Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започна кампанията за ядрения референдум

43 коментара
Част от подписката за референдума

На 27 декември официално се откри информационно-разяснителната кампания за първия национален референдум в демократичната история на България. Точно след месец гражданите са призовани да отговорят на въпроса: "Да се развива ли ядрената енергетика в Република България чрез изграждане на нова ядрена електроцентрала?".

Референдумът бе иницииран от БСП месеци след като правителството реши да се откаже от изграждането на АЕЦ "Белене", тъй като проектът е много скъп, за него не се намериха западни инвеститори и няма гаранции, че е рентабилен. Въпросът, с който социалистите предизвикаха допитването, бе "за" или "против" АЕЦ "Белене", но ГЕРБ редактираха въпроса така, че от него да отпадне конкретният проект, макар, според думите на премиера Бойко Борисов, за всички е ясно, че става дума за "Белене".

Съгласно решенията на Централната избирателна комисия (ЦИК), кампанията се организира от Инициативния комитет и от 76-имата народни представители, поискали произвеждането на референдума, както от инициативните комитети, регистрирани в ЦИК като застъпници на алтернативната позиция.

От 27 декември четирите регистрирани комитета започват информационно-разяснителната кампания. Два от комитетите са "за" нова АЕЦ, два - против. "За" ще агитира Инициативният комитет, представляван от Стефан Воденичаров, който по инициатива на БСП събра над 700 хил. подписа в подкрепа на АЕЦ "Белене", както и 76-те депутати от ГЕРБ, предложили преформулирането на въпроса.

Алтернативната позиция се защитава от ДСБ и ЕНП.

За да е легитимен референдумът, законът изисква активността да е поне колкото на предишните парламентарни избори, т.е. до урните трябва да отидат поне 4 345 500 души. За да е положителен отговорът от референдума, с "да" трябва да са гласували най-малко 50% плюс един от участвалите в гласуването.

Какво следва, ако в допитването участват по-малко избиратели?

Ако поне 20% от избирателите гласуват, вотът им няма да бъде пропилян, коментира говорителят на ЦИК Бисер Троянов.

"При участие на повече от 20% от общия списъчен състав на всички български гласоподаватели, това са онези, които са включени в избирателния списък, и тази цифра вероятно ще бъде около 7 милиона, Народното събрание трябва задължително да вземе решение, след като се прецени и се видят резултатите от гласуването, но това е вече в сферата на правомощията на Народното събрание", поясни говорителят на ЦИК в четвъртък.

Гласуването на 27 януари ще е на територията на България, включително в дипломатическите и консулските представителства на страната, както и на плавателните съдове, плаващи под българско знаме.

Ще се гласува с бяла бюлетина.

Хората, които ще гласуват по настоящ адрес, най-късно до 12 януари трябва да обявят това пред общинската администрация. Така те ще бъдат заличени от списъците по постоянен адрес и включени по настоящ.

Българските граждани в чужбина ще участват в референдума, гласувайки в посолствата и в консулствата. Секции в чужбина ще се разкриват, ако има подадени поне 20 заявления от български граждани, които имат право и искат да участват във вота. Заявлението трябва да бъде подадено в съответното дипломатическо и консулско представителство най-късно до 1 януари 2013 г., като заявлението е писмено - подава се било лично, било по пощата, обясни Ралица Негенцова, говорител на ЦИК.

Всеки един от участниците в информационно-разяснителната кампания може да привлича други лица, които да го подпомагат в разясняване на собствената позиция - "за" или "против" изграждането на нова ядрена електроцентрала, заяви Бисер Троянов.

За разлика от предизборните кампании, тази за референдума ще се финансира основно със средства на инициативните комитети. Разрешени са и дарения. Един човек може да даде безвъзмездно до 10 хил. лева.

"За разясняването на кампанията не се предвижда държавно участие, тъй като тук нямаме налице политически сили, които да са участници", каза Ралица Негенцова.

Правителството одобри и тарифата, по която ще се заплащат предаванията по БНР и БНТ от информационно-разяснителната кампания за референдума.

Една минута участие в дебат по БНТ ще струва 180 лв., а в БНР - 70 лв. Хрониките, включващи и разходите по тяхната изработка, ще струват съответно 920 и 300 лв. на минута. Излъчването на встъпителни и заключителни клипове ще струва по 1400 лв. на минута по БНТ и 380 лв. на минута до 15:00 ч. по БНР. Видео клиповете по БНТ ще струват между 825 и 2255 лв. на минута.

Повечето политици, с които Mediapool разговаря, очакват в допитването да се включат само твърдите партийни ядра. От четирите инициативни комитета коментираха, че като форма кампанията им няма да е по -различна от традиционната предизборна агитация – ще има клипове, диспути, срещи с избиратели.

"Всеки ще претендира, че обяснява позицията си, но това всъщност ще бъде чисто партийна агитация. Експертността, която е необходима, за вземат хората решение по въпроса да се строи ли нова ядрена централа, ще липсва", прогнозираха народни представители.

Мотото на инициативния комитет, начело с депутата от ДСБ Иван Иванов, е "Не на измамата "Белене". От инициативния комитет "Беля НЕ", представляван от лидера на Единна народна партия Мария Капон, смятат, че гласуването с "не" на допитването ще означава "да" на развитието на ядрената енергетика чрез АЕЦ "Козлодуй".

БСП започва агитацията си с прожекция на документален филм "за истината за АЕЦ "Белене".


Това е първият национален референдум, който се произвежда след демократичните промени. В историята на страната са известни още национални референдуми за съдене на виновниците за националната катастрофа от ноември 1922 г., за премахване на монархията през 1946 г. и за приемане на Конституцията на Народна република България от 1971 г.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #43
  2. Анонимен
    #42

    Защо не съм за никакви атомни централи.Най-главното е ,че съм пенсионер и който и както да построи АЕЦ,аз и моите 2 милиона колеги няма да видим никаква полза,защото до тогава няма да сме живи.Голяма далавера е да се иска да се строи АЕЦ,когато пенсиите ни не отговарят на стандарта на ЕС,а АЕЦ ще се строи на цени по стандартите на ЕС.При тези факти,ако се вземе решение да се построи АЕЦ, държавни пари могат да се отделят за целта,само като вместо да се увеличават годишно пенсиите с по 30%,те ще ги

  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #41
  4. Анонимен
    #40

    колева: След 2020 год.постепенно ще намалява цялостното производство на ел.енергия в България поради спирането на големи централи.Нуждите на страната ще бъдат покривани от внос на международни пазарни цени над 200 МВтч.За това,без изграждане на АЕЦ"Белене"вероятността крайната цена на тока да нарасне в пъти ,а не в проценти,е огромна.Ако се довърши проектът с цена на ел.енергията произведена в АЕЦ"Белене"между 60 и 100 лв.за МВтч,ще се компенсира ръстът на крайната цена и ще се осигури нейната поносимост за гражданите.Положете малко усилия да прочетете и да се поинтересувате,какво направих аз и моето семейство и след това коментирайте и хулете!

  5. Анонимен
    #39

    колева:Фиксираната цена за следващите години за тока от вятърни централи от 190 лева за МВтч и от слънчеви централи - 485лева за МВтч,е в пъти повече от най-високата възможна цена на тока от АЕЦ "Белене".Със сигурност ще бъде оказан натиск в посока нагоре върху крайната цена.От 2013 година влизат в сила новите правила за търговия с емисии вредни газове.За българските ТЕЦ-ове това означава допълнителни разходи и увеличение на цената до 130 - 140 лв.за МВтч ,което ще доведе до увеличение на крайната цена.

  6. Анонимен
    #38

    колева: Настоящата цена на електроенергията от АЕЦ"Белене" е съизмерима с цената му от АЕЦ "Козлодуй".Двете атомни електроцентрали са равностойни - така както производствената цена на тока от АЕЦ"Белене" ще бъде два пъти по-ниска от бъдещата пазарна цена през целия срок на експлоатация.Ясно е,че без АЕЦ"Белене"цената на тока ще расте неконтролируемо.

  7. Анонимен
    #37

    ДСБ ще гласува "НЕ". Аз и цялата ми рода от 6 души- също !

  8. Анонимен
    #36

    Намерих организирано събитие за онлайн гласуване с дискусия в реално време по темата, паралелно с датата на референдума. Интересно, дали българите имат нагласата да гласуват онлайн или по този начин да бойкотират референдума? И дали резултатите от ЦИК ще са поне близки до другите. Аз вероятно ще участвам, най-малкото, защото отдавна смятам, че трябва да се въведе електронно гласуване. Вижте това във Фейса: http://www.facebook.com/#!/events/553783661317141/

  9. Анонимен
    #35

    Голяма работа.

  10. Анонимен
    #34

    Няма ли кой да спре това безумие, наречено референдум? Няма ли кой да спести абсолютно безсмисленото погубване на тези милиони? Не е за вярване, че подобен абсурд се случва!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.