Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вярно или не? Даниела Савеклиева: Сериозно увеличаваме парите за приоритетите образование, здравеопазване и сигурност

2 коментара
Вярно или не? Даниела Савеклиева: Сериозно увеличаваме парите за приоритетите образование, здравеопазване и сигурност

"Бюджет 2017 година ще осигури нормалното функциониране на държавата. Нещо повече - във важни сектори, които са приоритетни за нас като образование, здравеопазване, национална сигурност, има сериозно увеличение. Предвидени са средства около 100 милиона лева за увеличение на заплатите на учителите и допълнително още 130 милиона въобще за системата на образованието. Бюджетът за здравеопазване е увеличен с 230 милиона. За отбрана и сигурност допълнителните средства са в размер на 850 милиона лева. С почти един милиард се увеличават общо социалните и здравните плащания. Разходите за пенсии скачат с 250 милиона... Бюджет 2017 за мен е балансиран, постижим и по-силен от предишния. Той е с обезпечение на всички заложени приоритети".

Даниела Савеклиева, депутат от ГЕРБ, в интервю за Бюджет 2017, радио "Фокус" – Пирин, 26 ноември 2016 г.

За това какви са реалните приоритети на Бюджет 2017 не трябва да се съди само по изказванията на управляващите, но и по числата в самия финансов план. Това означава да се провери дали обявените от Савеклиева три сектора – образование, здравеопазване и национална сигурност, са реален приоритет или увеличението при тях се дължи на естествения растеж на приходите и разходите в бюджета, породен от икономическия растеж в страната.

За да можем да наречем един сектор приоритетен, той трябва да има ясно предимство пред другите при разпределението на ресурсите. Това означава увеличението да е най-високо или като абсолютна сума, или като дял от общото увеличение, или като дял от общите разходи.

За образование през 2016 г. например са отишли 9.5% от всички разходи на държавата, а през 2017 г. се повишават с едва 0.1%, сочат данните на Министерството на финансите в Актуализираната средносрочна бюджетна прогноза за периода 2017 – 2019 г.
Същата динамика има и при разходите за здравеопазване - от 11.9% през 2016г. те се покачват с 0.1% до 12% в бюджет 2017.

При разходите за национална сигурност ситуацията е по-различна. През 2016 г. те заемат 10.1%, но за следващата година се покачват с цели 1.8%, достигайки 11.9% от общите разходи.

От данните се вижда, че увеличението в образованието и здравеопазването не е достатъчно, за да се определят като приоритетни области. Реално приоритетност се наблюдава само в сферата на националната сигурност.

Но разгледани в цялост, разходите на държавата изобщо не дават толкова предна позиция дори на средствата за националната сигурност. С нейните 11.9% тя няма да изпревари сфери като "Социално oсигуряване, подпомагане и грижи" (основно пенсии и социални помощи), които отнемат над 1/3 от (35%) от общите разходи на фиска, а също и т. нар. "икономически дейности и услуги", които поемат 16% от общите разходи.

Погледната в детайли, важността на секторите според тежестта им в бюджета може да се разгледа като финансиране в абсолютна сума, като процентно увеличение и като заеман дял в общите разходи в бюджета.

Силовите ведомства с най-голям ръст

В бюджетите за 2017 г. на основните две министерства, отговарящи за националната сигурност – отбранителното и вътрешното, са предвидени разходи, по-големи от тези през 2016 г. съответно със 77 млн. лв. и 106 млн. лв.

Това са двете най-големи увеличения в абсолютни стойности, надвишаващи значително разходните увеличения в другите министерства. Като процент ръстът е съответно със 7.14% и 8.64% - нива, които са сравнително високи на фона на ръстовете в другите сектори.
Догодина се предвижда Министерството на отбраната да получи общо 1.08 млрд. лв., а МВР – 1.23 млрд. лв.

За поредна година това ги прави две от трите министерства в държавата с най-високи разходи наред с Министерството на труда и социалната политика, което догодина ще харчи 1.12 млрд. лв.

Вярно, увеличението на бюджетите на МО и МВР в голяма степен се дължи на добавените разходи за осигуровки на служителите, но това не променя позицията на министерствата спрямо останалите.

Двете министерства, отговорни за националната сигурност, са първенци и по дял от общите разходи в държавния бюджет, като МО заема 4.74%, а МВР – 5.41%, което е увеличение спрямо 2016 г.

От данните на Министерството на финансите е видно, че в действителност секторът на националната сигурност е истинският приоритет в Бюджет 2017.

Парите на здравната каса отново може да не стигнат

Министерството на здравеопазването ще получи догодина с 22 млн. лв. повече в сравнение с 2016 г., като това го поставя на шесто място по абсолютно увеличение.

Това е средно ниво и не би могло да отдели сектора като приоритетен.

Министерството на здравеопазването заема едва 2.01% от общите разходи в държавния бюджет, което е средна стойност в сравнение с дяловете, заемани от другите сектори.

Ако се добавят и средствата на Националната здравно-осигурителна каза (НЗОК), общо разходите се сектора догодина се покачват с около 270 млн. лв. Специално увеличението на разходите според проектобюджета на институцията е към 200 млн. лв.

Въпреки увеличението обаче прогнозите са парите да не стигнат, защото се залагат разходи, които ще бъдат по-малки от реално направените през 2016 г. Следователно догодина отново се очаква недостиг по редица пера като болнична помощ, разходи за лекарства и др.

Ръстът на парите за образование е стандартен

Отпуснатите за Министерството на образованието и науката с 41 млн. лв. повече през 2015 г. поставят ведомството на четвърта позиция по ръст след МО, МВР и Министерството на регионалното развитие. Като процент нарастването е с 8.36%, което е сравнително висока стойност.

Но с общата си стойност от 486 млн. лв. разходите на МОН заемат едва 2.13% от общите разходи в държавния бюджет. Този дял не е достатъчно голям, за да определим образованието с пълна увереност като приоритет.

Ако в анализа се включат общите разходи за сектора, които нарастват действително с около 230 млн. лв., както казва Савеклиева, увеличението отново не е достатъчно, за да се твърди, че образованието е приоритет, става ясно и от анализ на главния икономист на "УниКредит Булбанк" Кристофор Павлов.

Предвидените в бюджета средства са в размер на 3.6% от БВП, а когато се добавят и средствата, които може да се очаква да бъдат усвоени по Оперативна програма "Наука и образование за интелигентен растеж", сумата вероятно ще нарасне до около 3.8%. Това е ръст от 0.2% от БВП спрямо очакваните 3.6% за текущата 2016 г. и е точно толкова, колкото средно средства българският публичен сектор е отделял за образованието в периода 2000-2014 г., се твърди в анализа.

Заключение

От данните на Министерството на финансите категорично става ясно, че Бюджет 2017 има един главен приоритет и това е сектор "Сигурност". Здравеопазването, образованието и социалната сфера наистина ще получат повече средства в сравнение с 2016 г., ако няма актуализация на бюджета в друга посока. Увеличението при тях обаче ги прави по-скоро вторични приоритети на фона на отбраната и вътрешните работи.

Следователно твърдението на депутатката от ГЕРБ Даниела Савеклиева, че образованието, здравеопазването и сигурността са приоритети в Бюджет 2017, е частично вярно.

  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #2
  2. marij
    #1

    Но за наука - НЯМА пари. Нали нашите депутати не правят разлика между блато и морски бряг как да разберат, че бъдещето е в науката? Как ли се правят открития, например в Япония за покрития, които те правят невидим???? как този проект може да донесе пари на бизнеса??? В 240-те глави на хората в парламента са само пари, пари, пари...тъй като те само цицат, цицат, цацат от държавните средства и европейските помощи и не разбират смисъла на думата визия, за тях това е външен вид!?!?!?!?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.