Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравната карта отчете недостиг на 400 джипита и още толкова педиатри

На болниците се дава шанс да преобразуват излишните легла, за да не ги загубят

5 коментара
Снимка: БГНЕС

Трудната задача, която произтича от Националната здравна карта, е преодоляването на недостига на лични лекари и специалисти в редица области, а не справянето с излишъка от болнични легла. Това каза здравният министър Петър Москов при представянето на Националната здравна карта, която идентифицира потребностите на страната и наличните в момента ресурси от лекари, медицински сестри, болници и апаратура.

Картата отчита, че в страната има сериозен недостиг на лични лекари и лекари специалисти, особено по определени специалности, което затруднява базовия всекидневен достъп до медицинска помощ на голяма част от хората. В същото време около 3000 болнични легла за активно лечение се оказват излишни, но до закриването им едва ли ще се стигне, а по-скоро ще трябва да бъдат преобразувани в легла за продължително лечение.

“Тежкото, което следва от здравната карта, не са тези 3000 легла. Голяма част от тях ще бъдат пренасочени към продължително лечение. Това, че някъде нечий минимален бизнес интерес ще бъде засегнат, нека не е предмет на публична дискусия. Важният въпрос е преодоляване на дефицитите“, коментира Москов при представянето на картата във вторник.

Той заяви, че целта на здравната карта е да приведе здравната система към нуждите на населението, а според финансови и други интереси, както е сега. Москов поясни, че ако отчетените потребности някъде са били изкривени, то е било в полза на статуквото, така че да се отговори на по-високи потребности от реалните.

Не достигат 400 лични лекари и също толкова педиатри

Москов съобщи, че картата е идентифицирала недостиг на 400 лични лекари в цялата страна и този дефицит се отразява върху всекидневния контакт на пациентите със здравната система. Недостиг има и във всяка една от специалностите в специализираната извънболнична помощ с малки изключение в определени области. В София например има
над 100 специалиста по кожни болести над средноевропейския стандарт, но пък педиатрите в столицата са със 113 под европейския стандарт за осигуреност с медицински специалисти. Общо за страната не достигат 405 педиатри.

Остър недостиг е отчетен и в други специалности. Според здравната карта в страната има 680 кардиолози в специализираната извънболнична помощ при необходими 1080. Гастроентеролозите са 198 при необходими 255, ендокринолозите са 374 при 547 необходими.

Финансови стимули срещу недостига

Обръщането на тази тенденция ще е трудно, но на първо време това може да стане чрез финансови стимули, каза министърът. “Няма педиатри, защото добрият педиатър е оценен по-ниско от добрия кардиолог“, отбеляза той.

Москов ще настоява чрез представителите на министерството в НЗОК тази година по-голяма част от резерва ѝ да отиде за доболничната помощ, така че да има повече пари за направления и високо специализирани изследвания. Той очаква тези дейности да бъдат финансирани поне с 40 млн. лева отгоре.

Ще се търсят и допълнителни стимули за определени специалности, каза Москов и припомни, че миналата година заработи програма за майчино и детско здравеопазване, по която педиатрите получават допълнителни средства за проследяване на деца с хронични заболявания, извън плащанията от здравната каса.

За решаването на съществуващите дисбаланси Москов разчита и на новата система за плащане, която ще въведе в болниците. При нея плащанията няма да зависят от диагнозите и от това дали клиничната пътека е печеливша, а ще се плаща "средно претеглена стойност на пациент за всяко лечебно заведение".

“Пациентът не може да е ходеща клинична пътека и не може да има първо и второ качество лекари“, обясни Москов.

На болниците се дава шанс да преобразуват легла, за да не ги загубят

На болниците се дава възможност да преобразуват излишните легла за активно лечение в такива за долекуване, вместо да ги загубят, каза Москов, според когото това е най-сериозният стимул да го направят.

Той прогнозира, че няма да се стигне до някакво сериозно орязване на легла, но даде пример, че на някои болници ще бъдат намалени леглата и съответно финансирането за по-сложни операции и дейности, изискващи трето ниво на компетентност, тъй като те извършват предимно прости манипулации.

Москов даде пример с хирургично отделение на голяма многопрофилна болница в областен град. Там при отделение с 27 легла от най-високото трето ниво и преминали 1240 души за година, едва 14 случая са изисквали най-високото ниво на лечение, а останалите могат да се извършват и в отделения с първо и второ ниво.

Високотехнологичната апаратура не подлежи на санкции

Въпреки че според здравната карта в страната вече има пренасищане на високоспециализирана апаратура, закупена през последните години, като ПЕТскенери за онкодиагностика, апарати за радиохирургия, линейни ускорители и др., Москов обяви, че тези дейности не подлежат на санкции. Тоест, никоя от вече разкритите дейности в болниците няма да изгуби договора си със здравната каса. Ограниченията ще важат занапред.

Същото важи и за ивназивните кардиологии. Срещу злоупотребите в тази дейност се залагат критерии, които вече няма да допускат безконтролни инвазивни изследвания на здрави хора. Занапред плановите изследвания, когато не става въпрос за спешен случай, ще се правят само в големите болници, където има хирург, инвазивен кардиолог и те определят терапевтичния план. Тези изследвания няма да могат да се правят планово в някоя от многобройните нароили се кетаризационни лаборатории. Когато някой е изследван, а на него му няма нищо, ще бъде плащана само цената на консуматива, но не и за самото изследване.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Nikola Nikolov
    #5

    Най искрено и без капка ирония заявявам, че ми е жал за Петър Москов....

  2. Гармиш
    #4

    Има недостиг на нормален министър

  3. Диана
    #3

    Откакто "Пепи готиното" започна да се явява публично без физиономия, готов на какви ли не плонжове и подложки под телесата на ББ и компамия, дори не искам да чета как се е изказал, как се е изходил, и до къде е стигнал в гнусното си падение. Той вече не живее в едно пространство и време с мене. КазАх.

  4. И какво от това
    #2

    По случайност не е отчела 400 частни болници в повече! Които изсмукват не многото средства за здраве! СБ казва, чe на малка България и стигат 50 болници. Общо!

  5. Калико Джо
    #1

    Това е пазар на труда. При такива заплати ще има и такова предлагане на труд!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

Участвам