Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравната каса е спестила 23 млн. лева от поевтиняване на лекарства за година

По-малко медикаменти са изтеглени от пазара през 2017 година

1 коментар
Здравната каса е спестила 23 млн. лева от поевтиняване на лекарства за година

Цените на общо 570 лекарствени продукта от позитивния списък са били намалени през миналата година заради външното рефериране с други европейски държави и навлизането на генерични продукти.

Поевтиняването на медикаментите е довело до намаляване на публичните разходи за лекарства, като НЗОК е спестила 22.9 млн. лева, а здравното министерство – 751.5 хил. лева. Спестеният от касата ресурс заради намаление в цените на лекарствата се увеличава прогресивно през последните години като през 2016 икономията е била 16.6 млн. лева, а през 2015 година – 8.5 млн. лева. Това показват данните от годишния доклад за работата на Националния съвет по цени и реимбурсиране за 2017 година.

Все пак икономията от близо 23 млн. лева за НЗОК през миналата година е много малка част от разходите ѝ за лекарствата от позитивния списък, които през 2017 г. бяха малко под 1 млрд. лева, а тази година ще надхвърлят 1 млрд. лева. За сравнение от отстъпки от фармацевтични компании, което е другият основен механизъм за намаляване на публичните разходи за лекарства, през миналата година в касата са върнати обратно 168 млн. лева.

От намалението в цените на лекарствата през миналата година НЗОК е спестила над 16 млн. лева от разходите си за медикаменти за домашно лечение и близо 7 млн. лева от разходите си за онколекарства в болниците.

Основните фактори за поевтиняването на лекарствата е включването на генерични лекарства в позитивния списък и външното рефериране, при което се сравняват и взимат най-ниските цени, регистрирани в някоя от 17 държави- членки.

Три от референтните държави – Румъния, Гърция и Словакия са с най-голям относителен дял при намалението на цените у нас.

Половината лекарства поевтинели до 5%, една четвърт – от 20% до 50%

При близо половината от лекарствата, чиито цени са спаднали през миналата година (263), намалението е до 5%. Намаление до 10% на цената е отчетено при 90 лекарствени продукта или 15.79 % от общия брой. До 20% е редуцирана цената на 78 медикамента или 13.68 % от общия брой. Спад в цената до 50% има при 101 лекарствени продукта или 17.72 % от общия брой. Понижение от над 50% на цената е регистрирано при 38 лекарствени продукта или 6.67 % от общия брой.

При лекарствата за домашно лечение е постигнато намаление в цените на 149 продукта, като най-много – 74 са 100% платени от касата. От напълно платените от нея лекарства НЗОК е реализирала и най-съществена икономия – в размер на 10.6 млн. лева. В доклада обаче липсва информация как промените в цените са се отразили в нивото на доплащане от страна на пациентите, което е най-високо в ЕС.

Икономия от 3.3 млн. лева след включването на генерик при 5 терапии

Например при терапията за хепатит С Ombitasvir, paritaprevir, ritonavir, която се реимбурсира 100% от НЗОК, понижаването в цените е довело до намаляване на референтната стойност за дефинираната дневната доза с 26.51% , в резултат на което стойността, заплащана от НЗОК е намалена с 1 399 247 лева.

Едно от съществените намаления в разходите на фонда се дължи на включването на първи генеричен лекарствен продукт през годината.

В 5 международни непатентни наименования (INN) e включен първи генерик в резултат на което стойността, заплащана от НЗОК се е намалила с 3 376 370 лв.

Пример за това е терапията Glatiramer acetate – имуномодулатор, прилаган при пациенти с множествена склероза, който се реимбурсира 100% и при който понижаването на референтната стойност за дневната доза с 29.2% е намалило разходът на НЗОК с 2 257 360 лева.

Пример за комбинираното влияние от включване на генерик и намаляване на цена е антивирусното средство Tenofovir disoproxil, прилагано при пациенти с ХИВ и Хепатит B, което също се реимбурсира 100%. В резултат на понижаването на референтната стойност за дневната доза в този INN с 53.11%, минималното намаление на стойността, заплащано от НЗОК е с 1 231 829 лева.

Увеличение на референтната стойност през миналата година има при 21 лекарствени продукти, което е повишило разходите на касата с близо 300 000 лева, като то е приспаднато при изчислението на икономията.

Някои онкотерапии също са поевтинели значително

При онкомедикаментите в болниците най-значително е намаляването с 69.9% на референтната стойност за дневна доза, респективно на стойността на опаковка, при таргетната терапия за хронична миелоидна левкемия Imatinib.

При нея понижението се дължи на намаляване на цените в резултат на външното рефериране, като стойността, заплащана от НЗОК е редуцирана с 419 021 лева.

Друг пример за понижаване на стойността за дневна доза с 15.5% е продуктът Ramucirumab, прилаган при лечение на солидни тумори. И при него причината е намаляването на цената на лекарствения продукт в групата в резултат на външното рефериране, а стойността, заплащана от НЗОК се е намалила с 733 704 лева.

Включването на биоподобен лекарствен продукт в INN Rituximab за лечението на онкохематологични заболявания е довело до понижаване на референтната стойност за дневна доза, в резултат на което стойността на опаковка се е понижила с 26.84%, а заплащаната от НЗОК стойност е намалена с 1 282 982 лева.

Включването на първи генеричeн лекарствен продукт в INN Imatinib, за показанието Хронична миелоидна левкемия е довело до понижаване на референтната стойност и респективно на стойността на опаковка, изчислена на база референтна стойност с 48.83%. В резултат на това разходът на НЗОК е паднал с 647 844 лева.

При 6 INN е установено увеличение на референтната стойност поради изключване на лекарствени продукти от позитивния списък, в резултат на което, стойността заплащана от НЗОК се е увеличила с 999 061 лева, които са приспаднати при изчислението на икономията.

По-малко лекарства са изтеглени от пазара

По принцип намалението в цените на лекарствените продукти в резултат на външното рефериране е причина за изтеглянето на някои медикаменти от българския пазар, поради невъзможността на фармацевтичните компании да поддържат същите ниски цени у нас, като регистрираните на друг пазар, с който се сравняваме.

Отчетът за миналата година обаче показва намаление в броя на изключените от позитивната листа медикаменти спрямо предходните две години.

Постъпилите процедури за изключване на лекарствени продукти от позитивната листа са общо 147 и представляват 2.9% от всички постъпили процедури, а през годината са разгледани общо 173 процедури за изключване с натрупването от предходната година. За сравнение през предходните две години – 2015 и 2016 са постъпвали по около 350 процедури за изключване на продукти от позитивната листа или между 5% и 7% от всички постъпили процедури.

През миналата година от всички изключени лекарствени продукти най-голямата група са предназначени за лечение на онкологични заболявания и неврологични заболявания. Втората група е тази на медикаментите за сърдечно-съдови заболявания, следвани от антиинфекциозните средства.

От всички изключени медикаменти 53 са носители на референтна стойност. 13 лекарствени продукта са били единствени със съответната лекарствена форма и концентрация, но продукти с този INN продължават да присъстват в позитивната листа. Шест от 13-те продукта са вписани в регистъра на пределните цени, отпускани по лекарско предписание и по този начин са останали налични на пазара, но само на свободна продажба. Заличени от лекарствената листа са 11 международни непатентни наименования, като 5 от тях са вписани в регистъра на пределните цени, отпускани по лекарско предписание и също са останали налични на пазара, но на свободна продажба.

Терапевтичните области на изключените международни непатентни наименования са разнообразни – гастроентерология, лечение на пептична язва, лечение на хроничен вирусен хепатит С, онкология, неврология, кардиология, като нито един от заличените INN не е без алтернатива за лечение на съответното заболяване. Най-честите причини за изключване на лекарствени продукти и заличаване на цената са прекратяване на разрешението за употреба, спиране на производството им, неподдържане на реимбурсен статус и намаляване на цената вследствие външното рефериране

През миналата година в позитивната листа са включени 48 нови лекарствени продукти, които принадлежат към 32 нови международни непатентни наименования (INN) в областта на пулмологията, кардиология, гастроентерологията, офталмологията, онкологията и хематологията, ревматологията и др.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Пеперлиев
    #1

    Специално при здравната каса пестенето на пари не е признак за качествена работа!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.