Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Заседанието на ВСС за реформата в прокуратурата пропадна отново

За трети път мнозинството около Цацаров бойкотира обсъждането на темата

9 коментара
снимка БГНЕС

За трети пореден път заради липса на кворум пропадна заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет, който трябва да обсъди продължаването на реформата в прокуратурата. Правосъдният министър Цецка Цачева обяви, че ще внесе точките за държавното обвинение в дневния ред на заседанието след седмица.

За петък в предложения от Цецка Цачева дневен ред фигурираше приемането на отчет на ВСС по изпълнение на препоръките на Европейската комисия от последния мониторингов доклад. Следващите две точки бяха свързани именно с доклада на европейските прокурори, по които се предлага ВСС да си каже мнението. Главният прокурор Сотир Цацаров също не присъстваше на заседанието.

При предишните два опита на съдебния съвет да обсъди темата членовете на мнозинството около Цацаров започваха да излизат от залата точно преди обсъждането. Така кворумът падаше под необходимия брой от 13 членове (ВСС има 25 членове – б.р.) и заседанията бяха прекъсвани.

Докладът на петимата европейски прокурори излезе в края на декември миналата година. В него се предлага въвеждането на модифицирана версия на независимата прокуратура по румънски модел. Европрокурорите смятат, че в България в такава прокуратура трябва да се превърне Националната следствена служба. Според тях шефът на следствието не бива да е подчинен на Цацаров и трябва да има властта да разследва главния прокурор при съмнение за извършено престъпление.

Отделно европейските прокурори предлагат българската прокуратура да подлежи на много по-голяма отчетност пред обществото, особено по знаковите дела. В техния доклад се казва, че главният прокурор трябва да поема лична отговорност за успеха или провала на големите дела. В края на доклада се казва, че България не бива да приема техните препоръки на парче, защото не би имало смисъл. Тези препоръки намериха място и в политическия доклад на Европейската комисия. Брюксел поиска от българските власти предоставяне на ясен ангажимент за приемане на препоръките на европейските прокурори (пътна карта).

И досега ВСС не е обсъдил доклада на европейските прокурори.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. доц Кристиян Таков: "Не пускайте наглите да ръководят. Не поощрявайте безочието чрез пасивността си. А ако вече сте пуснали някого - поне го контролирайте." "Не чакайте системата да се оправи и да ви решава проблемите! Пробвайте се Вие. Лека му пръст!

  2. Gracata
    #8

    Плана начертан след срещата на членове на ЦК на БКП с Джордж Джон Танер и целите посочени на 14-тия конгрес от Луканов за запазване влиянието в съдебната система,което ще осигури лостове за влияние в престоящите икономически промени.Как се реализира начертаното в 28 годишния преход?Друг ли щеше да е резултата,ако главни прокурори не бяха:Гунев,Татарчев,Филчев,Велчев и Цацаров? В съдебната система работеха и сега още работят кадри влезли в Юридическия факултет с

  3. musura
    #7
  4. musura
    #6

    Тези хора не разбраха, че над Него е само Господ ;) Заседание ще има когато ЦацарОФФ реши. Дневния ред ще е такъв, какъвто ЦацарОФФ реши ;)В държавата ЦАЦАРАТУРА това е положението. Който не му харесва да се изнася ;)

  5. Тия на снимките са ясни. Ясни са и босовете , които им движат конците с пари и постове. Само не мога да си изясня, защо обикновенни , честни хора, ги защитават и не искат да има спазване на върховенството на закона, правосъдие и справедливост, престъпление-наказание.

  6. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #4
  7. edin.drug
    #3

    България има два основни проблема, които пречат за извършване на съдебна реформа: липса на силно обществено мнение и липса на независими медии. Нека да си признаем - никой нямаше да чуе за Пеевски, ако не беше инициирана кампанията от малцината бдителни люде през 2013 г. Никой нямаше да го запомни, ако не изглеждаше така скандално.

  8. Yana
    #2

    Не могат дълго да се крият и отлагат. Проблемът със съдебната система е поставен на масата и на национално, и на международно ниво и е въпрос на време да се започнат промени. Тези шушляци във ВВС правят отчаяни опити да тупат топката и да бавят нещата, но няма да е задълго.

  9. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.