Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заемът за НЕК се оказа компенсация за щетите от АЕЦ "Белене"

Въпреки това отпуснатите близо 1.2 млрд. лв. от хазната ще трябва да се върнат след седем години

4 коментара
Колаж: <i>Mediapool.bg</i>

Отпуснатият от държавния бюджет безлихвен заем за 1.177 млрд. лв. на "Националната електрическа компания" (НЕК), с който държавното дружество плати дълга си към руската "Атомстройекспорт" (АСЕ) за произведените реактори за спрения строеж на АЕЦ "Белене", се оказа компенсация за щетите, претърпени от НЕК в изпълнение на държавната политика по ядрения проект. Затова и заемът, одобрен със закон в парламента, не представлявал държавна помощ и одобрение от Европейската комисия не било необходимо. Все пак НЕК ще трябва да връща парите след седем години, освен ако междувременно не бъде решено нещо друго.

Това стана ясно от обясненията на Министерството на енергетиката пред Mediapool във връзка със съобщение на "Гражданска лига на България", че плащането към руснаците е извършено в нарушение на приетия спешно закон за отпускането на държавния заем. Законът предвижда преводът на парите от НЕК към АСЕ да стане само след положително становище на Европейската комисия по нотификация на държавната помощ. "Гражданска лига на България" заяви, че ще сезира компетентните органи за това нарушение.

Миналата седмица, когато на АСЕ бяха преведени над 601.6 млн. евро, от енергийното ведомство съобщиха, че от Еврокомисията им било обяснено, че отпускането на парите от бюджета няма нужда от нотификация. Сега министерството внася малко повече яснота по въпроса и обяснява, че ден след приемането на 28 септември 2016 г. на Закона за предоставяне на помощ за изплащане на задълженията на НЕК за АЕЦ "Белене", българските власти са уведомили Брюксел за намеренията си. Това е станало чрез електронната система за нотификация на държавни помощи и са били приложени доказателства по случая, посочиха от Министерството на енергетиката пред Mediapool.

На 20 октомври обаче от ЕК било пратено писмо, че въз основа на наличната информация и предоставените доказателства преференциалният заем може да се разглежда като компенсация от българската държава за НЕК за търговските щети, понесени от дружеството от изпълнението на държавната политика във връзка с проекта АЕЦ "Белене“.

"В този случай преференциалният заем не представлява държавна помощ", заявиха от ведомството. По искане на ЕК обаче на 16 ноември са предоставени допълнителна информация и доказателства. В рамките на водената комуникация между София и Брюксел станало ясно, че Еврокомисията приема, че възмездната финансова помощ на НЕК по силата на приетия закон представлява компенсация.

Последвалото писмо на Брюксел от 2 декември до министерствата на финансите и на енергетиката препоръчало на българските власти да оттеглят нотификацията за държавна помощ по дело SA.46521(2016/N) – България - Осигуряване на финансови средства за заплащане на присъдени суми по арбитражно решение между АСЕ и НЕК във връзка с изграждането на АЕЦ "Белене“. Така на 5 декември пренотификацията по въпросното дело била оттеглена, а по-късно и парите преведени на НЕК и на АСЕ.

От енергийното министерство посочват, че категорично са изпълнили разпоредбите на закона за заема за НЕК и са спазили всички европейски регламенти.

Според правителственото решение за отпускането на парите, НЕК трябва да ги върне в срок от седем години. По информация на Mediapool плащането трябва да стане накуп в края на 2023 г. Надеждите са дотогава НЕК да се е стабилизирала финансово в резултат на либерализацията на енергийния пазар.

Плановете на правителството на ГЕРБ в оставка бяха още от 2017 г. всички производители на електроенергия да продават тока си на енергийната борса, като онези с преференциални цени да бъдат компенсирани при продажби на по-ниски от определените им от регулатора тарифи през фонда за сигурност на енергийната система. НЕК пък трябваше да бъде подпомагана от държавата за тарифния дефицит вследствие на ценовите разлики. Дали този модел ще се приложи от следващите управляващи обаче засега остава неясно.

Ако пък намеренията за приватизация на АЕЦ "Белене" се увенчаят с успех, приходите от продажбата на ядрения проект ще отидат за връщане на бюджетния заем и за компенсиране на разходите на НЕК по изграждането на атомната централа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Доналд Дък
    #4
  2. ARROGANT
    #3

    След мен и потоп! Аз вече си "бих камшика". http://picbg.net/u/337/39928/538576.jpg

  3. т€еритория на Мики Маус
    #2

    Тoзи отговор дава основания да се отпускат нови подобни държавни помощи заради ВЕИ-тата,от които НЕК губи по над 1 млрд лв на година,за "високоефективния" ковачки, който ни струва над 300млн лв/год,приватизираните малки ВЕИ-та, който ни струват над 200млн.лв/год, американските НЕчестни корупционни и офшорни марица 1 и 3,които ни струват 800 млн лв/год,ЕРП-тата, които ни струват стотици и стотици милиони левове на година и т.н.Енергетиката е бездънна непазарна яма!Там всичко се мотивира от грабеж и комисионни!Старта на Белене например.Края на белене и подмяната и'с по-голям грабеж-също!

  4. Milenca
    #1

    "...Ако пък намеренията за приватизация на АЕЦ "Белене" се увенчаят с успех, приходите от продажбата на ядрения проект ще отидат за връщане на бюджетния заем..." Т.е. с превеждането на 602 млн евро на АСЕ сагата с АЕЦ Белене изобщо не е приключила! Тепърва вероятно ще се плаща наем за склад, и се търсят нови варианти за продължаването на строителството. Малко доуточняване: Оказва се, че в момента делът на еленергията от АЕЦ Козлодуй е едва 11% от произвежданата в страната, а излишъкът от произведена еленергия е 30%! Излишък, който страната ни се чуди как да пласира в чужбина, и на какви цени! (цената е държавна тайна)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.