Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За да се ограничи корупцията, трябва да се намали администрацията

61 коментара
Стив Ханке

Корупцията дава негативния облик на България, а тя може да се ограничи с намаляване броя на министрите и администрацията. Това обясни в понеделник пред бТВ икономистът Стив Ханке, наричан още "баща на валутния борд". Той е отново в България, за да стане доктор хонорис кауза, съгласно решение на БАН.

'Най-важното, което трябва да се направи, е да се намали броят на министрите, както и на администрацията, тъй като оттам идват предпоставките за корупция. Хората протестират, защото корупцията в държавата прелива. Те нямат големи надежди, нямат и очаквания. Именно корупцията дава негативния облик на България“, каза Ханке.

"Трябва да се разработи стратегия за борба с корупцията“, смята още той.

"Необходими са промени в здравеопазването и енергийния пазар". Той цитира проучване, според което 400 000 българи са готови да емигрират. "Това е катастрофа. Те нямат големи надежди и очаквания, има дефицит на перспективи за развитие“, каза финансистът.

"Държавата не трябва да определя цената на тока, а да има правила на играта, така че пазарът да определи истинската цена. Много от инвеститорите са избягали от България заради корупцията“, допълни Ханке.

Икономистът коментира и кабинета "Орешарски“. "Коалиционните правителства по принцип са слаби и не могат да направят мащабни проекти. Това обаче означава, че те не могат да свършат и огромна глупост, обяви още бащата на валутния борд. Той каза още, че първото нещо, което би посъветвал Пламен Орешарски, е да включи истински експерти в управлението с поглед в бъдещето, а не да гледат само за утрешния ден.

Ханке припомни и ситуацията в Сингапур, където през 2009 г. премиерът е събрал 12 експерти, които да проучат възможността за изход от финансовата криза. Те са препоръчали да се произвеждат продукти с висока добавена стойност. "В Сингапур имат почти нулева корупция, тъй като имат нулева толерантност, имат малко правителство", припомни финансистът.

"Хората имат склонност да забравят, че инфлацията беше 242% през 1997 г. След валутния борд икономиката се стабилизира, хората вече имаха надежда и след това страната влезе в НАТО и ЕС именно заради тази стабилност", каза Ханке и добави, че валутният борд е изключително силно оръжие за борбата с корупцията.

Финансистът предположи, че ако в момента няма валутен борд, политиците са щели да харчат пари и да принуждават управителя на БНБ да печата нови пари. Той сравни ситуацията с дете, което има кредитна карта без лимит.

"Валутният борд дава дисциплинираност на паричната и банковата система и фискална стабилност. Ако го нямаше, корупцията щеше да е много по-голяма и ситуацията щеше да бъде далеч по-лоша. Валутният борд слага юзди на политиците до известна степен. Народът интуитивно разбира ситуацията и това е причината валутният борд да е популярен", каза Ханке.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

61 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #61

    Е,да, това накратко са консервативните мерки, от които имаме нужда, за да вдигнем стандарта, за да имаме парите за 'социала', за който толкова хора мечтаят. А валутния борд не е отказване от суверенитет, той е просто мярка, която държи мръсните ръце на крадливите ни политици от машината за печатане на пари. Американците не могат в момента да се оправят с този проблем какво остава за нас, ако вземат че го махнат. Иначе е така - предоставянето на електронни услуги е начин за намаляване на администрацията и корупцията. Откъде ви е хрумнало, че Ханке е против това не ми е ясно.

  2. Анонимен
    #60

    Много ,много дълбоко и смислено изказване. Разбира се "Фризирано по медиапоолски". Далеч от фундаменталистите на "Отворено общество", който започват да стват нещо като словесна "Ал кайда". С нмного малко думи е казанио,защо София трбва да се раздели с власта си, защото ражда корупция ,проблеми и кризи ...съсипва с една дума държавата.

  3. Анонимен
    #59

    по малко чиновник по- малко корупция? чисто математически е точно обратното това с намалявенето на чиновника /корумпирания/ е в интернет правителството , което десетилетие се стартира и г-н Ханке също има интерес да не се случи ЗАЩО????

  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #58
  5. Анонимен
    #57

    Този кретен не трябва да се допуска на светлинни години до България. Приемането на валутния борд означава пълен отказ от суверенитет и предаване на най-важните държавни функции в ръцете на чужди държави или частни институции. Отношението към него е проява на ясно изразена позиция към България, българският народ и българската държава.

  6. Анонимен
    #56

    Възможно е Костов да е допускал грешки, но в ония времена, когато държавата беше фалирала, добре че беше той, за да я изправи на крака. Действително, след идването на царя, страната ни тръгна надолу, реформите, които започнаха по време на правителството на Костов спряха и вече 13 години никой не посмя да ги извърши. То е лесно да се критикува, но никой не може да се справи с положението в траната, освен Костов, който има и визия за страната години напред, има и куража да извърши реформите. Защото

  7. Анонимен
    #55

    Намаляне на Министри и Депутати звучи добре!

  8. Анонимен
    #54

    49, това е доказателство, че бюджетният дефицит винаги е поддържан малък..При Костов е 0,1%..
    Същото можем да кажем и за външният дълг.. След мораториума по външния дълг на Луканов, което изплаши Европа, по-късно и Жан Видеов даже успя да плати каквото трябваше. Само при Симеон, с главен секретар Борисов, Милен Велчев направи някаква далавера. Тройната продължи да плаща, според правилата..
    Затова беше абсолютно необяснимо а какво се хвалеше толкова Бойко Борисов?
    С това че вече бяхме в ЕС и щеше

  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #53
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #52

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.