Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зачестяват компютърните вируси с цел откуп

0 коментара
Зачестяват компютърните вируси с цел откуп

Зачестява използването на компютърни вируси с цел откуп и това се превръща в основен проблем за опазването на информация. Атаките се извършват с определен вид зловреден софтуер - рансъмуер, който кодира информацията на засегнатия компютър. Нарастват и случаите на DDoS атаки (технология за изкарване от строя на избрани сървъри и мрежи), сексуалната експлоатация на деца, както и престъпления, извършвани чрез т. нар. "тъмна мрежа". Това стана ясно по време на Четвъртия регионален форум за Югоизточна Европа по киберсигурност и киберпрестъпления, проведен в понеделник и вторник София.

Като водещи проблеми на сигурността бяха посочени и политиките за защита на личните данни, информационното осигуряване и киберзащитата на европредседателството на България, онлайн разплащанията, внедряването и управлението на процеси, защита от хакерски атаки и регулацията за използване на безпилотните летателни апарати – дронове.

Лектори и участници във форума бяха представители на европейските институции и държавните органи от сектор киберсигурност, колегите им от САЩ, лектори от големите IT компании като Майкрософт и Фейсбук, анализатори и експерти.

Росен Желязков от държавна агенция "Електронно управление“ посочи, че общоевропейските действия за защита са от основно значение и темите, свързани с киберсигурността, правоприлагането и съвместния подход между държавите – членки, са изключително важни за българското председателство на Съвета на Европейския съюз през 2018.

Подобряването на капацитета за реакция при киберзаплахи е сред основните предизвикателства, пред които се изправяме днес, посочи Робърт Нови, заместник-директор на Службата по разследвания към американските Специални служби. От 1995 г. насам в нея функционира специално звено за електронни престъпления, което работи с различните федерални и щатски институции.

Поради ограничения ресурс на отделните агенции да се противопоставят и овладяват киберпрестъпността, публично-частното партньорство е от ключово значение и трябва да заема сериозен дял в организацията за реагиране при кризи, смята американският експерт.

Лесли Смит, инженер по сигурността във социалната мрежа Фейсбук, определи като първостепенна и ресурсоемка задача сигурността на потребителите и техните акаунтии. Той обясни, че компанията използва авангардни технологии като използването на самообучаващ се изкуствен интелект, който постоянно реагира на променящата се среда и заплахи. Роботите на социалната мрежа следят за подозрителна активност, многократни опити за вход в потребителските профили, както и рязка промяна на местоположението. Последното е сигурен знак за използване на маскиращи заобиколни маршрути. Това невинаги се прави с престъпна цел и често причината за търсене на анонимност са политики на ограничения и цензура в частни, публични и правителствени мрежи. По тази причина истинските атаки стават още по-трудни за отсяване и блокиране.

Друга практика - използването на дронове за криминални дейности, набира все повече популярност в Европа и САЩ, посочиха експерти. Освен за пренасяне на наркотици или оръжие, дроновете могат да се използват от терористични групи за атаки над мирното население. В рамките на Европейския съюз има сериозни разлики в нормативната основа, като в някои държави тя изобщо липсва, а в други е твърде рестриктивна. В бъдеще трябва да се уточняват и подходите за прилагане на ограниченията, в това число и способите са сваляне на нарушителите, без това да заплашва редовния въздушен трафик.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.