Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Законът за съдебната власт се отлага за есента

Христо Иванов: Не замразяваме реформата заради изборите, а искаме удължен професионален дебат

4 коментара
Сн.: БГНЕС

Проектозаконът за съдебната власт ще бъде внесен в парламента през есента, за да се даде време за дебат в професионалната общност, обяви в понеделник правосъдният министър Христо Иванов. Той отхвърли като "спекулация" твърдението, че реформата се замразява заради местните избори, но разсрочването на датата за внасяне на ключовия закон на практика съвпада с политическите очаквания гласуването на промените да стане след изборите.

На среща с магистратите от Варненския апелативен район министърът каза, че има смисъл дебатът по закона да бъде удължен до август, за да се чуят всички мнения. До септември ще трябва да бъдат отразени аргументирани критики към законопроекта и едва тогава той ще бъде внесен за обсъждане в Министерския съвет, а от там и в Народното събрание.

"Твърдението за готвено "замразяване" на съдебната реформа във връзка с местните избори е отчаяна спекулация, която няма нищо общо с казано от мен, когато и да е. Тече изключително активна професионална дискусия, в която се чуват много важни мнения. Освен това предстоят някои тематични кръгли маси по онези теми, които са повдигнали най-много въпроси – например кариерното развитие, новият статут на ВСС, електронното правосъдие и други", коментира Христо Иванов.

По думите му целта на правосъдното министерство е този закон да бъде "сред най-задълбочено обсъдените".

"Ще бъдат чути всички гледни точки - така ще е сигурно, че едновременно ще реализираме мандата на Стратегията за съдебна реформа и ще отразим в най-голяма степен мненията на магистратите", каза Иванов.

Първоначалното намерение на правосъдното министерство беше дебатите по закона да продължат до 15 юни, но това веднага предизвика критиките на главния прокурор Сотир Цацаров. Държавното обвинение трябва да е готово със своята позиция в края на юни.

В същото време вече са ясни позициите на някои от основните играчи в реформата. Главният прокурор каза, че вижда някои много добри идеи, но и някои много лоши.

Асоциацията на прокурорите също се обяви категорично против пакета от реформи. Подлежащият на пълно преструктуриране Висш съдебен съвет излезе с кратка позицията, че за реформата е нужно Велико Народно събрание. Същата е и позицията на Върховния административен съд.

Това припокриване на мненията по проекта за промени в конституцията не е изненадващо. Главният прокурор Сотир Цацаров и председателят на Върховния административен съд Георги Колев са основните властови фигури в мнозинството в сегашния ВСС, което има пряк интерес от запазване на статуквото. Поради това трите позиции на практика произхождат от едно и също място.

Разделянето на ВСС на съдийска и прокуроро-следователства камара би унищожило влиянието, което сега прокуратурата има при кадруването в съда. На свой ред се увеличава и влиянието на парламентарната квота върху самата прокуратура, което няма как да не се разглежда като заплаха за позициите на главния прокурор.

Радикалните предложения обаче не срещат подкрепа в Народното събрание. ГЕРБ продължават да се колебаят дали да подкрепят пакета от реформи на правосъдното министерство, АБВ мина на страната на опозицията, а единствената опора на реформата идва от Реформаторския блок, който няма нужните гласове да я прокара.

_______________

Този документ е  създаден с финансовата подкрепа на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България по Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство. Цялата отговорност за съдържанието на документа се носи от Фондация ‟Инфо спейс“ и при никакви обстоятелства не може да се приема, че този документ отразява официалното становище на Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство и Оператора на Програмата за подкрепа на неправителствени организации в България.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #4

    Тия са по-зле и от здравеопаСването! Не могат да приватизират поотделно съдилища,затова бутафорната институ- ция представя все един и същ изкуфял скеч.Имената на мърля- чите,които се представят за съдии и прокурори,нямат никакво значение.

  2. severin
    #3

    В настоящия парламент няма реформаторско мнозинство, което да извърши нужните промени. Герб са псевдодясна партия, скалъпена по милиционерски почин като отбор Б на червената номенклатура, чиято задача е да печели благоволението на Запада, чрез имитация на реформи, за да точи европейските средства.

  3. Доналд Дък
    #2

    Каква реформа може да засегне интересите на правоимащата политическа класа която ни управлява вече повече от 70 години? Отговорете си сами !

  4. strobo
    #1

    Ама разбира се, не сега посред лято, даже не и преди местните избори..... Абе казвам ви аз, че бат Бойко прави огромен прогрес в реалната политика, по сравнение с 2013, ама някои рупат ли рупат.... Имам чуството че ще надмине в науката на управлението на България даже ТАТО!!! И той учеше бързо, ама чак така бързо, не си припомням!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.