Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жалба срещу България заради 1.3 млрд. евро енергийни субсидии

Над 50 топлофикации и въглищни централи получили непозволена помощ с преференциалните си цени

1 коментар
Жалба срещу България заради 1.3 млрд. евро енергийни субсидии

Чрез законодателните изисквания за задължително изкупуване на тока, произвеждан по високо ефективен начин, на преференциални цени, повече от 50 български топлофикационни дружества, оранжерии и въглищни централи са получили 1.3 млрд. евро неправомерна държавна помощ в периода 2007-2016 г. Това е изчислила Международната екоорганизация за правна помощ "КлайънтЪрт" (ClientEarth), която в четвъртък е внесла в Европейската комисия нова жалба срещу България за това нарушение.

През април организация внесе друга жалба за неправомерно използване на държавна помощ от електроцентралите на бизнесмена Христо Ковачки. Тогавашният казус бе с използването на безплатни парникови квоти от централите "Марица 3“, "Бобов дол“, "Брикел“ и "Топлофикация – Перник". Срещу даденото им изключение да замърсяват, без да плащат, те трябва да направят екоинсталации, но на практика дружествата не инвестират в това.
 
Сегашната жалба е заради националното законодателство, което задължава "Националната електрическа компания" да изкупува всичката електроенергия, произведена по високоефективен начин от централите за комбинирано производство на електро- и топлоенергия (т.нар. когенерации, каквито са голяма част от топлофикациите и оранжерийни производства). Този ток се продава на по-високи цени, определяни от енергийния регулатор, но цената му се плаща от всички крайни потребители под формата на такса "задължение към обществото".

Според правната екоорганизация, Европейският съюз (ЕС) определя това като държавна помощ, тъй като според българското законодателство както таксата, така и плащанията към централите са задължителни.

Изчисленията на "КлайънтЪрт" показват, че по този начин от 2007 г. до 2016 г. над 50 централи са получили помощ в размер на поне 1.3 млрд. евро. От тях над 300 млн. евро са платени на замърсяващи въглищни централи.

Въпреки че този начин на финансиране продължава от десетилетие, българското правителство никога не е получавало одобрение за въвеждането на подобна такса, както се изисква според законодателството на ЕС, аргументира организацията своята жалба.

В нея се посочва още, че за осигуряването на преференциалните цени за задължително изкупуваната електроенергия е използван обществен ресурс, за да се даде икономическо предимство на определени сертифицирани като "високо ефективни“ производители на електроенергия и топлоенергия. Така те си гарантират без никакъв риск по-високи печалби, отколкото това би било възможно на пазара.

Това заплашва конкуренцията, тъй като финансовото преимущество засилва пазарните позиции на "високо ефективните“ когенерации спрямо другите производители на електроенергия, включително и от страни от Европейското икономическо пространство (ЕИП), посочват още от "КлайънтЪрт".

"България осигурява на въглищните централи несправедлива и незаконна субсидия, чрез която ги поддържа. По този начин страната възпрепятства справедливия преход към нисковъглеродна икономика“, коментира Сам Брайт, адвокат в организацията

"Замърсяването от въглищните електроцентрали има негативно влияние върху здравето на обществото и околната среда. Субсидирането на въглищата им дава несправедливо, а в случая и незаконно предимство пред по-чистите технологии. Крайно време е България да прозре бъдещето на енергийната система и да спре да поставя незаконни пречки на пътя ѝ“, допълва той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Браво! Но за Марица 1 и 3-нищо! А там мангизите са мног повече! Но се чака още 8 години, договорютве да изтекат! САЩ има серьозно лоби на най-високо ниво в ЕК. Именно то не дава ПИСМЕНО становище за НЕОДПУСТИМОСТ на държавната помощ, в договорите за дългосрочно изкупуиване с Марица 1 и 3. които са на стойност 800 млн всяка година. В Полша такива договори са предоговорени. У нас-не! Защото няма желание от премиера-инфрматор на ЦРУ. Затова чиновници от ЕК дават само устно становище за недопустимост на държавната помощ за Марица 1 и 3!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.