Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Южен поток" остава мътен, превърна се в геополитически проект

10 коментара
"Южен поток" остава мътен, превърна се в геополитически проект

"България подкрепя изграждането на "Южен поток" ("Газета"), след като в случая "се намесиха дипломати" ("Независимая газета"), но "потокът все още е мътен" ("Комерсант"). Така руският печат коментира вчерашните преговори на външния министър Сергей Лавров в София. Първият дипломат на Москва разговаря с президента Росен Плевнелиев, премиера Пламен Орешарски и с българския си колега Кристиан Вигенин.

Основна причина за нежеланието на Европейската комисия да разреши строежа на газопровода в страни от Централна и Източна Европа е, че "Южен поток" не отговаря на Третия енергиен пакет на ЕС, припомня "Газета". Изграждането на тръбата "се превърна от бизнеспроект в арена на геополитическо противопоставяне между Запада и Русия", отбелязва "Известия".

Спирането на строежа от българските власти "под натиска на САЩ и ЕС (. . .) силно ядоса Москва" и визитата на Лавров "имаше всички шансове да се провали", пише "Комерсант", като цитира източници, близки до руската делегация. Решението на София според вестника е заплаха за "Газпром", тъй като може "да замрази проекта за газови доставки в Европа, запазвайки зависимостта на основното (за Русия - бел. ред.) износно направление от отношенията с Киев".

От България обаче започнали да се чуват "обнадеждаващи сигнали" за съдбата на газопровода". По време на посещението пък "българските официални лица полагаха усилия да изгладят негативния ефект от историята с буксуването на "Южен поток", твърди изданието. Според негов източник и българският премиер, и президентът уверили Лавров, че "подкрепят проекта изцяло, а проблемът е само в Европейската комисия".

Всекидневниците цитират руския първи дипломат, заявил, че Москва разчита Европейската комисия да направи за "Южен поток" изключение от законодателството на ЕС и да не "политизира ситуацията". Българският външен министър Кристиан Вигенин сподели мнението на госта, че "Южен поток" е от значение за енергийната сигурност на България, Югоизточна Европа и целия ЕС, но се изказа доста мъгляво за съдбата на проекта, коментира "Комерсант".

"Лавров повика България от миналото в бъдещето"

Това пише московският официоз "Росийская газета" и уточнява, че руският държавник е разговарял в София главно за бъдещето на "Южен поток", който е напълно способен да върне спокойствието и стабилността в България. А и не само там".

"Противниците на "Южен поток" без съмнение се прицелват в ахилесовата пета на проекта - България", заявява вестникът по повод "десетгодишната перманентна политическа криза" у нас и българската "икономика, която балансира на ръба на краха", тъй че "всяко българско правителство на практика няма запас от якост".

"Южен поток" може да стабилизира ситуацията, като осигури на България "и голям брой нови работни места, и значителни доходи за държавния бюджет. Но такова достойно бъдеще за българите явно не влиза в плановете на Запада. Там обещаха на София приказни богатства, подмамвайки страната в ЕС и НАТО, а в крайна сметка България се нареди сред най-бедните държави в Евросъюза", пише изданието.

София между чука и наковалнята

"България безспорно има интерес от руския газ. В днешното положение тя се озова между чука и наковалнята, тъй като страната има крайно голям интерес от "Южен поток". Но е под силния натиск на американците и европейците. Затова (на българите) им се налага да избират", заявява пред "Независимая газета" руският енергиен експерт Сергей Правосудов. ЕС няма право да забранява на България изпълнението на споразумения, подписани от страната, изтъква той.

"Визитата на Лавров сочи, че икономическите решения за строежа на "потока" са изчерпани. Плюсовете от него при положение, че се уреди транзитът през Украйна, не са очевидни", смята руският бизнесмен Дмитрий Ранев. Според него България "с нейния невисок стандарт" ще се опита да получи от Москва гаранции за допълнителни инвестиции в икономиката си, отстъпки в цената на газа или достъп до руския пазар за български компании.

България и Словения ще станат основното "бойно поле" в битката за "Южен поток", прогнозира пред "Гудок" московският политолог Андрей Окара.

По думите му "мощни сили от Запада, ЕС и Украйна (. . .) ще положат максимални усилия да блокират" газопровода, а Русия "няма кой знае колко лостове и козове в разговора с България".

Русия обаче със сигурност ще направи всичко възможно, за да издейства изграждането на тръбата, изтъква той.

До присъединяването на Крим федерацията нямаше особена нужда от този газопровод. Днес обаче на Русия е необходим алтернативен маршрут за превоз на синьо гориво в Европа, заобикалящ Украйна. Но "в светлината на последните санкции Европа на свой ред е принудена да блокира руските проекти", пояснява аналитикът.

Според него диалогът на Лавров с България и Словения ще бъде ефективен най-вече дотолкова, доколкото го подкрепи "консолидираното европейско мнение".

"Русия ще продължи да брани проекта чрез Австрия, Германия и Франция. Ала борбата едва започва, защото "Южен поток" бързо се превърна от икономически в геополитически въпрос", подчертава наблюдателят.

По БТА

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. 69
    #10

    Гледам, и тук коментиращите са обзети от антируски настроения, макар че България може да има само полза от Южен поток". И друго ще ви кажа - дреме им на руснаците за нашите си вътрешни дертове и постоянната смяна на "демократични" правителства с купени гласове. Отдавна мина времето, когато Съветският съюз ни даваше почти безплатно нефт и въглища, дами и господа демократи. Огледайте се покрай вас и си припомнете, че 95% от това, което виждат очите ви, не е построено в "демократична" България, а по-голямата

  2. pavel pavlov
    #9

    това със средното ниво не е зле да го провериш.а идеята ,че грък може да дойде да работи на българин направо ме хвърли в публиката.то въобще идеята ,че гърците са наясно какво означава думата работя си е за смях.инак това мрънкане ,че все някой ни е виновен вече направо е отегчително.виновни сме си ние.през цялата ни нова история се избиваме един друг и после все други ни виновни,я немци ,я руснаци, я американци.истинската причина да сме на тоя хал е, че все забравяме какво пише на герба ни. а това

  3. dimitardi100
    #8


    Факт е ,че България е най-бедната страна в ЕС, но руските другари забравят причината за това:

    През 1939г. България е имала стандарт на живот над средното европейско ниво. Тогава гърци са идвали на гурбет при нас.

    Истинската причина за краха на България е че, насилствено с терор и репресии беше превърната в Болшевишки придатък!
    Беше откъсната от христянската и европейска ценностна система и беше хвърлена на езическите бесове в болшевишкия ад !


    Моля дрогарите никога да не пропускат тази информация

  4. dimitardi100
    #7

    Тъмнината и мътилката не я създава България, а подмолните интереси и задните мисли, които някои другари в Русия и у нас се опитват да вплетът в договора. Например да няма право никой друг освен Путинова Русия да ни пуска и спира кранчето ,тъй жизнено необходимо за всяко живо същество! Нека другарите от някои руски медии изправят малко мерника!

  5. Boriana Boneva
    #6

    защо тиквата мълчи за Южен поток. Ето какво е казал-"Неустойките по "Южен Поток", ако продължи това надлъгване с ЕК, са 380 млн. евра" До сега неговото мнение по темата се ограничава да спомене мимоходом че трябва да се спазват европйските норми, но ОСНОВНИЯ МУ мотив е цитираното по- горе. От което следва- ще използва това да прави яростна политическа пропаганда, да обяснява защо трябва да се строи Южен поток, ще го използва да вкара своите хора в строежа, няма да покаже договорът с Русия (ако има такъв), нито ще преговаря да го промени. С една дума- както с Беляне- ще върти и суче, хем ще му се иска, хем ще се прави, че няма да строи. Чакат ни лоши времена.

  6. Знайко
    #5

    Ехо-о-о! Кремълските тролове! Къде се изпокрихте?

  7. Аслан Юриев
    #4

    До 2: Съгласен съм напълно с Вас, но моля слагайте винаги в кавички думата "братушки". Никакви "братлета" не са ни те.

  8. Dr. Mancho
    #3

    Текстовете в статията са типични за пропагандната руска преса "Безспорен факт е...", "Обществена тайна е...", "Без съмнение...", след което следва манипулативната теза колко огромни ползи за България ще има въпросният Паток (35 милиона евро на година СЛЕД изплащане на раз ходите, т.е. след около 100 години).

  9. Dan
    #2

    Съгласна с коментар 1. и още:
    Да, България е най-бедната страна в ЕС, но как влезе в ЕС след Руския ботуш в течение на 45 г. - още по бедна, изостанала и корумпирана. Това забравят братушките.Те постоянно натякват какво ни дали но изпускат от какво са ни лишили. От всичко - свободи, права, пазарна икономика, модерни производствени отношения.. От всичко това е лишен и руския народ. И там и тук управляваше една тотално корумпирана върхушка, там още, тук от време на време - като дойдат БСП и ДПС на

  10. Знайко
    #1

    Не очаквах "Медиапуул" да цитира такива невероятни глупости от руската т.н. "преса". Явно в чугунените глави на писачите им тътне залпът на "Аврора" и максимата "Курица не птица, Болгария не заграница". За тях смяната на правителствата по конституционен път е "десетгодишна перманентна политическа криза" (е, не е като пожизнената диктатура на кремълското джудже). "Българската икономика балансира на ръба на краха" - вярно е, че не сме особено цЪфнали и вързали, но основните ни макроикономически показатели

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.