Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Завист за успехите й препъва България

154 коментара
Завист за успехите й препъва България

Премиерът Бойко Борисов обясни в сряда, че България има много "противници“, защото "в условията на финансова и икономическа криза, колкото по-силна, стабилна и с най-ниски данъци в Европа става, толкова по-рязко се откроява от страните, да ги наречем така, като наш аналог, Гърция, Румъния, Португалия, Ирландия". С враждебни политически настроения и бизнес интереси той обясни и евентуално забавяне на българското членство в "Шенген“.

"Не им е приятно“, че вървим по-добре от тях и търсят начин да ни забавят

"Значи, точната дума не е противници, но всеки гледа и лобира за своята държава. Когато бизнесът в неговата държава, когато икономическите, финансово-икономическите условия там са тежки и някоя от другите държави върви по-добре, винаги се търси начин да се забави темпото на тази държава“, поясни Борисов, след което се съгласи с водещия, че на другите страни не им е приятно, че нашите данъци са най-приемливи и че ги приемат като дъмпинг.

На съюзниците ни хич не им било приятно и това, че България толкова добре се е справила с пенсионната реформа.

"Да не би да им е приятно във Франция да си почупят 2-3 месеца държавата заради пенсионната реформа, в България ние най-отговорно като българи седнахме синдикати, работодатели, оценихме си демографския фактор и си направихме пенсионната реформа без стачки, без митинги. На никой не му е приятно това“, разясни Борисов.

Премиерът с разнопосочни сигнали за мониторинга на ЕК

Румънският президент Траян Бъсеску пък "направил много усилия да ни вкара в общ коловоз", въпреки че Франция имала проблем основно с румънските роми.

По-късно в сряда след среща с белгийския премиер Ив Льотерм Борисов предприе стъпки по разграничаването на двете страни и съобщи, че българското правителство, за разлика от румънското, смята, че мониторинговите доклади в съдебната система трябва да продължат. 

"Всеки политически натиск или вмешателство в съдебната система не е добър, а този доклади ни трябват именно за коректив и за натиск в съдебната система, за да  направи реформите в унисон с изискванията на ЕС", каза Борисов.

Изявлението на българския премиер дойде само часове, след като пред БНТ коментира, че "на лято вече ние искаме да падне, дето се вика, този доклад". 

През септември премиерът Бойко Борисов допусна възможност за разделянето на България и Румъния по пътя към Шенген. Двете страни обаче продължават да се движат в пакет.

Премиерът Ив Льотерм отбеляза от своя страна, че зависи от ЕК дали наблюдението ще продължи.

"Напълно подкрепям подхода на Бойко Борисов, това е полезно средство", заяви белгийският премиер. Иначе той заяви, че страната му подкрепя присъединяването на България в "Шенген" още през първата половина на следващата година по време на унгарското председателство на ЕС.

Бизнесът с роля за членството ни в Шенген

Специално френската позиция за по-късно приемане на страната ни в "Шенген“ премиерът обясни и с отказа на правителството му да закупи договорените от кабинета "Станишев" корвети за стотици милиони евро.

Според него коментарът на лидера на ДСБ Иван Костов, че влизането в Шенген е мерило за успеха или провала на правителството за борбата с организираната престъпност е некоректно. 

"Той знае за тези процеси. За разлика от много други избиратели той знае за чисто политическите, а защо не и бизнес процеси, които текат между големите компании в Европа и в света, които на всяка цена искат дадена държава да сключи с тях

някакви договори, или е сключила договори, които иска, особено в. . . ще мина и една стъпка напред - във въоръжаването. Нима, ако някой е поръчал корвети, а друг не ги плаща, и то за близо милиард, това не би могло да стане и един проблем, или не е проблем? Няма да говоря повече, защото ще се скараме с президента Саркози, а на този етап имаме отлични отношения и аз се надявам Франция в край на краищата да застане зад България при приемането ни в Шенген", заяви Борисов.

Саркози постави въпроса четирите корвети от френската компания "Армарис" през есента на 2007 г., когато дойде на официално посещение в София след триумфа си с освобождаването на българските медици в Либия. Разговорите продължиха в началото на юли 2009 г. при посещението на премиера Сергей Станишев в Париж, когато броят на заявените корвети бе сведен до две заради финансовите затруднения на страната ни.

Впоследствие Франция предложи България да закупи лицензи за строителството на военни и граждански кораби у нас, но и тази оферта не бе реализирана. През октомври миналата година Бойко Борисов заяви след среща с френския си колега Франсоа Фийон в Париж, че България няма пари да закупи корвети, а Фийон проявил разбиране по темата, която била "много неприятна". "Очаквах Франция по въпроса за корветите да реагира по-тежко", отбеляза тогава Борисов.

В края на миналата седмица френският президент Никола Саркози заяви, че е против приемането на България и Румъния в Шенген преди мониторингът в областта вътрешен ред и правосъдна система да е приключил и да е показал, че двете страни са се справили с проблемите на организираната престъпност и корупцията. Резерви към присъединяването на България имат и Холандия, Германия, Дания и Финландия.

България твърди, че ще е изпълнила всички критерии за членство в Шенген до края на годината. Българските власти признаха обаче, че въпросът придобива все повече политически отколкото технически характер.

В сряда Борисов коментира още, че в холандското правителство участва крайно дясна партия, като позицията ѝ за членството на България в Шенген можела да се сравни с позицията на "Атака" за членството на Турция в Европейския съюз. Той каза обаче, че очаква подкрепа от страна на Германия, а през декември щял да говори по въпроса с френския президент Саркози.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

154 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #155
  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #154
  3. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #153
  4. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #152
  5. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #151
  6. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #150
  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #149
  8. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #148
  9. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #147
  10. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #146

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.