Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Желю Желев: България да промени позицията си за Македония

212 коментара
БГНЕС

"Не знам кой стои зад настоящата ни външна политика спрямо Македония. Това не е чак толкова важно, но тя трябва да се коригира“. Това заяви  Желю Желев, президент на България от 1990 до 1997 г., по БНР по повод отлагането на преговорите на Македония за член на ЕС.

"Всички балкански страни да станат пълноправни членове на ЕС и НАТО. Да не се поставят спирачки, на която и да е кандидатка. Това вреди на регионалното обединяване, да не забравяме, че Македония исторически е била "ябълка на раздора". Македония не трябва да бъде такава ябълка, а обединяващо звено в името на евроинтеграцията“, каза Желю Желев, който оглавява и Балканския клуб.

Той смята, че главната вина за забъркалата се каша около името на Македония трябва да се търси в начина, по който беше взето това решение още в началото на 1990-те години, когато започна разпадането на вече бивша Югославия (1991-1999). Тогава властите в Атина наложиха идеята на Европейския съюз да не се признава тази страна под нейното име, припомни президентът Желев.

Според него, гръцките аргументи са смешни. Да кажеш "НЕ" на нейното влизане в ЕС, защото тя не иска да си промени името, е просто тъпотия, каза Желев. Той посочи, че всички страни, които излязоха от бивша Югославия – Хърватия, Словения и др., са бивши югославски републики, включително и Сърбия е такава след разпадането на федерацията.

"Не може да се отрича правото на една нация да се самоопределя. Никой няма право да определя как една нация да се самоопределя. Във всички международни документи се съдържа правото гражданинът сам да реши как да се самоопредели. Това е негово свещено право", подчерта  Желев.

Едновременно с това той отбеляза, че "етническата принадлежност не може да се фалшифицира". "Когато баба ти и дядо ти са били българи, ти не можеш да се определиш като китаец", категоричен е първият демократично избран държавен глава на България.

Югославия се разпадна след кървава етническа война, предизвикана от великосръбския хегемонизъмналаган от режима на Слободан Милошевич (1989-2000), припомня БГНЕС.

В началото на януари 1992 България беше първата страна в света, която призна независимостта на четирите отцепили се от югославската федерация държави – Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина и Македония. За тази независима външнополитическа стъпка на младата българска демокрация огромна заслуга имаше президентът д-р Желю Желев, който прояви смелост и прозорливост. В последствие всички останали страни в ЕС, САЩ и Русия признаха четирите републики.

Правителството на ГЕРБ смени българската позиция по въпроса за влизането на Македония в ЕС и НАТО заради "антибългарската кампания“, която провежда Скопие. Така България застана на страната на Гърция, която категорично е против заради претенции към името Македония.

"България и Гърция категорично подкрепят приемането на страните от Западните Балкани в ЕС и НАТО, но само при стриктно спазване на принципите на добросъседство", заявиха премиерите на България Бойко Борисов и на Гърция  Андонис Самарас на 17 декември след съвместно заседание на правителствата на двете страни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

212 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #212

    на десните партии, винаги друг им е виновен, (така е най-лесно) а отварянето на диалог за постигане на съгласие е най-трудното, често единствено решение /ддаааа ВМРОвци и останали нацисти, иска компромиси, дето не ги можете ;))/ Естествено е възрастен, препатил антикомунист-човек да вижда повече, отколкото спиртосаните ви, чугунени глави биха видели сами.

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #211
  3. Анонимен
    #210

    Старият говори празни приказки... вярно е, че всеки човек има правото да се самоопределя. И именно това право на македонците с българско самосъзнание е отнето от македонските власти. Нормално ли е да те уволнят от работа, да ти сложат чувал на главата и да те разпитват, само защото си заявил публично, че се чувсташ българин. Всички тези Меглени Куневи, Жельовци и не знам какви могат да замълчат. Ако беше взето другото решение и България беше замълчала пред Европа, то тогава врявата щеше да е още по-голяма. Много ни бива да сме опозиция, но дай ни власт и ще видиш как ще се нас**ем.

  4. Анонимен
    #209

    муспи - Каква случайност! На евреите е изгодно да враждуват двете български държави когато се прави геноцида, - така се и случи, сякаш че са го гласили. Казвам случайност, защото може ли и да се допусне евреите да се бъркат в чужди работи?!

  5. Анонимен
    #208

    Желев може да има някакви заслуги заради позициите си преди 1989 г., но след това поведението му беше пълно фиаско. Колаборацията с комунистите, флиртът с представители на организираната престъпност и участието в заговора за сваляне на първото демократично правителство на Филип Димитров завинаги го отчуждиха от хората, които искаха и направиха демократичните преобразувания през 90-те години. Тези действия ('венецът' на които беше 'специален пратеник' на Първанов) му отредиха място единствено на бунището на историята.

  6. Анонимен
    #207

    Президента Желев сигурно помни , че когато призна държавата , а не призна нацията , отговора на МК журналистите беше- "И ние jазик за бугарки имаме" илюстриран грубо с изплезен язик срещу космат женски триъгълник. Всичко това на цела страница на водещо МК списание ! Е може и да е благородно от негова страна да заборави , но как се чувстват хора като мене с българско самосъзнание в МК , където ги няма дори в Устава , и смятат , че са предадени от Майка България!

  7. Анонимен
    #206

    Отношенията с Македония ще се оправят, когато тук закачим по дърветата коминтерновците и тяхните наследници. Другото са празни приказки.

  8. Анонимен
    #205

    Правилно, в бивша Югославия войната се подпали най-вече с истерията около борбата за идентичност между различните националности, и най-вече с националистическите изцепки на Слободан Милошевич. Нека македонците се определят както си искат. Не може да искаме от тях да ни обичат или пък да се чувстват българи

  9. Анонимен
    #204

    Някой може ли да обясни, какви са историческите източници за това, какво население е било в границите на БЮРМ? Били са българи, гърци, сърби или някакви други?

  10. Анонимен
    #203

    трябва да се поразмножат още Албанците там, да вземат властта изцяло, и тогава ще си дойде всичко на мястото! аман от разни комунистически останки от СФРЮ, които като в малък вакуум там продължават да си правят експерименти и да се ебават с всички!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.