Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

”Южен поток” няма да е приоритет за новата ЕК, ще бъде подкрепен Южният газов коридор

15 коментара

Изслушването в Европейския парламент (ЕП) и на последните двама кандидати за еврокомисари преминаха без сериозни проблеми и се очаква евродепутатите да гласуват състава на новата Европейска комисия (ЕК) още в сряда.

Кандидатът на Словения за еврокомисар по транспорта Виолета Булц и на Словакия – за зам.-председседател на комисията с ресор енергетика - Марош Шефчович преминаха последни изпита пред  ЕП, след като се наложи разместване в екипа на новия председател на ЕК Жан-Клод Юнкер.

Това стана, след като първият кандидат на Словения за еврокомисар Аленка Братушек, която бе предложена за зам.-председател с ресор енергетика бе отхвърлена от евродепутатите. Новоизбраният председател на ЕК Жан-Клод Юнкер предложи нейното портфолио да мине към словака Марош Шефчович, който първоначално трябваше да отговоря за транспорта, а новият словенски кандидат да вземе неговия ресор.

Шефчович заяви по време на изслушването, че диверсификацията на доставчиците на газ остава приоритет и за новата европейска комисия, но не и строежът на газопровода “Южен поток”.  Според него Европейският съюз трябва да окаже политическа и финансова подкрепа на конкурентния проект Южен газов коридор.

”Не можем да приемем такъв мащабен проект да се реализира на територията на Европейския съюз от компания, която не желае да спазва правилата”, заяви Марош Шевчович, цитиран пред БНР.

Той обясни пред евродепутатите и че не вижда как "Южен поток" ще подобри енергийната ситуация или ще разнообрази газовите доставки. За да разсее изцяло появилите се в последните дни съмнения, че е донякъде проруски настроен, Шевчович добави критики към Русия, че използва газовите доставки като оръжие, и определи това като неприемливо.

По същото време пред друга парламентарна комисия – по транспорт, вторият словенски кандидат Виолета Булц се опита, и според повечето неофициални оценки – успя да убеди евродепутатите, че има необходимите качества да бъде комисар и да поеме този ресор.

След края на двете изслушвания от групите на Европейската народна партия и на социалистите направиха положителни коментари и за Марош Шевчович, и за Виолета Булц. Очаква се и двамата да получат одобрението на ресорните комисии, и по-късно днес процедурата по изслушванията да бъде обявена за успешно приключена. Така утре Европейският парламент ще може да гласува и цялата нова комисия, и мандадът ѝ ще започне по график – от 1-ви ноември.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #15
  2. Венелин Велев
    #14
  3. brambar
    #13
  4. brambar
    #12
  5. brambar
    #11
  6. Коментарът е изтрит в 10:25 на 22 октомври 2014 от автора.
    #10
  7. jorro22
    #9

    Ковачев, говориш АБСОЛЮТНИ глупости. ЮП е геостратегически проект за Русия с който тя прави шах-шех на Украйна. На ЕС му е все едно от коя тръба получава метана, но ще предпочете тази от която подаването е по-сигурно. (а от ЮП е без съмнение по-сигурно). Сега ЕС взе да се отмята от сигурността в полза на Украйна щото ще му струва бая пари на съюза издръжката на една фалирала държава като Украйна. Та по-добре да оставят транзитните такси на Украйна, че да не се товарят толкова за да плащат за попарените надежди на украинците за европейско бъдеще.

  8. Kiril Kovatchev
    #8

    Историята на Южен поток е по своему хроника на една предизвестена смърт. Наистина ли руснаците си вярваха че могат да натрапят насила на европа техния противоречащ на европейските норми и правила проект? Трябва да са твърде самоуверени или твърде прости, но и в двата случая губят. Тъжно е като си помисли човек върху колко природни богатства живеят руснаците, а живеят бедно оскотели от диктатури. Историята обаче не познава много случаи в които някой да седи върху богатства без да ги използва и да не се намери някой да се възползва и да му ги вземе.

  9. jorro22
    #7

    Този "Южен газов коридор" препокрива ли се с ТАП или ТАНАП? Конкурентни трасета ли са и дали са от едни и същи газови находища? Ако всичките са от Каспийско море, тогава за каква диверсификация говорим? От един доставчик, но по три тръби? Че то същата работа и с ЮП...

  10. Явор от Германия Костовист
    #6

    Какво ги интересува българските рубладжий, че Южен поток няма да е приоритет за Европа. Те се интересуват само техните комисионни!!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.