временно или трайно от образователната система по причини като стереотипи и негативни нагласи към проблемните деца, незаинтересованост от страна на институциите, бюрократични пречки и др. Това сочи изследване на Български хелзинкски комитет (БХК), засягащо условията в кризисните центрове за деца жертви на насилие.

Наблюденията на БХК сочат, че преобладаващият дял от децата са с много слаба грамотност, която не отговаря на завършеното образователно ниво – деца в седми и девети клас четат трудно, не могат да пишат, нямат основни знания и елементарни умения. Децата, които са отпаднали от образователната система преди настаняването в кризисен център, са в повишен риск да не бъдат приети отново в училище след настаняването в кризисен център.

В доклада се посочва, че за да се преодолее този проблем, е необходим ясен ангажимент и поемане на отговорност от страна на Министерството на образованието чрез гарантиране на индивидуална и самостоятелна форма на обучение за трайно отпаднали от образователната система деца в риск, системен контрол над образователните услуги в кризисните центрове, драстично скъсяване на срока за отписване и записване в ново училище на децата, жертви на насилие.

И не на последно място – отпадане на нормативното ограничение за деца в кризисна ситуация, според което 30 дни преди края на учебната година е невъзможно прехвърляне в ново училище.

Изследването отбелязва, че максималният престой в кризисен център от шест месеца е прекалено дълъг и деформира ролята на една услуга за специализирана интервенция – превръща кризисните центрове за специализирана подкрепа на деца в рискова ситуация в приюти. Оптималният период на въздействие и преодоляване на кризисна ситуация според специалистите е не повече от шест седмици. От общо 289 деца, преминали в периода 2015/2016 г. през кризисен център, само в 29 от случаите (един от десет) децата са останали в кризисния център за срок от един месец.

Според изследването липсва бърз съдебен контрол върху настаняването на деца в кризисни центрове. Българското законодателство изисква разглеждане и произнасяне от съда в едномесечен срок, което според международните стандарти е твърде дълго, но данните показват, че дори и този срок не се спазва от институциите. Изследването на БХК е откроило 79 проблемни случая (27%) в съдебното настаняване.

Реално съдебната санкция се оповестява два – три месеца след административното настаняване на дете в кризисен център. Все още има случаи, макар и единични, на непредоставени съдебни решения.

Докладът препоръчва изменение на законодателството, така че съдебното решение да се предоставя в срок от една седмица от датата на настаняване в кризисен център. Бързият съдебен контрол е важен за предотвратяване на произволни настанявания за дълги периоди.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.