Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вярно или не? Данаил Кирилов: Прокуратурата е преглеждала приватизационните сделки

5 коментара
Вярно или не? Данаил Кирилов: Прокуратурата е преглеждала приватизационните сделки

"Прокуратурата вече ги е преглеждала (всички приватизационни сделки) и до момента имаме вероятно - аз не мога да посоча точно число, но имаме много образувани производства, които са прекратени по давност. Тук иде реч за множество различни по характер влияния, които имат различна давност, за съжаление. Това безкрайно облекчава виновните лица. Знам от колеги прокурори, казвали са, че единствено могат да класират погасените по давност преследвания. Ако се възприеме това допълнение в конституцията, това означава, че ще има правна възможност и понастоящем да бъдат довършени недовършените разследвания. Това също означава да се извършат разследвания, които не са започнали към настоящия момент по едни или други причини".

Така председателят на правната комисия Данаил Кирилов (ГЕРБ), който на 13 ноември т.г. даде интервю пред радио К2, отговаря на въпрос дали прокуратурата ще прегледа всички приватизационни сделки. С тези аргументи той мотивира инициативата на ГЕРБ за промени в конституцията, свързани с отпадането на давността за разследване на приватизационните дела.

Отговорът на Данаил Кирилов създава впечатление, че прокуратурата разполага с пълен анализ на всички проблеми с приватизацията или най-малкото на делата за престъпления, свързани с приватизацията. Отделно се създава впечатление, че ГЕРБ стъпва върху тази информация от прокуратурата и има обективни данни, че съществува проблем с погасените по давност случаи, който би бил решен с ремонта на конституцията.

Законът за достъп до обществена информация (ЗДОИ) дава възможност на гражданите да проверят дали това твърдение отговаря на истината. Ако прокуратурата е събрала тази информация, то тя би трябвало да може да я предостави на обществото в подходящ вид, който не нарушава следствената тайна.

Mediapool подаде до прокуратурата две отделни искания по реда на ЗДОИ.

На 13 ноември поискахме от прокуратурата "данни за броя продължаващи и към момента досъдебни и съдебни производства за престъпления, свързани с приватизацията". Целта бе да се разбере дали предложените от ГЕРБ конституционните поправки биха могли да "спасят" от изтичане на абсолютната давност някои от течащите в момента дела.

Отговорът на прокуратурата е следният: "В ПРБ (Прокуратурата на Република България) не се създава и не се съхранява статистическа информация по посочения в искането ви за достъп до обществена информация показател".

На 14 ноември Mediapool поиска от прокуратурата и "данни за броя прекратени по давност досъдебни и съдебни производства за престъпления, свързани с приватизацията". Поискахме информацията за прекратените поради изтекла давност съдебни производства да бъде придружена с номерата на делата. Целта бе да се провери в съдебните регистри за кои случаи става дума.

Отговорът на държавното обвинение е абсолютно същият: "В ПРБ (Прокуратурата на Република България) не се създава и не се съхранява статистическа информация по посочения в искането ви за достъп до обществена информация показател".

Прокуратурата няма как да се позове на следствената тайна, защото се иска само броят на висящите производства, а за прекратените по давност следствена тайна няма. Всичко това показва, че прокуратурата не е прегледала тези дела, защото най-малкото трябваше да знае колко са те.

Друг сериозен въпрос по същия проблем възникна на заседанието на правната комисия на 16 ноември. Може ли главният прокурор да отговаря на едни депутати, а на други – не.

Депутатът от БСП Филип Попов поиска с официално писмо от Данаил Кирилов да покани за изслушване главния прокурор Сотир Цацаров във връзка с процедурата по чл. 84 т.16 от конституцията. Тя дава право на Народното събрание "да изслушва и приема доклади на главния прокурор за дейността на прокуратурата по прилагането на закона, противодействието на престъпността и реализирането на наказателната политика".

Искането на Филип Попов за изслушване в правната комисия е обосновано така: "Да бъде представена информация за броя на проверките и производствата за разкриване на такива престъпления (свързани с приватизацията – б.а.), броя на прекратените производства и колко от прекратените поради изтекла давност, както и информация за това как прокуратурата вижда организацията на процеса по цялостна проверка на тези дела".

В общи линии Филип Попов настоява да получи същата информация, за която прокуратурата отговори на Mediapool, че никога не е събирана. Данаил Кирилов отговаря, че правилникът на Народното събрание не позволява на депутатите да искат справки от главния прокурор.

"При всички положения, съгласно Правилника (на Народното събрание – б.р.), не можем да поставяме въпроси дефинирани и формулирани по този начин. Имаме рамката така, както е установена в Правилника (на НС). Колегите, ако искат да поставят тези въпроси, биха могли в диалога, който ще проведем, да ги поставят, но по отношение на изискването на справки, смятам, че в процедурата по диалог това не може да бъде наше изискване, но пък очакваме, най-вероятно Прокуратурата ще има достатъчно информация, която би могла да бъде, ако не детайлна, поне достатъчно индикативна", казва Данаил Кирилов.

Въпросът е защо народен представител да не може да получи тази информация, която Данаил Кирилов вероятно вече има или поне създава впечатление, че има. Ако се вярва на твърденията му пред К2.

Заключение

Отговорът на прокуратура до Mediapool показва, че Кирилов няма как да знае, че прокуратурата е "преглеждала" всички приватизационни сделки, след като тя не поддържа в систематичен вид информацията дори за наказателните дела по тях. Ако тези данни бяха събрани, то те трябваше да бъде представени след питането по Закона за достъп обществена информация.

Ако се допусне, че прокуратурата е излъгала в своя отговор по ЗДОИ до Mediapool и в действителност е събрала тази информация и я е представила на Данаил Кирилов, това би било отделен скандал.

  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #5

    Защо прокуратурата не поддържа в систематичен вид информация за наказателните дела и приватизационните сделки?!

  2. Явор от Германия Костовист
    #4

    Някой има ли един единствен пример кога фалшивата десница на другарите от вторият ешалон на БКП, пребоядисали се в „Граждани за Европейско Развитие на България“(ГЕРБ) да са казвали истината? Алчните но некадърни бивши шофьори, падари и слуги на БКП лъжат ЕС, лъжат избирателите си, лъжат защото друго не могат.

  3. безпартийна
    #3

    Според мен и двамата лъжат. Данаил Кирилов лъже, че прокуратурата е проверявала всички сделки и имало много отпаднали по давност, за да си мотивира искането на ГЕРБ за промяна на Конституцията. Цацаров пък лъже, че прокуратурата не пази данни за направени проверки, защото поне направените не са открили нищо. А ние отдавна знаем за направени проверки; като ги започне, прокуратурата развява байрака, като не открие нищо - мълчи.

  4. Коментарът е изтрит в 08:47 на 2 октомври 2023 от автора.
    #2
  5. Лизи Гугуткова
    #1

    И дума не вярвам на Цацата! Нинова показа документи и постановления за извършени ревизии и проверки на "Техноимпекс"

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.