Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

За Съвета на Европа отблъскването на мигранти е неприемливо

1 коментар
За Съвета на Европа отблъскването на мигранти е неприемливо

Държавите нямат правото да отблъскват мигранти и са длъжни да оценят молбите за предоставяне на статут дори на онези, навлезли в тяхна територия и акватория незаконно. Това се посочва в становище на Съвета на Европа, цитирано от БТА в четвъртък.

Когато разглеждат отделните случаи, държавите трябва да взимат предвид, дали ако даден мигрант бъде върнат обратно (в родината си или транзитна страна), той няма да бъде изложен на опасността от смъртно наказание или изтезание, нечовешко отношение и други нарушения на основните права, включително физическо насилие и "ненужен" личен обиск. Не се допуска взимането на решение за предоставяне на статут на основата на пол, раса, цвят, език, вяра, политически и други възгледи, произход, малцинствена принадлежност, се допълва в становището.

Когато бъдат настанявани в приемни центрове, мигрантите имат правото на съответните медицински грижи и подходяща храна. Задържането на мигранти в затворени центрове следва да се извършва при крайна необходимост и съобразно законодателството, главно когато предстои депортация. Задържаните мигранти имат правото да получат информация за положението си на разбираем за тях език, както и да им бъде осигурена правна помощ. През целия период на тяхното задържане те следва да имат достъп до лекар и адвокат.

Задържането трябва да продължава възможно най-кратко, иначе се приема за правно неоснователно, се отбелязва в текста. По този повод за пример е дадено дело срещу България от 2012 година. Делото е по случай от 2009 г., когато палестински бежанец от Ливан е подал молба за убежище в София, но ДАНС е изразила препоръка да бъде върнат, защото принадлежи към терористична организация. След 18 месеца задържане чужденецът бил освободен под домашен арест. В присъдата си от 2012 г. Европейският съд по правата на човека постановява, че жалбоподателят е бил твърде дълго лишен от свобода в очакването на своето експулсиране.

Посочените правни задължения на държавите от Съвета на Европа произтичат от ратифицираната от тях Европейска конвенция за човешките права. Спазването на това международно законодателство се следи от Европейския съд по правата на човека и от Европейския комитет за предотвратяване на изтезанията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #1

    ЕС не е подготвена за милионите икономически мигранти,които напират към богатата му част.Само не е ясно,защо бедни страни,като БГ,трябва да приемат хора,които искат "по-добро бъдеще за децата си и по-добър живот",както самите казват,и могат да платят по няколко хиляди долара на трафиканти, и които без документи,желаят да се настанят в ЕС,да получат издръжка,за която бедният българин може само да мечтае?Главите си са могли да запазят в съседни страни.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.