Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Юнкер пред ЕП: Европа тъгува, но Великобритания трябва да напусне възможно най-бързо

Шефът на ЕК към британските евродепутати: Вие още ли сте тук ?

11 коментара
Великобритания трябва възможно най-бързо да задейства процедурата за напускане на Европейския съюз, а не да играе на котка и мишка и да се крие. Това заяви председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер в силно емоционална реч пред Европейския парламент.
 
"Волята на избирателите е повече от ясна – те искат страната да излезе от ЕС, затова трябва да се предприемат съответните действия", заяви Юнкер.
 
Той призова премиера Дейвид Камерън бързо да изясни кога Великобритания възнамерява да напусне ЕС и заяви категорично, че не може да има неофициални преговори с Лондон преди официалното подаване на молба за напускане.
 
"Без оповестяване няма преговори. Не може хората тайно да опитват да започнат преговори. Ние сме тези, които трябва да решат какво се случва, а не само желаещите да напуснат Европейския съюз. Забраних на всички еврокомисари да водят преговори с британски представители - това е абсолютно недопустимо", допълни той. 
 
След речта му с голямо мнозинство Европейският парламент прие резолюция, в която поиска Обединеното кралство незабавно да задейства клаузата за излизане от ЕС.
 
Четири дни след референдума Лондон все още не е обявил кога официално ще оповести решението си да напусне Европейския съюз и дава непрекъснати сигнали, че възнамерява да бави топката и да се опитва в дълъг процес да издейства възможно най-добри условия за себе си. В същото време в Европа тлее разделение по въпроса кога и как Великобритания трябва да напусне, като германският канцлер Ангела Меркел и във вторник потвърди позицията си, че не трябва да се бърза, но отряза очакванията на Лондон, че може да си издейства преференциални условия извън ЕС.
 
Вечерта във вторник лидерите на държавите членки в ЕС се събират в Брюксел на двудневна среща на върха, която ще се опита да формира обща позиция. Премиерът на Великобритания в оставка Дейвид Камерън ще участва в срещата и се очаква да запознае останалите правителствени ръководители и държавни глави с политическата обстановка в Обединеното кралство и причините, довели до победа на лагера за Брекзит. 
 
След това разговорите за отделянето на Острова от ЕС ще продължават без присъствието на Камерън.
 
ЕС не може да си позволи несигурност 
 
Жан-Клод Юнкер заяви пред евродепутатите, че ЕС не може да си позволи дълъг период на несигурност.
 
Според Лисабонския договор обаче Великобритания има правото сама да прецени кога да задейства процедурата по напускане, а Камерън вече заяви, че Великобритания няма намерение да действа преди октомври.
 
Юнкер коментира още, че не очаква "британците да изяснят положението днес или в 9 сутринта, но това трябва да стане бързо”.
 
"Отношенията ни трябва да бъдат поставени на нова основа и това няма да зависи от преговори при закрити врата", заяви още Юнкер. 
 
Юнкер отхвърли слуховете, че е болен и заяви, че до "последен дъх ще се бори за обединена Европа". 
 
Той иронизира британските евродепутати, като се обърна към тях с въпроса "Вие какво правите тук". 
 
"В известен смисъл, наистина съм изненадан, че сте тук. Нали се борихте за напускане. Тогава какво правите тук?", заяви  Жан-Клод Юнкер и се пошегува, че британските депутати за последен път "аплодират в ЕП". 
 
 
Европа тъгува 
 
"Европа не е само празник, трябва да признаваме, когато сме тъжни. Натъжен съм от британското решение и не го крия, не съм робот. Не става дума за сантименталност, според мен Великобритания трябваше да остане с нас", заяви още Юнкер. 
 
По думите му държавите, основали ЕС, нямат повече права от останалите в общността.
"Т.н. "нови" държави в ЕС са пълноправни членове на съюза. Европейската мечта ще продължи, ще работим за нея с нова енергия", заяви председателят на ЕК.
 
"Във Великобритания нерядко се твърди, че не съм демократ, че съм технократ, че съм машина, робот. Изненадам съм, че аз съм готов да приема изхода от вота, а самата Великобритания не е готова да го направи", каза още той.
 
Фараж: Великобритания трябва да напусне бързо и миролюбиво 
 
Лидерът на британската евроскептична Партия за независимост на Обединеното кралство (ЮКИП) Найджъл Фараж заяви от своя страна, че иска страната му да е добър приятел и търговски партньор с останалите държави от ЕС, след като Великобритания напусне блока, предаде Ройтерс
 
"Спечелихме войната. Сега трябва да спечелим мира. Искаме да сме добри приятели, добри съседи, добри търговски партньори", каза Фараж.
 
Той отбеляза, че Великобритания трябва да напусне ЕС възможно най-скоро, но че процесът трябва да протече миролюбиво. Той добави, че поради размерите на икономиката си и близките си връзки с останалата част от ЕС Великобритания трябва да получи добра сделка.
 
"Ние сме най-големите търговски партньори на еврозоната. Можем да получим много по-добра сделка от Норвегия", заяви Фараж.
 
Фараж призова за бързо подаване на заявление по чл. 50, но и за запазване на икономическите връзки между Лондон и Общността. По неговите думи ако икономическите отношения на Острова с ЕС бъдат нарушени, от това ще пострада повече Европа, а в обратен случай британците ще бъдат "най-добрите приятели на ЕС на света".
 
"Дойдох тук преди 17 години и заявих, че искам да поведа кампания за напускане на ЕС. Смяхте ми се, а сега не се смеете. Основната причина за британското решение е това, че налагате на всички политически съюз", заяви Фараж. 
 
Той обаче бе освиркан от евродепутатите, като част от него го нарекоха и лъжец заради твърденията му по време на кампанията. 
 
Ги Верхофстат (АЛДЕ) сравни кампанията на Фараж с нацистка пропаганда. 
 
"Кампанията бе шокираща, а не решението от референдума. Несигурността трябва да бъде пресечена възможно най-скоро. Сега не ни трябва въображение, а памет, за да се върнем към идеите на основателите на ЕС", заяви Верхофстат.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dimitardi100
    #11

    Повтарянето на хитлеровите тези от противниците на ЕС може да им донесе само голям успех в неуспеха !

  2. dimitardi100
    #10

    С насаждане на страх, омраза,лъжи и разделение нищо добро не може да се постигне ! Тези, които посяха това сега ще трябва да го жънат и да си го ядът ! Крахът на арийските нации беше през ВСВ!

  3. Преслав
    #9

    Entdecken както обикновенно обича да послъгва ,,а може. би просто няма познания за историята , или пък си заработва сребърниците за днес.
    От времето на Османската империя Великобритания е най-близкият западен съюзник на комшиите , та и до днес :)

    Не случайно Ердоган панически опитва завой на Изток чуствайки се изоставен , щото на него му трябва UK в ЕС .

    Относно расистките коментари за Найджъл Фараж - една безпорно противна фигура и Борис Джонсън не знам как това се връзва с разбиранията за толерантност

  4. Entdecken
    #8
  5. deni123
    #7
  6. Ген. Иван Колев
    #6
  7. Entdecken
    #5

    Фараж е с индийски произход и най-вероятно, съдейки по агресивното му поведение, близък до този на кастата на нашето ромско малцинство, което на големи тумби замина да Британия да жимее на тлъсти помощи и да измества "коренните" британски братя от Индия. Другият, който го гласят за заместник на Камерън, е частично с турски корени, а знаем, че Британия е основен противник на влизането на Турция в ЕС.

    Т.е. и двамата имат свой формален повод да ровят, но по-скоро предполагам, че парите на Москва играят

  8. deni123
    #4

    Поляците винаги в историята са заемали погрешната позиция(поне последните 300 години). Те са сред основните причини за негативния вот на британците. Полската имиграция е огромна в Англия(което говори лошо за полското правителство) обаче излизат с УКОРИТЕЛЕН ТОН към Франция и Германия и ЕС. Всъщност най-верния ход на Брюксел, за да спечели в Лонодн щеше да забрани ПОЛЯЦИ ДА ХОДЯТ В БРИТАНИЯ! Шидло така ли вижда решението. Жалки политици, попаднали случайно във властта, ако не е ЕС, Полша отдавна щеше да бъде раздробена от Путин!

  9. Nikola Nikolov
    #3

    Според мен, необходима е твърда и категорична позиция, от страна на европейските лидери, която да доотрезви тези британци, които бяха подведени от крайните застъпници на отделянето! РАЗБИРА СЕ - НИТО ЗА МИГ НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ЗАБРАВЯ, ЧЕ ВЕЛИКОБРИТАНИЯ Н Е Е В Р А Г !!!!!

  10. Nikola Nikolov
    #2

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.