Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Здравното министерство ще строи 12 нови комплекса за спешна помощ

Държавата обеща да подменя част от линейките на всеки 2-3 години

2 коментара

Изграждането на комплекси за спешна помощ в столицата и десет областни градове ще започне през 2014 г., съобщи директорът на дирекция "Медицински дейности" в здравното министерство Максим Гайдев.

Спешни центрове ще бъдат създадени в Монтана, Плевен, Велико Търново, Шумен, Варна, Бургас, Стара Загора, Хасково, Пловдив и Благоевград, както и в столичните болници "Пирогов" и "Света Анна" като част от изпълнението на стратегията за спешната медицинска помощ 2014-2020 г.

По думите на Гайдев, комплексите ще бъдат с идентично оборудване, а за изграждането им са предвидени 47 млн. лв.

Бърза помощ у нас се осигурява в момента от 36 спешни отделения към по-големите болници в страната и една специализирана спешна клиника към столичната болница "Пирогов". От министерството отбелязват, че има и "множество болници за активно лечение с различна собственост и финансов ресурс, но без обособени спешни структури".

Като част от реформата в спешната помощ се предвижда по 30 процента от наличните линейки да се подменят на всеки 2 до 3 години. Стратегията предвижда да се осигурят и средства и за въздушна и плавателна бърза помощ.

Към момента спешната помощ в страната разполага с 357 мобилни екипа, от които 75 реанимационни, 127 лекарски, 125 долекарски и 30 транспортни. Линейките са 663, като последните 159 са закупени през 2009 г.

От министерството уверяват обаче, че и сега всички мобилни и стационарни екипи са снабдени с необходимата апаратура и медикаменти за овладяване на животозастрашаващи състояния.

Гайдев посочи още, че ще бъдат разкрити и още колцентрове на националната система за спешни повиквания 112, тъй като сегашните шест (в София, Варна, Бургас, Русе, Монтана и Кърджали) не са достатъчни.

Спешната помощ ще престане да ползва сегашната система за радиокомуникация "Сажем" и ще се присъедини към комуникационната система на МВР "Тетра", а в мобилните екипи ще се внедри система "Телемедицина", при която спешните екипи ще могат да бъдат напътствани от лекари в реално време.

Успоредно с подобряването на материалната база ще се работи и върху развитието на човешкия ресурс в спешната помощ. Предвижда се да бъде изграден Национален център за продължително обучение, където работещите в системата да повишават квалификацията си. Също така в медицинските колежи ще бъде утвърден профилът "Спешна медицина", а професионалната дейност на парамедиците ще се регламентира в законодателството.

Реформата в спешната помощ у нас се осъществява по подобие на на модела на румънския държавен секретар по здравеопазването Раед Арафат, който успя да модернизира сектора в страната до степен да разполага с 12 оборудвани хеликоптери и специални авиоотряди, както и самолет, закупен с дарения. Арафат гостува у нас в началото на този месец, за да съветва здравния ни министър как да се реформира бързата помощ и у нас. По думите му, в началото на 90-те години системата на здравеопазването в Румъния е била в плачевно състояние. Арафат обаче отбеляза, че в България този модел "не може да бъде приложен на принципа copy-paste" и е необходимо да бъде съобразен с нуждите на тукашната спешна помощ.

Здравеопазването ни е "относително стабилно", по-трудното обаче предстои

"Има "относителна стабилност във финансирането на системата на здравеопазването", заяви здравният министър Таня Андреева на заключителната си пресконференция за 2014 г. в четвъртък и увери, че вече няма опасност страната да загуби средства от изтичащия и предстоящия програмен период или от Норвежкия финансов механизъм.

Андреева обаче каза, че "по-трудното предстои, особено в здравеопазването, защото системата отразява всички експерименти в политическо и икономическо отношение, а очакванията към Министерството на здравеопазването са големи".

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #2

    Тази здравна министарка е едиствената която мисли за бъдещето на спешната помощ в България. желая и успех

  2. Анонимен
    #1

    Аз в Кутловица няма да отида НИКОГА.Тъпънари!!!Скапани педали!!!Ще правя работни места там където и просяците бягат.Смахнати!!!А другите градове да гинат - нали?!?!? Няма да спечелите никакви избори повече с тая ваша тъпа продажна политика !!!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.