Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"За да има бъдеще, трябва да развиваме делото на светите братя Кирил и Методий"

20 коментара
Тържественото шествие в София по случай 24 май. Сн. БГНЕС

"В настоящия век на динамични промени пред нас се изправя отговорността да формираме образовани и отговорни граждани. За да успеем в епохата на глобалните мрежи и на високите технологии, трябва да изградим икономика на знанието. Към непреходния възрожденски идеал за просвещение трябва да добавим най-добрите достижения на модерното време. Бъдещето е на иновациите, на човешкия талант и знание. За да успеем в бъдещето, трябва да дадем тласък на народното просвещение. За да има бъдеще, трябва да развиваме делото на светите братя Кирил и Методий".

Това  каза президентът Росен Плевнелиев по време на традиционната церемония по повод 24 май - Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост пред Националната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий" в София в неделя.

"Българите са специален народ. Малко са народите, които имат своя азбука, малко са тези, които успяха да дарят светлина на другите”, каза по-рано пред журналисти и гости в президентството Росен Плевнелиев, посрещайки  първите посетители на изложбата, представяща най-стария препис на "История славянобългарска".

Денят на светите братя Кирил и Методий бил отбелязван като църковен празник още през XI век, а като всенароден Ден на просветата е честван за първи път през 1851 г. в Пловдив. Тогава в епархийското училище „Св. Св. Кирил и Методий" по инициатива на Найден Геров се организира празник и ученическо шествие.

Тази неделя в 10.30 часа президентът и министърът на образованието и науката Тодор Танев поведоха празничното шествие от фонтана пред Археологическия музей заедно с министри, народни представители и общински съветници. По-късно към шествието се присъединиха научни работници, ректорът на Софийския университет професор Иван Илчев, както и кметът на София Йорданка Фандъкова. Шествието мина и покрай сградите на Българската академия на науките и Софийския университет, за да завърши пред Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий".

На тържествената церемония, започнала под звуците на „Върви народе възродени”, присъства и патриарх Неофит, отслужил преди това празнична света литургия в храма "Свети Александър Невски” и молебен за здраве и благоденствие на българския народ.. Първокласници от 60-то училище „Св. Св. Кирил и Методий” носеха трицветни балони и буквите от българската азбука.

"24 май е ден велик на духа и просветата, на възкресението, на новите надежди", пише титанът на българското слово Иван Вазов. 24 май е празник на българската идентичност на нашето самочувствие на древен и културен народ, на народ с мисия и бъдеще”, каза още президентът Росен Плевнелиев по време на официалната церемония пред Националната библиотека.

"Няма друг ден, в който сърцата ни така истински да трепнат. Виждаме и днес греещите лица на нашите деца. Преди повече от век и половина трескава еуфория обхвана българските земи. От векове не изгасва искрата на просветата. Всеки исторически възход на българите е озаряван от светлината на писаното слово. Българката книга дава сили на нашия народ. Гордея се, че днес в президентската институция са изложени хилядолетните примери на българското слово", заяви Плевнелиев.

Кметът на София Йорданка Фандъкова отбеляза, че предизвикателството на днешния ден е да разпространим доказаните и успешни модели в българското образование във всички училища. Това е и много важна задача за модернизация на българското образование, това е и задачата на новия закон за предучилищно и училищно образование - той се гради на добрия опит на учители и училища, чийто възпитаници постигат високи резултати на световно ниво, добави кметът на София. Тя даде пример със Софийската математическа гимназия, доказала се чрез успехите на своите ученици.

Празникът беше отбелязан и с поднасяне на венци и цветя пред паметника на светите братя Кирил и Методий, стихове и песни. В символиката на извисяващия се дух, балони с буквите от азбуката полетяха нависоко към небето.

До 16 часа в неделя вратите на президентската институция по традиция са широко отворени за посетители, а в Гербовата сала е подредена изложба, на която може да се види най-старият препис на "История славянобългарска" – Котленският, изготвен от Софроний Врачански преди 250 години.

Сред експонатите е книгата "Часословец", отпечатана от първия български печатар Яков Крайков във Венеция през 1566 г., "Стематография" на Христофор Жефарович, издадена във Виена през 1741 г., както и Периодическото повсемесечно списание "Любословие", издавано в Смирна през 1844-1846 г. Списанието поставя началото на българския периодичен печат.

Представени са и завещанията на Иван Н. Денкоглу от 1860 г. и на Евлогий Георгиев от 1882 г., с което големият родолюбец дарява 6 млн. златни лева за построяване и поддържане на сграда на Висше училище в Княжество България, първият проектозакон за отваряне на Висше училище в София от 1888 г., както актове за разкриване на първите български следосвобожденски образователни институции. Експонатите са от фонда на Централния държавен архив.

Посетителите на президентството могат да се запознаят и с Рапорта на йеромонах Неофит, председател на Българската църковна община в Солун, до екзарх Йосиф за тържественото отпразнуване на Деня на светите братя Кирил и Методий, от 12 май 1904 г. Експозицията включва още оригинални документи, учебни помагала и пособия, използвани в българските училища през Възраждането и в първите десетилетия след създаването на Третата българска държава.

Празнични шествия се проведоха в цялата страна.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

20 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #20
  2. Филка Русофилка
    #19
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #18
  4. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #17
  5. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #16
  6. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #15
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #14
  8. Филка Русофилка
    #13

    И да припомня още нещо: България „ДУХОВНО ПОКОРИ СТРАНИТЕ, КОИТО ЗАВЛАДЯ СЪС МЕЧ”, е казано в Химна на Св.св. Кирил и Методий. Този „опасен” стих беше десетилетия наред инкриминиран и изхвърлен заедно с половината куплети от руско-болшевишкия колониален режим на Задунайската губерния. Целта беше да пославянчат Химна и да смърлят българския му характер.

  9. Филка Русофилка
    #12

    Току що съветникът на президента по културата проф. Кирил Топалов заяви по телевизията от Рим: ”Крайно време е да преосмислим някои неща, които по инерция продължаваме да употребяваме неточно - учените, журналистите и всички ние. НЯМА „славянска” азбука и „славянски” език, на който Кирил и Методий са работили и превели. Това е Българската азбука и Българският език, които по своята функция се превръща в общославянски. Затова дядо Вазов казва, „че и НИЙ сме дали нещо на светът и на вси слОвене книги да четат”. Т.е. НИЕ сме им ги дали. Това е българската противоотрова на хибридната война.

  10. Филка Русофилка
    #11

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.