Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравните власти анализират "чудотворната" вода от Плиска

Божидар Димитров: За нас с Бойко Борисов няма опасност да получим диария

4 коментара
"Чудотворния" кладенец в Плиска, сн. БГНЕС

Здравното министерство е разпоредило пълен анализ на водата от т.нар. Свещен кладенец в Голямата базилика в Плиска, с която миналата седмица премиерът Бойко Борисов беше окъпан за здраве от директора на Националния исторически музей Божидар Димитров. Здравните власти са се задействали след медийни публикации, че водата е с прекомерно съдържание на нитрати, което било установено от проба, занесена в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Шумен от частно лице.

Заместник-здравният министър Адам Персенски разпореди на директора на РЗИ Шумен да вземе проби от водата и да извърши цялостен физикохимичен и микробиологичен анализ, въпреки че кладенецът не е регистриран като общественозначим обект, нито има постъпило искане за издаване на разрешение за водоползване.

Проверката ще бъде извършена в акредитирана лаборатория от клас А и резултатите ще бъдат оповестени до края на утрешния ден, съобщиха от здравното министерство във вторник.

От министерството коментираха, че не се ангажират с проби и резултати, оповестени от частни лица.

По-рано в. "Труд" съобщи, че водата от Свещен кладенец в Голямата базилика в Плиска е опасна за здравето, тъй като в нея е открито съдържание на нитрати два пъти над нормата.

На 30 юли РЗИ-Шумен са издали протокол от изследване на водата от кладенеца. Частното лице Христо Христов е поискал изследването. От него става ясно, че при норма от 50 мг на литър са отчетени 106 мг нитрати, съобщи д-р Йовка Костова, шеф на дирекция "Обществено здраве".

"Не е ясна причината за замърсяването. Може да е от торене във водосборната област, може да е от друго вторично замърсяване, което се просмуква в почвата. Не е ясно откъде извира тази вода и през къде минава", коментира тя. Преваряването или филтрирането на водата не маха нитратите от нея.

Д-р Йовка Костова добави, че в случая са изследвани само 12 показателя на водата, което е абсолютният минимум. "Затова не можем да кажем дали тази вода става за пиене и дали е безопасна. Не е правено химично и микробиологично изследване“, заяви Костова.

При тези показатели на "животворната" вода опасното за здравето количество е около 3 литра за човек, който тежи 70 кг, а за децата е литър.

Обявената за чудотворна вода трябваше да се разпространява безплатно с в. "Стандарт" в обектите на търговската верига "Лафка" по повод Голяма Богородица – 15 август, но при това развитие на нещата не е ясно дали акцията ще се осъществи.

"Премиерът Бойко Борисов и никой от министрите не е пил от чудотворната вода, която бликна от Свещен кладенец в Голямата базилика в Плиска", коментира във вторник пред Дарик радио директорът на НИМ Божидар Димитров.

По думите му е нормално във водата да има нитрати, защото наблизо се намирали ниви, които вероятно се обработват с химикалите.

"Разбрах, че за да получиш диария, трябвало да изпиеш три литра. Аз не съм изпил нито грам, нито Бойко Борисов, така че за нас двамата няма опасност. А хората защо трябва и да пият?! По-скоро да се поръсват с нея. Никой и от министрите не е пил. Кой ще пие?! Още е мътна водата, още има да се копае, може би около 2 метра", коментира Димитров.

Директорът на Регионалния исторически музей в Шумен Георги Майсторски съобщи, че желаещите да си напълнят вода от Свещения кладенец се увеличават с всеки изминал ден.

Според него е недопустимо водата от кладенеца да се използва за комерсиални цели. Той коментира, че рекламата и привличането на внимание около Аязмото в Плиска е изключително важно, но не бива да се изпуска контролът върху този процес, най-малко защото ако някой иска да почерпи от силата на това място - трябва да дойде лично и да си налее вода.
Според Майсторски продажбата на вода от кладенеца е недопустимо, дори вероятно е повод да се намесят специализираните органи.

"Тук говорим за едно законодателство по закона за водите и концесиите и ако трябва някой официално да го прави мисля, че първия по право е Регионалният исторически музей в Шумен. Аз лично бих претендирал пред МС за даване на концесия за едно премерено използване на този ресурс", каза още Майсторски.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. В и К
    #4

    @Джо#3 По отрицателния прираст на популацията се вижда, че работата отива към естествен подбор, колега.

  2. Gai-Jin
    #3

    Божо и бащицата му няма опасност да получат и умствено просветление. Профанизирането на историята ни върви с пълна сила, а чалгизираната популация им се радва и ги провъзгласява за учени, спасители, водители. Боже, слез и им дай малко разум!

  3. Боряна Пирьова
    #2

    Опасността от тази "свещена" вода не е в нитратното, или друго съдржание, въпреки че и това не е за пренебрегване, а от насаждането на заблуди от чудотворни въздействия. Поддържането на суеверия е психически не здравословно.

  4. Калико Джо
    #1

    При това положение по-добре да се ръсиш за здраве с вода от Перловската река.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.