Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За Путин 100-годишнината от Октомврийската революция не е повод за празнуване

8 коментара
За Путин 100-годишнината от Октомврийската революция не е повод за празнуване

Путинизмът е изплетен от три коренно различни нишки: червена, бяла и кафява. Той възхвалява постиженията на Съветския съюз ("червена"), особено военния триумф над Хитлер. Тачи царската империя ("бяла"); Руската православна църква канонизира избитите членове на династията Романови. Но Русия следва фашистка ("кафява") насока: със сливане на политическата власт и бизнеса, строго контролирани медии, култ към личността и натрапчиви служби за сигурност.

И за трите традиции е характерна обща ненавист към либерализма и подозрителност към външния свят, с елементи на ксенофобия. Стогодишнината от Болшевишката революция от 1917 г. обаче ще постави под много голямо, може би фатално напрежение тези различия и неясния подход на Кремъл към историята.

В продължение на 70 години значението на 1917 г. не се поставяше под съмнение. Годишнината от Великата октомврийска социалистическа революция бе най-важният празник в съветския календар. Поклонението пред балсамираното тяло на Владимир Ленин в зловещия му мавзолей на Червения площад бе обреден ритуал за всеки патриотичен руснак и за чуждестранни посетители. Комунизмът, въпреки някои грешки, става символ на алтруизъм, модерност и интернационализъм.

В действителност империята на злото бе изградена върху лъжи, страх и масови убийства. Икономическата ѝ система бе пълен провал. В други страни - Полша и балтийските държави например - нейното събаряне бе белязано с цялостно отхвърляне на миналото. Имуществото, където е възможно, бе върнато на предишните му собственици или техните потомци. Комунистическата епоха бе смятана за наложена отвън (дори от тези, които се облагодетелстваха по нейно време).

Русия, отслабена от вътрешни разделения и икономически несгоди през 1991 г., реагира другояче. Комунистическата партия бе свалена от власт, Съветският съюз се разпадна, но руската държава, изградена от Ленин и Сталин, до голяма степен оцеля, с временно демократично разкрасяване. КГБ бе преименуван, но не и премахнат. Опитите за проучване и документиране на престъпленията от миналото бяха многобройни през '90-те, но бяха попарени от режима на Путин. Нямаше съдебни процеси срещу злосторниците, нито компенсация за жертвите, нито дори комисия за истина и помирение. Не бяха направени опити да се издирят законните собственици на имущество, откраднато от комунистите; вместо това то минава тихомълком във владение на една (сега баснословно богата) кремълска агенция.

В някои отношения часовникът бе върнат назад. Православната църква се намести в центъра на обществения живот - територия, овакантена от комунистическата партия. Ръководството на клира сега се противопоставя с озадачаващ цинизъм на всеки опит да бъде погребан Ленин, защото по думите му това ще поощри подривна, вдъхновена от чужбина "дерусификация". В центъра на Москва разкошно реновирани църкви привличат много повече посетители от сбръчкания труп на Ленин. Лъскавите универсални магазини на Червения площад и техните разглезени клиенти свидетелстват за това как Русия се е превърнала в рай за плутократи.

Тези нестабилни основи означават, че на съвременната руска държава ѝ липсва легитимност. Нейните сухопътни граници и властови структури са предимно дело на Ленин и Сталин, но тя не може нито да приеме с отворени обятия, нито да избяга от тези лидери, защото толкова много въпроси, свързани с 1917 г. и нейните последици, остават без отговор. На първо място може ли ползите от революцията - масово ограмотяване, индустриализацията и урбанизацията - да оправдаят милионите загубени и съсипани човешки животи, културната разруха и изолацията на Русия от мнозинството в Европа? Почти със сигурност не.

Подходът на Владимир Путин е да заклеймява революциите по принцип (което е разумно, предвид некомпетентността, корупцията и стагнацията на собствения му режим). Това е в унисон с основното послание на Кремъл, че алтернативата на авторитаризма е хаосът. Удобно обяснение. На руснаците им дойде до гуша от хаос през '90-те. Путин критикува болшевиките за унизителната мирна сделка за слагане край на войната и в същото време възхвалява мощта на държавата, която те изграждат.

Вместо да разреши тези парадокси, той опитва да ги заглуши, като призовава за "национално спокойствие и помирение" между бели и червени и намеква, че провокатори се опитват да предизвикат "разцепления, враждебност, обиди и да отворят стари рани" в съвременния живот в Русия. Той създаде комисия начело с ръководителя на службата за външно разузнаване на Русия Сергей Наришкин за социален диалог.

Освен че този избор е изумително странен (можете ли да си представите правителствена комисия, ръководена от шефа на МИ6, която да разглежда въпроса с Всеобщата стачка от 1926 г.?), Путин отбягва истинския въпрос. И белите, и червените (с малки изключения) са действали ужасно и погрешно, просто по различни начини. Важната революция през 1917 г. не е през есента, а през пролетта, когато царят абдикира и мимолетното либерално правителство на Александър Керенски въведе реформи като свобода на словото и на сдружаването.

Опитът на Керенски да превърне Русия в конституционна демокрация не успя. От лоялност към Великобритания и Франция той продължи да води решително войната срещу Германия и Австро-Унгария. На фона на привидно безкрайния хаос, трудности и отчаяние, фанатичните и добре организирани болшевики използваха открилата се пред тях възможност да извършат преврат. Болшевишката революция не бе срещу царя: тя бе срещу най-добрата (и може да се каже единствена) възможност на Русия през миналия век да стане свободна, правова и благоденстваща капиталистическа демокрация.

Същата тази перспектива сега е така ревностно потъпквана от Путин. Това, което прави 1917 г. толкова опасна за него, не са разликите между бели и червени, а техните сходства: и двете фракции предлагат исторически безизходици, точно като него.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ivancho ivanov
    #7

    Странна е тъгата към империя на страни като Великобритания, Русия и Ердоганска Турция - сякаш света не се е променил, няма глобализация, има интернет, не е имало световна война вече почти 80, по-точчно 78 год.!
    Мини войни постоянно, но поради опасността от унижтожение на Планетата Земя, макро сблъскване до сега няма! Да видим до кога, след което, Боже пази, няма да има кой да види! Обединеното Кралство май се стреми да се превърне ведно останало, Ердоган мечтае за Османска империя, но май накрая

  2. edin.drug
    #6

    Най-добрият шанс на Русия не е било правителството на Керенски (по това време военна Германия вече си прави сметката как да се възползва от множеството болшевишки и анархистки групи и огромната неграмотна маса). Най-добрият шанс е била реформата на Столипин, която е целяла постепенна модернизация, първоначално делегирани избирателни тела и селски съвети, радикално освобождаване на крепостните (те са били само де юре свободни по това време). Само че - дали анархистите, дали болшевиките или кръгове

  3. анита хегерланд
    #5

    Русия не е изостанала в пълния смисъл на думата, а е едностранчива - развива левите идеи до крайност, като "отрицание на отрицанието". Сега, свикналите с колективизма и държавния центризъм руснаци, трудно проявяват инициатива, импулс за постижения и градивност.

  4. ivancho ivanov
    #4

    Властта при Путин е повече отколкото при царска Русия и освен това в днешна Русия се шири фашизма - т.е. радват се мужиците на монархо-фашизъм. За какво му е корона на Путин, погледнете как гвардейците му отварят викоките дворцови врати и той крачи по червения килим! Империя!

  5. Bлaдo
    #3

    100 години срамота..., през които така и не можаха да нахранят някого или да направят ... чифт обувки, или автомобил, или кашкавал, или ... лекарство... НЕ! - само зяене, мърсене и износ на държавен тероризъм. Та... какво да празнува пУтлер? - това, че за тия 100 години и от ООН ги изключваха, че заедно с хИтлер и вт.св.война забъркаха, че затриха цели поколения (вкл. и от други народи) по концлагерите, че заличиха цели морета от лицето на Земята?? Прав е гузният кремълски хибрид да не му се празнува...

  6. dt.bg35_deactivated_1494262508
    #2

    Странно защо ли всички постоянно пишат за този феномен "Октомврийската революция"? Сигурно защото неин водач е самият Владимир Илич Ленин. За мен обаче избухналата същата година Февруарска революция би трябвало да се отбелязва повече, защото чрез нея народа принуждава тогавашния император Николай Втори да абдикира от трона, с което малко по-късно се слага край на монархията. Вярно е, че болшевиките вземат властта (официално) октомври, но все пак...

  7. Продуктовите контра санкции са стрували на рашките едно цяло и шест трилиона!Продуктовые контрсанкции стоили россиянам 1,6 триллиона рублейЭкономисты развенчали миф о потерях Европы от российских санкций

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.