Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Южнокорейските депутати свалиха президентката Пак Гън-хе

1 коментар
Южнокорейските депутати приеха предложението за импийчмънт на президентката Пак Гън-хе, внесено заради големия корупционен скандал, разтърсил страната, съобщиха световните агенции.
 
Така парламентът ѝ отне пълномощията като глава на изпълнителната власт.
 
В днешното гласуване участваха всичките 300 членове на парламента. "За" импийчмънт гласуваха 234 депутати, "против" - 56, двама се въздържаха, а 8 гласа бяха обявени за невалидни. За одобряване на искането, внесено от опозицията, бяха необходими 200 от общо 300 депутатски гласа.
 
Резултатите показват, че за отстраняването ѝ са гласували и депутати от нейната партия "Сенури".
 
След гласуването в парламента Пак Гън-хе се извини за причинения на страната политически хаос и призова правителството да остане бдително по отношение на икономиката и националната сигурност. Безкрайно съжалявам и се извинявам на южнокорейците за националния хаос, причинен от пропуските ми в момент, когато страната е изправена пред толкова трудности - от икономиката до националната отбрана, каза тя в телевизионно обръщение.
 
Официално Пак Гън-хе продължава да се нарича президент, докато Конституционният съд потвърди или отхвърли решението за импийчмънт, което трябва да стане до шест месеца. За да бъде отстранена, шестима от деветте членове на съда трябва да подкрепят решението на парламента. Ако това стане, в срок от 60 дни след това ще трябва да бъдат произведени президентски избори. 
 
До произнасянето на съда ръководството на страната се поема от премиера Хуан Кхьо-ан. 
 
Първата жена президент на Южна Корея бе отстранена след седмици на масови улични протести. Тя е обвинена, че е помагала на своя близка приятелка да изнудва за пари южнокорейски компании и ѝ е позволила да се меси в държавните дела. 
 
На 20 ноември южнокорейската прокуратура обвини довереницата на президентката Чхуе Сун-сил и двама бивши сътрудници на президентската администрация в корупция, изнудване и злоупотреби със служебно положение.
 
Прокуратурата смята, че те са заставили над 50 южнокорейски компании да внесат десетки милиони долари на две фондации на Чхуе, специално създадени за тази цел. Според следователите Пак Гън-хе най-малкото е знаела за тези действия на обвинените и дори може да е участвала в тях.
 
Заради скандала с довереницата рейтингът на Пак спадна до рекордно ниските 4 процента.
 
Днешното решение на парламента на Южна Корея за импийчмънт на президентката Пак Гън-хе не е първи подобен случай с държавен глава. Всеки президент след началото на демократизацията на Южна Корея след 1987 г. е бил разследван за корупция или връзкарство след края на мандата му, отбелязва ДПА, цитирана от БТА. Един дори се самоуби заради обвинения, че е получавал подкупи. 
 
И тримата предшественици на Пак Гън-хе бяха уличени в корупция чрез членове на семействата си. Двамата синове на Ким Те-чжун, който бе президент между 1998 и 2003 г., бяха арестувани за получаване на подкупи от бизнесмени. 
 
Но Му-хен, президент от 2003 до 2008 г., се самоуби след края на мандата си, когато му бяха предявени обвинения, че е получил 6 милиона долара, докато е заемал поста, чрез членове на семейството си и или чрез своите секретари. 
 
По-възрастният брат на Ли Мюн-бак, президент от 2008 до 2013 г., бе осъден на 2 години затвор за получаването на 524 000 долара от бизнесмени в замяна на влияние върху правителствени решения. 
 
Всички тези факти намират отражение и в корупционния рейтинг на Южна Корея в класациите на международната мониторингова организация "Трансперънси интернешънъл". Там страната има незавидния резултат 56 от 100 възможни точки за 2015 г. 
 
Именно самоубилият се по-късно Но Му-хен бе първият южнокорейски държавен глава, срещу когото още в началото на мандата му (през 2004 г.) парламентът започна процедура за импийчмънт по обвинения в незаконни предизборни машинации. Решението на депутатите обаче бе анулирано от Конституционния съд и той все пак изкара мандата си, въпреки по-късните обвинения в корупция срещу него, довели го до самоубийство. 
 
И сега конституционният съд ще реши съдбата на президентката Пак Гън-хе. В 6-месечен срок, след като изслуша аргументите на двете страни в конфликта - парламента и държавния глава, той трябва да се произнесе дали има основание за импийчмънт. Като се има предвид, че 9-членният конституционен съд е доста консервативна институция, резултатът не бива да се смята за предрешен. Според някои от съдиите - негови бивши членове, обаче, обвиненията срещу Пак Гън-хе са силни и вероятно решението ще бъде срещу нея, отбелязва Ройтерс. 
 
Така или иначе през 180-дневната процедура президентските пълномощия ще бъдат поети от премиера Хуан Кхьо-ан. През това време отстранената Пак-Гън-хе няма да разполага с никакви пълномощия, включително на главнокомандващ, но ще запази титлата "президент", ще остане да живее в президентската резиденция - "Синия дом", и ще получава заплатата си (според съобщенията - около 15 000 долара месечно), ще използва лимузината и самолета, които се полагат за поста ѝ, и ще продължи да бъде охранявана като държавен глава. Докато Пак има право да остане в президентската резиденция, Хуан ще управлява от правителствената си резиденция в Сеул.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Свалили са я? Пак! Гъс-ке?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.