Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Защо обемът на търговията между Германия и Русия е намалял?

5 коментара
Защо обемът на търговията между Германия и Русия е намалял?

Представители на германския бизнес отдавна настояват за снемане на санкциите срещу Русия, посочвайки, че те се отразяват негативно на стокообмена между двете страни и са заплаха за половин милион работни места в Германия, пише "Шпигел".

Баварският министър-председател Хорст Зеехофер например е на мнение, че санкциите трябва да бъдат отменени до края на тази година. Във времената на Тръмп и Брекзит, казва той, Европа не може да си позволи да се кара едновременно със САЩ, Русия и Великобритания.

Действително, през 2013 г. германските компании са доставяли в Русия стоки на обща стойност 38 милиарда долара, а през 2015 г. - само за 19 млрд. долара, което означава 49.9% спад.

Но дали причината за това се корени в санкциите?

Всъщност нещата не са толкова прости и това става ясно, ако човек се запознае със статистиката за търговските отношения на Русия с други страни.

По данни на STATISTA, износът на Беларус за Русия се е понижил с 42.9%, въпреки че страната не е въвеждала никакви санкции – напротив, тя е член на Евразийския икономически съюз, който се ръководи от Русия. Същата тенденция се наблюдава и с Китай, най-важния външнотърговски партньор на Русия. Понижението на китайския експорт за Русия е 33.8%.

Причината се състои в това, че западните санкции на първо място бяха насочени срещу крупни държавни концерни, а руската икономика трябваше да се бори с други проблеми, включително същественото понижение на цените на петрола, пише "Шпигел". През есента на 2014 г. цените на петрола паднаха от 100 долара (и повече) за барел до 50 долара. А износът на петрол и газ е най-важният експортен отрасъл на Русия.

Това доведе до значително понижение на приходите на страната от износа на енергоносители: ако през 2013 г. Русия е печелила от него 500 млрд. долара, през 2013 г. - само 343.9 млрд. долара. Казано накратко, Русия и руснаците останаха с по-малко пари, които могат да харчат за покупка на стоки от чужбина, включително от Германия.

Освен санкциите и понижените цени на петрола, своята роля изигра и структурната криза в руската икономика. Ръстът на брутния вътрешен продукт от порядъка на 6-7 процента в годините след 2000 г., когато Путин дойде на власт, вече отдавна е в историята. През 2013 г. - тоест преди да започне кризата в Украйна и да бъдат наложени санкциите, ръстът на БВП вече бе спаднал до 1.3%.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Мони Монев_deactivated_1503637416
    #5

    Доналд Тръмп подкрепя напълно "прекрасния" Европейски съюз (ЕС). "Имам много добри отношения с ЕС", казва той в интервю за Ройтерс и посочва, че "ако те (държавите от ЕС - бел. ред.) са щастливи, аз ще ги подкрепям". В своето пространно интервю американският президент засяга множество теми, сред които и връзките с останалите страни, ядрения арсенал и плановете за намаляване на данъците в САЩ. В статията в Инвестор не се споменава русия...

  2. Преслав
    #4

    Хахахах , колко ниско сте паднали. Смешници които са никой ругаят министър председателя на Бавария:))) И майките се бихте продали за жалките грантове , защото друго не можете. Оправихте ми деня :)

  3. ivancho ivanov
    #3

    Този тъп баварски мин.председател, г-н Хорст Зеехофер, е типичен пример за изказазването на Ленин, че "Капиталистът е готов да продаде и въжето с което може да бъде обесен"! Изумително глупав за поста, който заема!

  4. Филка Русофилка
    #2

    Правилно! Така трябва да се отговаря на всеки глупак, дори и да се казва Хорст Зеехофер! Русия няма пари, с какво ще внася? Общият внос на Русия спадна от 315,0 млрд.$ през 2013 на 184,3 млрд.$ през 2015, т. е. с 130,7 млрд.$ или с 41,5%, защото износът й спадна от 527,5 млрд.$ на 346,5 млрд.$, т. е. с 181 млрд.$ или с 34,3%. През 2016 вносът спадна с малко на 183,6 млрд.$, но износът пак спадна силно на 287,6 млрд.$, т. е. с 58,9 млрд.$ или с още 17%. Следователно, от 2013 до 2016 руският износ спадна с 239,9 млрд.$ или с 45,5%, а общият внос спадна с 131,4 млрд.$ или с 41,7%. пАри нема!

  5. Bлaдo
    #1

    щото на раССия са наложени санкции - ей затова :-)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам