Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Жени звезди на ББС искат веднага да се заличи дупката в заплатите им спрямо мъжете

2 коментара
Най-ивзестните водещи на ББС поискаха изравняване на заплатите им с тези на мъжете

Известни жени, водещи предавания по ББС, призоваха директора на обществената телевизия Тони Хол да вземе мерки, за да премахне разликата в заплащането между мъжете и жените сега, а не след години, предадоха световните агенции в неделя.

Преди дни медийната група бе принудена да обяви заплащанията на своите водещи и стана ясно, че най-известният водещ от мъжки пол получава близо пет пъти повече от най-високоплатената си колежка.

Популярни водещи като Клеър Болдинг, Виктория Дарбишър, Сю Бъркър, Фиона Брус и други изпратиха отворено писмо до генералния директор с искане плановете за премахване на разликата в заплащането на мъжете и жените да бъдат ускорени.

95 на сто от пълнолетните британци гледат ББС всяка седмица, а глобалната ѝ аудитория е 372 милиона души. Телевизията е високо ценена национална институция, но е подложена на активна проверка на разходите си, тъй като финансирането ѝ се осигурява от такса, събирана от телевизионните зрители.

Публикувани миналата седмица документи показаха, че общо 96 служители на Би Би Си получават най-малко 150 000 лири (195 555 долара) годишно. Две трети от тях са мъже и повечето от тях получават повече от жените на съответна длъжност. Най-високоплатеният мъж получава близо пет пъти повече от жената с най-висока заплата.

В отвореното писмо до генералния директор на корпорацията Тони Хол се заявява, че публикуваните документи са потвърдили отдавнашни подозрения, че "жените в ББС получават по-малко от мъжете за една и съща работа". Подписалите го 40 жени призоваха Хол да реши проблема с различното заплащане веднага, а не през 2020 г., както беше предложено.

Болдинг, една от най-известните журналистки на ББС, заяви в Туитър, че заложената цел за постигане на равенство в заплащането до 2020 г. не е достатъчна, тъй като Законът за равенство в заплащането е приет през 1970 г., а Законът за равнопоставено отношение - през 2010 г., отбелязва АП.

ББС не искаше да разкрива информацията за заплащането, заявявайки, че това ще улесни конкурентните телевизии да ѝ крадат талантите, припомня Ройтерс. Миналата седмица обаче корпорацията бе принудена да направи това като част от споразумение за предоставения ѝ бюджет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. анита хегерланд
    #2

    Разликата вероятно идва от факта, че медиите са част от политиката, а жените - журналисти още не са включени по същия начин в нея. Докато за мъжете е важно да са вътре в играта, то жените искат да се говори за нея. Никоя феминистка не може да промени това.

  2. Авакум Захов
    #1

    Това е лесно и евтино - смяна на пола.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.