Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Започнаха пазарлъци за режима на ски строежите

Премиерът: Правете каквито искате митинги – не искам да ме обвиняват в лобизъм

63 коментара
Започнаха пазарлъци за режима на ски строежите

Преговорите между противници и привърженици на новия облекчен режим за строителство в планините продължиха в понеделник при премиера Бойко Борисов, по чието настояване президентът наложи вето на Закона за горите и тази седмица депутатите започват работа по нов. Все още обаче не е ясно накъде ще наклонят везните, тъй като ветото дойде след мощни протести на млади хора в центъра на София, но след като министър-председателят упрекна общини и инвеститори, че не са си защитили промените, последваха контрапротести, чиято кулминация ще е тази седмица.

Най-сериозно се разминават позициите около текста, предвиждащ ски писти и лифтове да се строят без изключване на терени от държавния горски фонд, с отстъпено право на строеж. Поправката, известна като "Витоша ски", по името на фирмата, която си я "поръча", би спестила на инвеститорите високите такси за изключване от горския фонд, призна земеделският министър Мирослав Найденов в петък, когато екоактивисти и управляващи седнаха да преговарят.

Природозащтинците, представени в понеделник от Тома Белев, председател на Асоциацията на парковете в България и бивш директор на парк “Витоша” и Александър Дунчев от WWF (Световен фонд за дивата природа), настояват това да става след заплащане на такса за смяна на предназначението на земята.

Докато не се постигне консенсус между всички заинтересовани страни по тази част от закона, той няма се гласува, увери Десислава Танева (ГЕРБ), шеф на парламентарната комисия по земеделие и гори. Всъщност това е било нареждането на премиера Бойко Борисов, който е заявил на срещата: “Правете каквито искате митинги, не искам да ми се мърси името и да ме обвиняват в лобизъм”.

Първоначалното предложение на еколозите е било да се запази сегашният регламент – инвеститорът плаща такса за смяна на предназначението на терена, набелязан за застрояване, а държавата се задължава да му продаде имота. Така новият собственик се разполага с него, както намери за добре.

Филип Цанов от сдружение “Природата за хората и регионите”, което стои зад облекчения регламент за ски строителство, категорично отхвърля този вариант. Държавата ще загуби собствеността върху част от горския фонд, а върху продадените терени ще изникнат комплекси и хотели, а не спортни съоръжения, каза Цанов, който се води консултант на “Витоша ски”, собственик на лифтовете над София. Той пропусна да обясни, че това е и най-скъпят възможен вариант, защото инвеститорът плаща веднъж смяна на предназначението на земята и втори път плаща цената за самия терен.

В хода на разговорите еколозите са се съгласили земята, предвидена за строеж на ски съоръжения, да остава държавна собственост т.е. да отпадне “такса продажба”. Те обаче настояват за запазване на такса за смяна на предназначението. Тя може да се начислява по нов начин, който да отчита, че теренът ще се ползва временно – за 30 години примерно. Инвеститорът ще заплаща и такса за отстъпено право на строеж, което ще се учредява след конкурс.

Цанов е възразил и на това предложение, пояснявайки, че тази “частична” приватизация може да се сравни с покупката на апартамент, който след 30 години примерно да върнеш обратно. Няма как подобен регламент да бъде издържан юридически, каза Цанов.

Преговорите ще продължат следващите дни в земеделското министерство като в тях ще се включат и представители на Националното сдружение на общините в България.

Земеделският министър Мирослав Найденов отново защити финансовите интереси на инвеститорите. Миналата седмица той открито призна, че поправките в Закона за горите са направени с цел да се пестят пари на инвеститорите в условията на криза.

След срещата в понеделник той каза, че може да се приеме предложението на еколозите за въвеждане на такса за “временна” смяна на предназначението на земята, а в замяна инвеститорите щели да получат “финансови облекчения”.

Има вариант да се намали размерът на таксата или заплатената сума да се отчита като разход на инвеститора при реализацията на проекта, даде за пример Найденов.

Така реално, ако тази такса се отчита като разход на компанията, тя ще може да намалява данъците си и ефектът от нея ще се тушира.

Фактът, че осем години няма смяна на предназначението на имоти с цел изграждане на ски съоръжения, говори, че регламентът все пак трябва да се промени, обясни още министърът. Той пропусна да каже, че строителството и инвестициите в имоти са в условия на криза четвърта година.

Найденов е призовал двете страни да се споразумеят възможно най-скоро, тъй като отлагането на Закона за горите блокирала целия горски сектор. Апелираме разумът да надделее над емоциите, защото и ако двете страни протестират, това няма да доведе до нищо добро, каза още той.

След срещата стана ясно, че Бойко Борисов лично е забранил на организацията на Филип Цанов, който е и консултант на собственика на лифтовете на Витоша - “Витоша ски”, да протестира във вторник и да блокира централни софийски улици, заради посещението на косовския премиер Хашим Тачи. Протест в защита на изграждането на ски комплекси в планините ще има в сряда от 12 ч. пред сградата на Министерски съвет. Според Филип Цанов в протеста щели да се включат и ратраци (снегоутъпкващи машини). В неделя и в понеделник няколкостотин души от общини в подножието на Рила блокираха международния път Е-79, защото били подложени на “екологичен рекет”. Спирането на инвестиционните проекти в планинските общини ги обричало на безработица и мизерия. Неделният “антиекопротест” бе подкрепен от депутатът от ГЕРБ и шеф на парламентарната регионална комисия Любен Татарски.

За сряда е насрочен и протест на скиори и сноубордисти, които са против облекченото строителство в планините. Шествието ще тръгне от 19.00 от НДК, ще продължи по “Витошка” към “Св. Неделя”, президентството и парламента. За протеста има разрешение на Столична община, а организаторите призовават поддръжниците им да дойдат със ски, бордове, каски и щеки.

Темата коментира в понеделник и президентът Росен Плевнелиев. “С налагането на ветото на Закона за горите дадох шанс както на едната, така и на другата страна, вместо да блокират пътищата на България, да се съберат заедно в парламента и да намерят решението”. Той каза, че е убеден, че в следващите седмици ще се стигне до решение.

"Познавам региона на Банско много добре - преди да има писти, половината от населението се занимаваше с незаконна сеч. Когато дойдоха пистите, посегателствата в горите намаляха”, коментира президентът.

Той заяви, че ще бъде на страната на регионите и е категорично "за” ски туризма, сноуборда и всички, които по екологичен начин могат да използват природните дадености.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

63 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #63

    До 57: "изпомачканите градинки" и "пребити" журналисти ги има само в главите на такива като теб.

  2. emma
    #62
  3. Анонимен
    #61

    По-полека, н.57 - току-виж сме ти повярвали колко добър и готин е бат' ти Бойко и колко са лоши всички предишни. Ето, че откровено жалката пропаганда на ГЕРБ всъщност работи даже сред хора, които използват интернет, какво остава за другите 2-3 млн. от населението?!? Институции, контрол, прозрачни процедури - това е държавническо поведение в такива моменти, а не неформални срещички и бързи разговори по 'джиесема'. Уви, никой от другарите 'нависоко' няма изгода от това, най-вече техните спонсори - 'инвеститорите'...

  4. Анонимен
    #60

    Да бе верно.че по едно време се говореше за опастности в тая Първа инвестменска.Май Станишев беше тогава на власт.Уже слухове някой пускаше,ама имаше нещо нередовно.То в БГ кое ли е редовно?Но основното,което се види с просто око е грандьозното хотелско строителство.Сакаш са се готвили да посрещат половината жители на Китайската народна република,ако посрещаните имаха средства да идат на курорт,де. А в същото време промишлеността не показва особено развитие.Или пак в случая имаме нарушение на основни жизнени взаимоотношения,на междуотраслови връзки и пропорции.А това води до лош резултат.Безпаричието на хората е именно от такива недомислени постъпки. И кво стаа?Хотели наистина много,много.

  5. Анонимен
    #59

    Истиняата е, че на народа му писва от комуно-ченгесарски мутри да държат монополно положение върху всичко наколоко, та дори и върху ски пистите. Иначе ако си спомняте през мандата на тройната коалиция Станишев лично помогна на същата тази цървуланска мутра - Цеко Минев - да си спаси банката. Освен това всички много добре знаят за шашмите и далаверите в ски-федерацията и т.н. Къде е доблестния шеф на НАП да им направи една проверчица. Няма го щом става въпрос на мутра..

  6. Анонимен
    #58

    Бойко вдига телефона и говори с Плевнелиев - дай вето на този закон, после ще ти обясня защо :))) И това ми било президент.

  7. Анонимен
    #57

    "Emma", поспри се малко. Стига с комсомолския патос. Не си в 60-те, 70-те години. Т.н. еколози да не са цвете за мирисане? Викаха "БСП, БСП", изпомачкаха градинките, пребиха журналисти. Сигурно не всички бяха лумпени и чегеваристи, но доста - да. И къде са, когато депесарски фирми поголовно изсичат горски масиви? Къде бяха, когато Сакскобурготски подложи на сеч рилските гори? Ръкопляскаха ли на правителството, което наложи мораториум върху сечта? Май не. Къде са, когато за малко не почнахме да правим

  8. John Polidori
    #56

    Добре стана с този протест. Бях там, подкрепих. Сега идва моментът за друг въпрос. Нещо май започнаха да се предявяват претензии за власт изтънко-изтънко подхвърляни оттук-оттам. Ааа, не така. Овергаз нещо много се е възторгнал напоследък.Само една забележка, но голяма. Таз символика млади-стари е от началото на миналия век. Зеленото като маскировъчен цвят го бива, ама не всички пасем трева.

  9. Анонимен
    #55

    Вярвам ти Бoцко. Ти си неопетнен.

  10. Анонимен
    #54

    Терена от снимката ако е автентичен - е вече подготвен за ски пистите, само чакат закона.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.