Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Зависимостта ни от руски газ поне с 30% по-малка след 2012

11 коментара
Зависимостта ни от руски газ поне с 30% по-малка след 2012
Подписано споразумение за газова връзка с Гърция бележи първите конкретни стъпки на България за разнообразяване на газовите си доставки и избавяне от 100-процентовата зависимост от Русия.

Във вторник “Българският енергиен холдинг“ (БЕХ) подписа споразумение с гръцката ДЕПА и италианската “Едисон“ за изграждането на новата връзка Комотини-Димитровград-Стара Загора и меморандум с гръцкия газов оператор ДЕСФА за осигуряване на достъп до терминала за втечнен газ “Ревитуса“.

Парафирани бяха и апликационните форми за получаване на вече отпуснатите от европейския план за възстановяване 45 млн. евро за газовата връзка. Те ще бъдат внесени съвместно от БЕХ, ДЕПА и “Едисон“ в Европейската комисия в определения срок 15 юли.

Общата стойност на проекта е 120 млн. евро, извън европарите останалите средства ще се осигурят по равно от българска и гръцка страна.

Задействането на проекта е резултат от газовата криза през януари т.г., в която България се оказа най-потърпевша, тъй като разчита само на руски газ и само на една транзитна тръба за доставката му.

Меморандумът между трите компании предвижда създаването на съвместна компания с 50 на 50 процента участие на БЕХ и “IGI Poseidon“, в което равноправни партньори са ДЕПА и “Едисон“.

То ще бъде регистрирано в България, уточни след подписването на документите Галина Тошева, изпълнителен директор на БЕХ. До края на 2010 г., каквото е и условието на ЕК, за да отпусне безвъзмездните средства, ще започне изграждането на тръбата, допълни Роберто Поти, зам.-шеф на международните проекти на “Едисон“.

В момента има избран консултант за предпроектното проучване – британската “Якобс Консълтънси“.

Изпълнителят на проекта ще се избере с конкурс по европейски правила, допълни той. Тръбата трябва да бъде въведена в експлоатация в края на 2012 г.

Осигуряването на доставките и търговията с количествата синьо гориво, които ще се транспортират по газопровода, ще е грижа на търговско дружество. То ще се създаде в същия формат като проектната компания.

Капацитетът на тръбата ще е 3-5 млрд. куб. м, но ще се стартира с 1 млрд. куб. м годишно, допълни Асимакис Папагеоргиу, изпълнителен директор на ДЕПА.

Източникът на захранване ще е тръбопроводът ITGI.

Идеята е освен диверсификация на собствените доставки, България и Гърция да може да изнасят и количества за трети страни през газопроводната мрежа на българския газов оператор “Булгартрансгаз“, дъщерно дружество на БЕХ.

Възможните опции са експорт към Турция и Македония, а при изграждане на другата междусистемна връзка с Румъния, за която ЕК също е отпуснала сумата от 10 млн. евро – и към северната ни съседка.

Бъдещата тръба ще бъде захранвана и с договорени количества от България с трети страни – например като Азербайджан, с който имаме принципно споразумение за внос на 1 млрд. куб. м газ. На тези количества се гледа като на осигурен от България дял за газопровода “Набуко“, в който страната ни също участва, но след подписаното ден по-рано транзитно споразумение за проекта, желаещите да се включат като доставчици нараснаха сериозно и е възможно договорените с Баку обеми да останат за новата тръба.

Това се потвърждава от думите на Тошева и Папагеоргиу, които подчертаха, че междусистемната връзка ще позволи транзита на азерски газ и гориво от Каспийския регион към България и трети страни.

България има договорени на правителствено ниво и до 1 млрд. куб. м годишен внос от находището “Шах Дениз 1“. И за тези количества газ обаче тепърва предстоят конкретни междуфирмени преговори за цени и транспорт.

Със споразумението с ДЕСФА България си осигури достъп до 1 млрд. куб. м годишно от капацитета на терминала за втечнен газ “Ревитуса“. Тези количества също може да бъдат внасяни през новата тръба.

Цените ни са прозрачни и публични, определят се от гръцкия енергиен регулатор, заяви главният изпълнителен директор на ДЕСФА Панайотис Конелопулос.

Тарифите за втечнения газ, който се доставя с танкери, а в след това в терминалите се регазифицира и се вкарва в тръбопроводната система, по-принцип са по-високи от тези на компресирания природен газ.

Намеренията на България са по този начин да внася синьо гориво от Египет, с който страната ни подписа договор в края на април 2009 г. за евентуални досдтавки на природен газ и петрол.

Отделно БЕХ вече обяви намерението си с ДЕСФА да изгражда втори терминал на Егейско море край Кавала, като към проекта се очаква да се присъединят и други държави.

Така при реализация в срок на проекта и потичането на 1 млрд. куб м. през южната ни съседка за страната, през 2013 г. България ще може да намали минимум с около 30 на сто зависимостта си от руския газ. В момента консумацията на синьо гориво в страната е около 3.5 млрд. куб. м годишно с прогнозиран ръст от 2-5 процента ежегодно до 2013, според разчети на “Булгаргаз“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. AAA
    #12

    сведущ =- Nabuko shte stane i shte stane - ne se trewoji. Kakto prorokuwahse che niam da stane toku wij che stanal predi South streem. Iska ti se Rusia da diktuwa uslowiata ama swarshi tia sled krizata s gazta prez zimata. I za kakwo mislish che BG e w EU? Wsiako sledwashto prawitestwo shte e po i po ewropejsko taka che na rusnacite im se swiwat wazmojnostite.

  2. кака
    #11

    довчера услужливо подписваше каквото и каже серго, разбирай москва, а сега е първа отличничка на бойко, спасява си 5-годишния мандат. миналата седмица той щеше да уволнява БЕХ, а тая вече е много доволен от тях.какво ли ще е другата седмица?

  3. БЕЗ ДУМИ ЗА
    #10

    Окончателното изчерпване на изкопаемите източницина енергия в непосредственото бъдеще(без отчитане на постоянно увеличаващи се търсене и цени):• Доказаните (2002 г.) световни резерви от суров петрол (1.48 трилиона барела = 1.480.000.000.000.000.000 барела), при годишно производство (2002 г. г.) от 27 милиарда барела – 27.000.000.000.000 барела, свършват след 40.6 години, или през 2043 г.; (данните са от BP statistics (year 2002) и Japan Energy Conservation Handbook 2003/2004 г.);• Доказаните (2002

  4. сведущ
    #9

    За сведение на авторите на статията, находището "Шах Дениз" се намира в Азербайджан, така че азерският газ и този от "Шах Дениз", е един и същ.Що се отнася до "принципните договорености" на "Гоце", бих го посъветвал да научи разликата между "бла-бла" и търговски договор с цени, срокове на доставка, плащания, неустойки, форсмажор и т.н. А някой да знае колко ще ни струва втечнения газ от терминала в Гърция? Пълни дивотии, дами и господа, и кръчмарски приказки. Колкото до "Набуко"-казвал сам го и го

  5. Рони
    #8

    Едно уточнение:"Доказаните" резерви, са тези горива, които могат да се извлекат при СЕГАШНИТЕ технологии и това е икономически ИЗГОДНО.РЕАЛНИТЕ залежи са далеч по-големи от посочените от "БЕЗ ДУМИ ЗА" Само един пример: при цена на петрола от над $60-70, Канада има петролни резерви надхвърлящи тези на С.Арабия.И още един: в долината на Колорадо има резерви от кероген, които надхвърлят резервите на С.Арабия поне 10 ПЪТИ! Само, че при сегашните технологии и цени не е изгодно разработването им, затова и в баланса на "Доказаните" резерви на САЩ това находище има стойност 0.

  6. AAA
    #7

    Рони parw si napalno. No w Bg se misli apokaliptichno i statichno i proruski razbira se.

  7. до сведущ
    #6

    Не знам, колко си сведущ но Ирак има почти същите запаси газ като Иран. Да не говорим за страните от Залива. Омръзна ми от сведущи като грамофонна плоча да вият едно и също. За Азърбайджан си прав.

  8. ленка
    #4

    и кво ако взимате газ от русия , когато те ви изкупуваха скапаните неща не казвахте нищоо,боклуци български

  9. сведущ
    #3

    За сведение на лаиците: държавите с най-големи запаси от природен газ са 1. Русия;2. Иран; 3. Катар;Ирак има относително малки и неразработени запаси от тази суровина.Пак повтарям-без ирански и туркменски газ проектът "Набуко" ще си остане само опера от Дж. Верди, независимо, че проектът е по-скоро американски, а не толкова европейски. "Южен поток" и "Северен поток" са обезпечени със суровина и с пазари (ЕС). "Набуко", даже и да се реализира, не може да бъде конкуренция с тях, просто защото европейският пазар е с много по- голяма поглъщателна способност от сегашните равнища.

  10. екосапиенс
    #2

    Окончателното изчерпване на изкопаемите източницина енергия в непосредственото бъдеще(без отчитане на постоянно увеличаващи се търсене и цени):• Доказаните (2002 г.) световни резерви от суров петрол (1.48 трилиона барела = 1.480.000.000.000.000.000 барела), при годишно производство (2002 г. г.) от 27 милиарда барела – 27.000.000.000.000 барела, свършват след 40.6 години, или през 2043 г.; (данните са от BP statistics (year 2002) и Japan Energy Conservation Handbook 2003/2004 г.);• Доказаните (2002

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.