Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Вярно или не? Ген. Румен Радев: Съвместната охрана на небето ни е по-унизителна от Ньойския договор

29 коментара
Вярно или не? Ген. Румен Радев: Съвместната охрана на небето ни е по-унизителна от Ньойския договор

"Концепцията за платен съвместен air policing с чужди държави е по-унизителна от Ньойския договор, защото той беше наложен отвън, докато тя е предложена от български зам.-министър и е утвърдена от български министър на отбраната".


Румен Радев, кандидат-президент на БСП и бивш командващ на Военновъздушните сили.


Гръмкото изказване на ген. Румен Радев от началото на август 2016 г. фигурира като основен мотив в писмената му молба за оставка от поста командващ Военновъздушните сили на България, по собствените му думи.

След първоначалното твърдение, че съвместната охрана с партньори НАТО на българското небе е "по-унизителна от Ньойския договор", ген. Радев частично преформулира тезата, като уточни, че той всъщност не е против съвместната охрана с НАТО, а срещу идеята България да заплаща за тази дейност. Според генерала така сред съюзниците ни се създава впечатление, че България няма воля за развиване на собствени отбранителни способности.

7 държави в НАТО разчитат на чужд air policing

Охраната на въздушното пространство, или т. нар. "air policing", е мирновременна мисия на НАТО и има за цел да осигури защитата на въздушния суверенитет на партньорите в алианса. Това е колективна мисия и всички държави имат ангажименти по нея.

Мисията, свързана с air policing, придоби още по-голяма значимост за НАТО след намесата на Русия в Украйна и незаконната анексия на Крим.

Държавите членки са задължени да помагат на партньорите си, които нямат възможност да осъществяват мисията сами и помага за оперативната съвместимост. Причината е, че според договореностите трябва да се осигури единен стандарт на сигурност в зоната на отговорност на НАТО.

Поради сериозните разходи, които изисква поддръжката на военновъздушни сили (ВВС) или по други причини, някои от страните-членки на НАТО, като присъединилите се през 2004 г. прибалтийски републики Литва, Латвия и Естония, както и други държави членки – Словения, Албания, Люксембург, Исландия, не притежават изтребителна авиация, и разчитат на съюзниците си за осъществяване на въпросната охрана. Както бе изяснено, осигуряването ѝ е основен принцип в алианса.

Балтийската мисия за охрана на военновъздушното пространство на Литва, Латвия и Естония съществува от 2004 г. и в нея досега на ротационен принцип са участвали 16 държави. В началото на 2014 г. НАТО увеличи четири пъти броя на самолетите, които осъществяват мисията в отговор на дестабилизиращите според организацията действия на Русия и "хибридната война", която тя осъществява в Източна Европа.

По данни на НАТО през 2014 г. Балтийската мисия за air policing е засякла над 150 нарушения на въздушното пространство от страна на руската авиация, което е около 4 пъти повече в сравнение с 2013 г.

Въздушното пространство на Словения се охранява от Унгария и Италия, а на Албания – от Гърция и Италия.

Охраняваните страни покриват определени разходи поради това, че са преценили да не поддържат собствени сили. Например балтийските държави плащат заедно приблизително 5 млн. евро годишно, като отделно от това те поемат разходи за логистична подкрепа, които са в графата "host nation support". В дължимата сума влизат разходите за гориво на изтребителите, транспортните харчове и възнагражденията на летателния състав и др. Словенският случай е по-специфичен, тъй като самолетите на Унгария и Италия не се разполагат на словенска територия. 

България не е в ситуацията на страните от НАТО без авиация, защото разполага с ВВС, но прие законови промени, които направиха възможна съвместната охрана на небето ни.

Това стана в изпълнение на препоръките от срещата на върха на НАТО в Уелс за усилване на способностите по охрана на въздушното пространство на страните от източния фланг на НАТО.

Две ползи - повече сигурност и съвместимост

Съвместната охрана по никакъв начин не означава, че българската авиация ще бъде "приземена", а напротив – тя може да придобие повече оперативна съвместимост и бойни способности.

Радев аргументира тезата си за апокалиптичното ѝ значение с това, че България сама отказва да развива собствената си авиация и ще плаща на други страни, което ще демотивира пилотите и техниците от ВВС.

В действителност обаче със съвместната охрана българските военни пилоти задълбочават все повече сътрудничеството си с партньорските авиации. Освен това помощта на останалите страни членки допълнително усилва сигурността на страната и осигурява възможности, с каквито България не разполага.

Според анализ на Министерството на отбраната, например, българските изтребители нямат способности за директно управление от AWACS и предаване на криптирани гласови данни в реално време по Link-16.

Освен това правителството тази година взе инвестиционно решение, одобрено и от парламента, за закупуването на нови изтребители, за които ще бъдат отделени 1.5 млрд. лева. Този факт също е в противоречие с тезата на Румен Радев, че страната на практика сама се отказва от собствената си военна авиация.

Първата мисия беше съвместна със САЩ

През септември за първи път четири изтребителя F-15 на ВВС на САЩ започнаха въздушно патрулиране над България съвместно с български МиГ-29.

Всички разходи по транспортирането на техника и персонал, по отсядането на военните, а също и средствата за гориво и поддръжка на машините бяха поети от Вашингтон, а българският бюджет плати единствено разходите по своите машини и екипажи.

"Охраната на българското въздушно пространство с два американски изтребителя от 9 септември е част от мерките на НАТО за засилване на "въздушното патрулиране" ('air policing') на източните съюзници", се посочва в съобщение на НАТО от края на август.

Мисията премина успешно, а в момента Министерството на отбраната води преговори за подобна обща охрана освен със САЩ, още с Полша и Великобритания.

Засега няма данни България да плаща значителни суми за общата охрана, а условията по бъдещите споразумения са въпрос на преговори.

България ще е прецедент в НАТО

Действително, България би била в специфична ситуация в НАТО като държава, която едновременно се води, че разполага със собствена авиация, но в същото време ползва и помощ от партньорите.

В същото време обаче това не е унизително и отговаря както на българския интерес, така и на този на самия алианс предвид променената среда за сигурност заради отношенията с Русия и желанието на НАТО да подсили въздушната охрана в граничните територии.

Неслучайно в комюникето от срещата на върха на НАТО във Варшава през лятото на тази година се посочва именно опцията за "засилване на военновъздушното присъствие на НАТО" в Черноморския регион.

Българската авиация е в тежко състояние

Българската военна авиация е в критично състояние в момента и разчита само на старите съветски машини МиГ 29 за охрана на небето ни. В това отношение включването на допълнителни сили само допринася за повече сигурност.

Още повече, че не спират руските провокации с полети близо до българското въздушно пространство. В края на юли Министерството на отбраната официално съобщи, че Москва не изпълнява международните норми във въздухоплаването и руски самолети летят над Черно море без опознавателни знаци, предварителни планове и с изключени транспондери.

Концепцията за съвместна охрана на българското въздушно пространство осигурява и възможност да се "закърпи" положението, докато България модернизира най-накрая бойната си авиация.

Според политическото ръководство на МО България в момента разполага с 9 изрядни изтребители МиГ-29, но, доколкото е известно, техният летателен ресурс е на изчерпване. В този смисъл военният министър Николай Ненчев потвърди, че през април 2017 година България вече ще разчита едва на 7 изтребители. През това време обаче ще бъде направен опит да бъдат купени нови двигатели за МиГ-29.

През 1919 г. България губи територии, през 2016 г. печели сигурност

С Ньойския договор от 1919 г. България излиза като победена от Първата световна война. Според неговите разпоредби страната губи територии, трябва да плаща репарации и няма право да притежава модерни военни технологии, флот и авиация, отменена е и задължителната военна служба.

Автономното решение на българския парламент да пази въздушното пространство на страната с партньорски страни няма и не може да има нищо общо с Ньойския договор.

Заключение:

Съвместното въздушно патрулиране над България и Румъния като част от усилията на НАТО за повишаване на сигурността в Черноморския регион отговаря на българския национален интерес и не може да има нищо общо с крайно негативни актове като Ньойския договор, с който България губи територии след Първата световна война. Общият air policing безспорно е от полза за българската авиация, защото дава възможност за повишаване на съвместимостта на ВВС и повишаване на квалификацията на българските пилоти.

За страната пък това означава достъп до по-високо ниво на сигурност.

Въпросът за заплащането на общите мисии остава неизяснен и е предмет на конкретни споразумения между държавите.

Следователно изявлението на ген. Румен Радев, според което съвместната въздушна охрана е "по-унизителна от Ньойския договор", е еднозначно невярно.

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони_deactivated_1480055728
    #29

    Traicho Traikov в/във Русе. Изборите за президент не са избори за партиен секретар на нацията. Това трябва да е ясно на тези партийни лидери, като г-жа Нинова, г-н Първанов, г-н Борисов или Цветанов, които бродят по студията, под ръка с кандидатите си. Трябват ни хора, които предпочитат България пред партийните интереси, иначе рискуваме да ни накацат летци, обърнати на Изток, а там няма демокрация, няма свобода, а контролирана икономика, агресия към съседите и репресия на опозицията. Трайков: Рискуваме да ни накацат летци, обърнати на Изток | България се управлява от шепа самозабравили се милиардери, политици, магистрати и олигарси. Хората, които... offnews.bg

  2. Мони_deactivated_1480055728
    #28

    Traicho Traikov Радев и Цачева отказват да се явяват на дебат с мен. Сигурно, защото видяха какво се случи на Калфин и Каракачанов. Както ДПС и Атака създават страхове, същото правят БСП и ГЕРБ. Те са едно и също нещо . Това прави нашата отговорност още по-голяма, но също така е огромна и отговорността на хората. Трябва добре да си представим в каква държава искаме да живеем и да направим своя избор.

  3. Филка Русофилка
    #27

    Кой от двамата (Събев или Манушев) пръв ще отговори на червения генерал? Срамно ли беше: 1. Турски корпус да помага преди 100 год. на българската армия в Добруджа в Отечествената ни война срещу руските нашественици? 2. „Потопеният“ турски крайцер Хамидие да охранява българския бряг срещу руските крайцери, варварски разрушаващи български градове в нарушение на международната конвенция? 3. Български офицери да командват турски части в Добруджа, огънали се пред руските интервенти? А българите биеха зверски враговете си, докато се предат в плен със знамена и генерали. И т.н. :)

  4. milan
    #26

    А каква ще е охраната на небето ни с руските Миг-ове,само руска и още по-унизителна,за страна членка на НАТО и ЕС,каквато е България?

  5. Явор от Германия Костовист
    #25

    Всеки който използва мозъка си, не само за да пази равновесие на два крака, трябва да е на ясно, че единственият достен кандидат който има потенциала и желанието да се бори за свободна, независима и просперираща България е Трайчо Трайков, а не за разни ментета на конци.

  6. Jack Daniels
    #24

    Военна прокуратура, Този кретен защо не е разжалван и подсъдим за държавна измяна, а на всичкото отгоре се гласи президент да става?

  7. BLM
    #23

    "В края на юли Министерството на отбраната официално съобщи, че Москва не изпълнява международните норми във въздухоплаването и руски самолети летят над Черно море без опознавателни знаци, предварителни планове и с изключени транспондери." Кой беше командир на ВВС по това време, др. генерал?

  8. so what_deactivated_1521205049
    #22

    ТРЯБВА ДА СЕ ПРОВЕРЯТ ЛЪЖИТЕ НА ПРЕМИЕРА БОРИСОВ а не само на втори и трети ешелони от опозицията вижте му лъжите само като си отвори устата все той казал на ЕС какво да прави, все неговите идеи възпирели ДА НЕ ВЕРВАШ! Те не го поглеждат на европейски среши поради невъзможност той обшува на какъвто и да е език.

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #21
  10. Nikola Nikolov
    #20

    "Великите умници", "ненадминатите дс-професионалисти"-библиотекари сериозно са пресолили помията, която ни сервират - то не са циркаджии-пищови, то не са престъпници-петна, то не са дс-ченгесари - ивановци/дончовци, то не са калфи на дс-гоцевци, то не са аптекари-русофилистици, то не малоумници - врачки, владайски дс-шпагаджии , самъе смелъе льотчици-путлерофили.......!!! Ужас !!! И, въпреки всичките тези гнусотии /само и само другарите-таваришчи да се докопат до парченце власт, истината е, че ТРАЙЧО ТРАЙКОВ Е ЕДИНСТВЕНАТА НЕЗАВИСИМА, ПОЧТЕНА, СМИСЛЕНА КАНДИДАТУРА ЗА ПРЕЗИДЕНТ НА БЪЛГАРИЯ !!!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.