Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законът за горите е подарък за няколко фирми, опакован в червена панделка

Текстът за облекчено строителство на писти не можа да мине след близо 2 часа дебати

16 коментара
Министър Мирослав Найденов и Десислава Танева, Сн. БГНЕС

"Подарък за няколко фирми, опакован в червена панделка" – така депутатът от Синята коалиция Михаил Михайлов определи Закона за горите и по-конкретно една от най-спорните промени, облекчаваща изграждането на ски комплекси на терени от горския фонд. Червеният депутат Димчо Михалевски използва същото сравнение за съмнителното предложение на управляващите. Народните представители спориха разгорещено близо два часа по този параграф и гласуването му на второ четене бе отложено за следващото пленарно заседание.

Според предложението на управляващите, взето след натиск от собственика на лифтовете на Витоша - “Витоша ски”, ски писти могат да се изграждат на държавни терени в планините без трасето да се вади от горския фонд. Свързаната с концесионера на ски зона Банско “Юлен” АД и “Първа инвестиционна банка” фирма “Витоша ски” тази зима спря лифтовете над София и заяви, че няма да работи, докато не се премахнат пречките пред дейността ѝ, заложени в Закона за горите, приет в началото на миналата година. Тогава интересите на природозащитниците надделяха над тези на инвеститорите, но само година по-късно управляващите се обърнаха на 180 градуса.

Между първо и второ четене на промените в комисия преференциите за инвеститорите в ски комплекси станаха дори още по-големи след като депутатите от ГЕРБ Десислава Танева (шеф на парламентарната комисия по земеделие) и Емил Димитров (неин заместник в комисията) нанесоха нови корекции на текстовете. Според тях право на строеж върху имоти от горския фонд без да се сменя предназначението им се допуска за ски писти, стълбове и станции за лифтове и влекове, за “открити съоръжения, обслужващи спортни, културни, както и религиозни нужди, включващи и необходимите леки второстепенни постройки на допълващото застрояване, свързани с тяхното функциониране”. Това означава, че в планината може да изникне голф комплекс например, но държавата ще води изсечените и застроени територии за гора. Освен това инвеститорът си спестява таксата за смяна на предназначението на държавния имот.

За пореден път Емил Димитров мотивира предложението с желанието на държавата да запази терените в нейно владение. Чрез отдаване правото на строеж за определен период от време и срещу определено заплащане държавата не губи завинаги тази горска територия и след време може да я рекултивира, обясни той.

“Няма столица в Европа, която да има такава даденост, толкова близо да има ски курорт, който нищо да не се прави. И досега не се правеше, защото нямаше закон, нямаше ясен регламент и какви са тези неща. България губи десетки, стотици милиони”, защити промените председателят на ПГ на ГЕРБ Красимир Велчев. “Тя ги загуби през тези 20 години, защото не разви туризма, защото ние говорим тук, че сме големи радетели на горите, на екологията”, допълни той.

“В същото време Швейцария – те са много глупави хора, те развиват курорти – Австрия, Италия. При тях няма проблеми. Имат си закони и нямат проблеми. Тук под формата, че много сме загрижени за природата и за екологията, а то не е така, защото се палят гори, унищожава се природа. Сега, когато искаме да регламентираме нещата, и тези, които искат да инвестират, да знаят, че им са сигурни и имат гаранция за инвестициите, вие казвате – “Ама, държавата губи милиони”. Не, тя ще спечели десетки милиони, не ще загуби”, каза Велчев.

Според Михаил Михайлов от Синята коалиция промените в Закона за горите са лобистко законодателство под натиск.

“Нали имаше чисто нов закон, който приехме точно преди завършване на юли месец миналата година? Защо тези предложения не бяха там? Нашата комисия е най-лобистката комисия в този парламент. Този закон и този член го показва. Точната дума е възмущение – не може да се подаряват земи на някои изброени фирми. Не е вярно, че по този начин се стимулира бизнесът. Десетки хиляди празни хотели, грозни...това да го виждате някъде по света? Има уникални предложения – можело да се правят открити спортни съоръжения и религиозни. Храмове ли ще правят там, в гората? Параклиси са места, в които хората отиват смирени, а не като спортуват”, заяви Михайлов, който беше един от най-яростните противници на закона и при гледането му в земеделската комисия.

“Нека бизнесът да си печели, но не в ущърб на държавата. Защо държавата трябва да се отказва от своя интерес, от ресурса, който има, от парите и да каже – ето, заповядайте? Защо не се предложи преди шест месеца? Тогава нямаше хора, които да проявяват интерес”, каза още синият депутат.

Депутатът от Коалиция за България Димчо Михалевски каза, че има изключителна защита на недържавни интереси в гласуваните промени. Смяната на предназначението по всички тарифи за курортите е от порядъка на 25 000 лева на декар, каза Михалевски. “Една писта от порядъка на 400-500 декара – получават се 10 милиона лева поне. Тоест държавата се отказва от този приход. Това е един много хубав подарък с панделка, който вносителите са готови да подарят на определени граждани”, допълни Димчо Михалевски.

“Ние много сериозно възразяваме и искаме да чуем какви са разчетите да представим такива големи подаръци с червена панделка, защото това е ресурс на всички граждани”, подчерта Михалевски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #16

    Виждали ли сте на к`во мяза прехвалената писта "Томба"` когато над Банско се стопи снегът !? Да не се чудат поданиците на Говедаров, пардон, Краваров, че ги заливат порои

  2. Анонимен
    #15

    Ами като се оставяме да ни обявяват за корумпирани, така ще , но има и особено заслужили природозащитници, които имат особено големи заслуги

  3. Анонимен
    #14

    В подобни промени освен много облекчения и положителни страни, очевидно могат да се открият и пролуки за корупция, но не съм съграсна точно тази отрицателна страна да се изтъква навсякъде, все пак може би никой не е забравил, че точно преди 4 години беше времето, когато обявиха България за най-корумпираната държава в ЕС и ми се струва цинично опозицията да търси проблема точно там. От друга страна подкрепям промените в Закона за горите, защото той дава възможност за развитие на някои ключови места, а в това те да станат по-достъпни и посещаеми не виждам нещо нередно, също не разбирам и тези, които застават против новите инвистиции и по- опростените процедури по започване на безнес.

  4. Анонимен
    #13

    Една идея за по-силна съпротива от пряко засегнатите - да се възползват от събития като този "фест" традиционно събиращ вече години наред интелектуален елит и да бойкотират всички хотели и атракции на Цеко, Пеко, Деко всички други "бизнесмени" с двусрични просташки имена, които зарад "ски-мутрите" съсипват курорта. И без това там е хем скъпо, хем далеч от мястото, където тече купона: http://www.mediapool.bg/джаз-лято-и-ваканция-в-подножието-на-пирин-news192314.html

  5. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #12
  6. Анонимен
    #11

    Значи "гори" да се чете само като "пари". Поколенията ще ви прокълнат и тогава чернобилската захар ще ви се вижда като лукс в жалкия ви живот. Само посмейте и ще видите какво ще стане с този изтерзан вече от какво ли не народ.

  7. Анонимен
    #10

    http://forthenature.org/news/2411 елате на протест Не ГЕРБ = Не грабете единственият ресурс на България

  8. Анонимен
    #9

    Цеко Минев и Цветето губят, а не България. Затова искат промени.

  9. Анонимен
    #8

    Тези двамата са нарицателно за съчетание между власт и пари-що е то?

  10. Анонимен
    #7

    Горски Витоша ски не печели от промените. Печели Пампорово, т.е. Цветелина. Нищо не пречи и сега да се правят писти. И по новия начин не е страшно. Виж за другите открити съоръжения и религиозни обекти - това е много опасно. Всеки частник може да си учреди право на строеж в неговата гора и без да сменя предназначението да издигне най-голямата джамия например...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.