Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Земеделските скици влизат в кадастралната карта

Кабинетът изостава имотната реформа за повишаване на сигурността на сделките

0 коментара
Земеделските скици влизат в кадастралната карта

Картата на възстановената собственост ще бъде преобразувана в кадастрална карта от Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) по облекчена процедура. Това предвиждат промени в Закона за кадастъра и имотния регистър, одобрени от правителството на заседанието в сряда.

По този начин да бъде покрита 90% от територията на страната с кадастрална карта, а административното обслужване на граждани и бизнеса ще става от един орган – АГКК. В регионалните звена на агенцията ще има изнесени работни места на служителите на общинските земеделски служби.

В същото време обаче правителството изостава започнатата по времето на кабинета Симеон Сакскобургготски реформа в имотния регистър. Тя трябваше да гарантира сигурността на сделките с имоти. Това трябваше да става чрез преминаването от персонална към поимотна структура, но за повече от десет години това е направено само за три съдебни органа, става ясно от мотивите към законопроекта.

Промените

За повече от десет години едва една пета от територията на страната е покрита с кадастрална карта. В същото време има карта на възстановената собственост, направена от Министерството на земеделието. Тя е съвкупност от карти и планове, одобрени по реда на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд.

Досега земеделското министерство категорично отказваше земеделските земи да минат към Агенцията по кадастъра. Този път обаче очевидно са били убедени, че най-бързото покриване на територията на страната с кадастрална карта е чрез преобразуването на картата на възстановената собственост. Тя веднъж е била подложена на съдебен контрол за законосъобразност и по тази причина след преобразуването ѝ не се предвижда да може да се обжалва, е предвидено в законопроекта.

Не става ясно обаче как ще се процедира при допускане на очевидна фактическа грешка, каквито случаи най-вероятно ще има.

При изготвянето на кадастралните карти, въпреки че идваха на място представители на фирмите, а хората предоставяха нотариалните си актове на редица места имаше стотици грешки.

В мотивите към законопроекта не е посочено колко ще струва преобразуването на земеделската карта в кадастрална, но пише, че средствата няма да са много и ще бъдат компенсирани от "увеличените приходи" на АГКК. Това най-вероятно ще доведе до поскъпване на таксите, които и в момента не са ниски.

Средства ще са нужни за офис оборудване, компютри и обучение, надграждане на информационните системи, осигуряване на лицензи и сървъри, възнаграждения и осигуровки за персонал.

Плюсът от бързото изготвяне на кадастрална карта е създаването на единен поземлен регистър – битка, която се води от 20 години. Единният поземлен регистър пък е основата на имотния регистър.

Две паралелни системи в имотния регистър неясно докога

И ако по отношение на кадастралната карта има някакъв напредък, то правителството напълно изоставя реформата в имотния регистър, става ясно от мотивите към законопроекта.

По отношение на имотния регистър ще продължат да съжителстват две паралелни системи за "неопределено време". Едната е персонална партида по името на собственика на имота. По-голямата част от имотите са вписани именно по този начин.

Другата система е поимотна структура, която представлява историята на целия имот от първия му собственик до последния. Това беше и същността на реформата – преминаване към досие на имота с цел ограничаване на възможностите за измами.

"Законопроектът се основава на отказ от досегашното производство по Закона за кадастъра и имотния регистър по създаване на имотен регистър като неефективно и неизпълнимо по отношение на всички съдебни райони. Към момента такава заповед имат 5 от всички 113 съдебни района и то не за целите им територии", е посочено в мотивите към законопроекта.

Отбелязано е, че това е направено от Министерството на правосъдието през 2005 г. и до момента няма никакво развитие.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.