Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Задава ли се нова война в Афганистан - нападенията срещу шиити пораждат опасения

3 коментара
В петък вечерта подредени в две отделни редици мъже и жени в джамията "Имам Заман" чакали моллата да обяви втората поредица молитви. Изведнъж влязъл чужденец, който отишъл най-отпред.
Останалите му казали да отиде най-отзад, тъй като там имало повече място; мъжът не направил това, а седнал до една колона и задействал детонатора на носената от него бомба.
 
Из двуетажната джамия се разхвърчали човешка плът и кръв на височина от десет метра. 
 
"Погребахме общо 71 души", каза Уакили Гузар, представител на района, в който се намира джамията. Той е част от "Дащ и барчи", най-големия шиитски квартал в Кабул, столицата на раздирания от военен конфликт Афганистан.
 
Отговорност за атентата пое сунитската терористична групировка "Ислямска държава", която смята шиитите за еретици.
 
В този квартал това е втората атака за последните два месеца и петата срещу шиитска джамия в Кабул тази година.
 
При нападенията срещу джамиите бяха убити или ранени стотици хора. Още много други загинаха при атентати срещу демонстрации и събрали се множества, както и срещу отделни шиити.
От началото на 2016 г. шиитите са били нападани от джихадистите от "Ислямска държава" най-малко 13 пъти, а само дотук през 2017 г. - девет пъти.
 
При атаките през 2016 г. са били убити общо 127 шиити. През 2017 г. броят на загиналите се е увеличил повече от два пъти, като те са 276.
 
За разлика от Ирак и Сирия досега Афганистан бе пощаден от кървави сблъсъци между сунити и шиити, но с появата на "Ислямска държава" там през 2015 г., нападенията срещу шиитите се увеличиха осезаемо.
 
Експанзията на групировката в страната се превърна в убедителна причина за САЩ и още няколко партньори от НАТО след години на изтегляния да увеличат отново броя на военнослужещите си в Афганистан. На среща вчера и днес в Брюксел министрите на отбраната от алианса обсъждат въпроса по-подробно.
 
Новото, жестоко присъствие на "Ислямска държава" в Афганистан, поражда опасения от избухване на още една, този път религиозна война в тази страна. Тя би дошла в допълнение към вече бушуващия все по-кървав конфликт с талибаните, които контролират или имат влияние в над 13 процента от територията на Афганистан, както сочи неотдавнашен доклад на надзорната комисия на американския Сенат по въпросите на възстановяването на тази страна.
 
Гневът, който нападенията пораждат сред шиитската общност, води и до изостряне на междуетническото напрежение в Афганистан, тъй като повечето шиити са част от хазарейското малцинство, което се оплаква от систематична дискриминация от страна на по-големите етнически групи на пущуните и таджиките.
 
Според публикуван в края на септември доклад на мозъчния тръст "Афганистан аналистс нетуърк" в резултат на атаките "между- и вътрешнообщностното недоверие" между шитите и сунитите се увеличава.
 
Мохамад Ариф Рахмани, депутат от афганистанския парламент и хазарейски шиит, заяви, че "сред хазарейската младеж се е заговорило тя да започне да се въоръжава", ако властите не гарантират сигурността на шиитите в страната.
 
Рахмани е начело и на едно ново и все по-влиятелно движение, представляващо интересите на хазарейците в управлението на Афганистан.
 
Така нареченото "Движение за просвещение" - възникнало първоначално с искания за прокарване на ток в афганистанската провинция с най-многолюдно хазарейско население, Бамиан - иска да се сложи край "на политическата и икономическа дискриминация" срещу хазарейците.
 
Рахмани каза, че се е заговорило и за връщане от Сирия на т. нар. "Дивизия Фатемиюн", за да се бие с "Ислямска държава" в Афганистан, а не в чужбина.
 
"Дивизия Фатемиюн" са подкрепящи сирийския президент Башар ал Асад шиитски милиции, съставени предимно от шиитски бежанци от Афганистан, които живеят в Иран и са обучавани и подпомагани от иранския Корпус на гвардейците на Ислямската революция и пращани в Сирия да воюват.
 
Афганистанските власти обаче не реагират положително на подобни разговори, които заплашват да открият в разкъсваната от военен конфликт страна нов фронт на въоръжено противопоставяне. Рахмани разказа за среща с шефа на разузнаването, който, както се твърди, му заявил: "Спри това или ще те ликвидираме!"
 
Донякъде в отговор на исканията на "Движение за просвещение", както и за да удовлетвори хазарейската общност, президентът Ашраф Гани е издал разрешение в джамиите в Кабул да бъдат създадени отряди за самоотбрана.
 
Сега в 101 шиитски джамии от общо около 400 в Кабул има по пет оръжия във всяка. Съответните общности си избират охранителни, които биват обучавани, получават униформи, както и неголямо заплащане.
 
В "Дащ и барчи" 33 от 211-те шиитски джамии са с по-засилена охрана. Не така стои въпросът с другите джамии в района, заяви местният полицейски началник Мохамад Реза Кохи.
 
Операциите срещу "Ислямска държава" продължават и на други места като провинция Нангархар, където е единствената база на екстремистката групировка в Афганистан и където през април САЩ пуснаха върху нейни бойци най-голямата неатомна бомба в арсенала си.
 
Всичко това обаче не е допринесло особено за преодоляване на недоверието към властите и разсейване на безпокойствата в "Дащ и барчи".
 
Из града са разлепени стотици плакати с лицата на жертвите при последното нападение срещу джамия. Те може да бъдат видени на джамии, улични ъгли и частни домове, като постоянно напомнят за задълбочаващите се вътрешни разделения в страната. 
 
 
По БТА.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. trezwomislesht
    #3

    Религиозните войни в Европа се водят с прекъсвания около 100 години, като най опустошителната е 30 годишната, която по степен на унищожение и варварство се сравнява с ПСВ и ВСВ. Религиозните войни в ислямския свят са по продължителни, но поради хегемонията на Османската империя в региона не са така мащабни. Досега. Политиката на САЩ и някои европейски държави като Англия и особено Франция разпали стари вражди умело потискани от местните диктатори, обявени за злодеи и премахнати по най недемократичния

  2. Kiril Kovatchev
    #2

    Проблемите в ислямския свят до голяма степен се дължат на Саудитска арабия и Иран. Промените в Саудитска арабия започнаха. Дано да са искрени и дано успеят. Въпросът е Кога ще започнат промените в Иран? За Русия да не говорим, Русия е вечния злодей...

  3. т€еритория на Мики Маус
    #1

    Войната е в ход отдавна! Само Медияпул и ДПА не я забелязват! Афганистанските въоръжени сили дават 4 000 жертви на месец! САЩ им помпат армията с няколко милиарда на година... Това ако не е война.. Империалистическа Англия опита да ги окупира, но се отказа! СССР 8-10 години опита, и се изтегли! САЩ са по-твърдоглави.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.