Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Атентаторът от Лондон бил разследван за насилие, но не и за тероризъм

"Ислямска държава" пое отговорност за нападението, при което бяха убити трима души

18 коментара
Атентаторът от Лондон бил разследван за насилие, но не и за тероризъм

Около едно денонощие след кървавия атентат в центъра на британската столица край сградата на парламента британската полиция назова извършителя. Атентаторът от Лондон е 52-годишният Халид Масуд, роден в Кент, югоизточно от Лондон, а напоследък е живеел в Уест Мидландс, в централна Англия.

Той е добре познат на полицията, но никога не е бил разследван за тероризъм, както се смяташе по-рано.

"Масуд не е бил разследван и не е имало данни от разузнаването за намерението му да извърши терористично нападение. Той обаче беше известен на полицията и в миналото е бил признаван за виновен за нападения, включително тежки телесни повреди, притежаване на оръжия и нарушения на обществения ред, но не за деяния, свързани с тероризъм", съобщиха от полицията.

За първи път е признат за виновен през 1983 г. за нанасяне на щети с престъпни подбуди, а за последен - през декември 2003 г. за притежаване на нож. Масуд наел от фирма в Бирмингам автомобила, който използвал за нападението вчера.

Британската полиция арестува осем души във връзка с терористичната атака пред британския парламент в сряда, при която по последни данни са убити четирима (включително нападателя) и са ранени 40 души. 29 от пострадалите са настанени в болница, като седем са в критично състояние.

Британският премиер Тереза Мей добави, че извършителят е бил "периферна фигура" и напоследък не е бил следен стриктно от разузнаването. Според службите засега няма причина да се предполага, че нападението може да бъде последвано от други атаки.

"Ислямска държава" пое отговорност за атентата

Масуд, за който се предполага, че е бил радикализиран от исляма, се вряза с колата си в пешеходци на моста Уестминстър в Лондон. После се насочи към парламента, където се блъсна в заграждения. Там той изскочи от колата, размахвайки нож и намушка полицай, преди да бъде ликвидиран.

Полицията съобщи, че във връзка с нападението са били претърсени шест адреса и са били задържани осем души. Спецоперациите са извършени в Лондон и Бирмингам.

"Отдаваме приоритет на версията, че той може да е бил вдъхновен от ислямисткия тероризъм", каза командирът на звеното за борба с тероризма към Скотланд ярд Марк Роули.

По-късно в четвъртък "Ислямска държава“ пое отговорност за терористичното нападение.

"Извършителят на атаката е воин на "Ислямска държава“ и извърши операцията в отговор на призивите за нападения срещу гражданите на коалицията“, се казва в изявление, разпространено от свързаната с джихадистите агенция Amaq.

Това е първи случай, в който ИД поема отговорност за нападение във Великобритания - участник в оглавяваната от САЩ международна антиджихадистка коалиция.

Тереза Мей: Нормалността е най-добрият отговор на тероризма

"Не ни е страх", заяви британският премиер Тереза Мей пред депутатите от Камарата на представителите, които възобновиха работата си в четвъртък сутринта.

"Един терористичен акт се опита да накара нашата демокрация да замлъкне, но днес се срещаме, както обикновено", добави Мей.

Тя нарече нападението с автомобил и нож, отнело живота на трима души, "нападение срещу свободните хора навсякъде" по света.

Мей каза, че тероризмът няма да победи, и призова Великобритания да продължи с всекидневните си дейности и да се придържа към своите ценности.

"В този момент е толкова важно да покажем, че именно нашите ценности ще победят, че терористите няма да спечелят, че ще продължим живота си, като покажем, че единството на целта и ценностите, които споделяме като една нация, ще продължат, и гарантираме, че терористите ще бъдат разгромени", каза тя.

Мей заяви, че сред пострадалите при нападението е имало хора от 11 националности.

"Освен 12 британци, приети в болница, знаем, че сред пострадалите има три френски деца, двама румънци, четирима южнокорейци, германец, поляк, ирландец, китаец, италианец, американец и двама гърци", каза тя.

"Поддържаме тесни контакти с властите на тези страни, чиито граждани са пострадали", добави Мей.

Според нея "милионите прояви на нормалност" са най-добрият отговор, който може да се даде на тероризма, отбелязва Асошиейтед прес.

Това е най-смъртоносната атака във Великобритания от 2005 година, когато ислямисти убиха 52-ма души.

Кои са трите жертви

Сред жертвите е полицаят Кийт Палмър. Той e бил на 48 години и е имал двама сина. Палмър е работил в полицията в продължение на 15 години, a преди това е служил във въоръжените сили.

Британският депутат и бивш негов колега Джеймс Клевърли коментира, че Роули е бил "прекрасен човек", когото той е познавал от 25 години.

Кметът на британската столица Садик Хан също отдаде почит към Кийт Палмър. Хан каза, че Палмър е "вършил работата, която е обичал, и е защитавал нашия град, защитавал е парламента, защитавал е лондончаните, невъоръжен, и е умрял при изпълнение на своя дълг".

Жертва на нападението е и 43-годишната испанка Айша Фраде, която е имала и испанско, и британско гражданство. Жената работела като учителка по испански в намиращ се недалеч от мястото на атака колеж и отивала да вземе от училище двете си дъщери - на 8 и 11 години, когато била пометена от колата на нападателя на Уистминстърския мост.

Третата жертва е американец на петдесетина години.

"Великият американец Кърт Кохран беше убит при терористичната атака в Лондон. Отправям молитви и съболезнования към неговото семейство и приятели“, написа американският президент Доналд Тръмп в Туитър.

Румънка е била извадена от Темза

В четвъртък стана ясно, че жената, извадена жива от река Темза след атентата, при който кола се вряза в пешеходци на моста Уестминстър, е румънска туристка, която празнувала рождения ден на приятеля си.

Говорителят на външното министерство каза, че жената е паднала в Темза, без да уточнява дали е скочила или е била блъсната там от автомобила.

Посланикът на Румъния във Великобритания Дан Михалаке съобщи, че състоянието на ранената при атентата в Лондон румънска гражданка е критично, съобщи агенция Медиафакс.

"Към момента състоянието ѝ е критично. Тази нощ ѝ беше извършена мозъчна операция. След тази операция беше преместена в друга болница, за да се направи изследване на белите дробове, защото има проблем с функционирането им", каза посланик Михалаке.

Румънското външно министерство оповести снощи, че двама румънски граждани са били ранени в смъртоносните атаки. Агенция Медиафакс уточнява, че ранените са двойка мъж и жена на 31 и 32 години, които били на почивка в Лондон по случай рождения ден на мъжа.

Приятелят на румънката в критично състояние е с фрактура на стъпалото, но е извън всякаква опасност.

Сред пострадалите са и трима френски тийнейджъри, които били на екскурзия в Лондон.

Засилени мерки за сигурност в Лондон

Мерките за сигурност в Лондон остават повишени, като районът около сградата на парламента е блокиран.

Генералният директор на британското контраразузнаване MI5 Андрю Паркър каза, че службата е "в пълна мобилизация” за подкрепа на полицията след атентата в Лондон. Паркър съобщи, че за последните 3 години спецслужбите са предотвратили 12 опита за организиране на терористични актове в Обединеното кралство.

Заради кървавото нападение и от съображения за сигурност британската кралица Елизабер Втора отложи планираното за четвъртък откриване на новата централа на Скотланд ярд, предаде АП. На церемонията тя трябваше да бъде придружавана от съпруга си принц Филип.

Следващите няколко дни по улиците на британските градове ще бъде мобилизирано засилено полицейско присъствие, съобщиха органите на реда.

Международната общност осъди нападението и изказа съболезнования

Председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер заяви, че няма думи да изрази дълбокото си вълнение от случилото се в Лондон, припомняйки, че атаката край британския парламент става в деня на първата годишнина от атентатите в Брюксел.

"Европа застава твърдо на страната на Обединеното кралство срещу тероризма и е в готовност да помогне", добави и председателят на Европейският съвет Доналд Туск.

Белият дом също осъди атаките край парламента в Лондон и обяви, че президентът Доналд Тръмп следи развитието, предаде АП. Тръмп е разговарял по телефона с британския премиер Тереза Мей и е изразил задоволството на САЩ от "бързата реакция на британската полиция".

Президентът на Франция Франсоа Оланд и германският канцлер Ангела Меркел също изразиха своята подкрепа и солидарност към Обединеното кралство.

Италия съобщи, че ще свиква съвещание на ръководителите на правоохранителните и разузнавателните агенции, на което ще се определи равнището на терористичната заплаха в Италия. Мерките за сигурност в страната вече са силно затегнати заради предстоящата в събота в Рим среща на върха на ЕС заради годишнината от Римските договори. В петък европейските лидери ще бъдат на аудиенция във Ватикана.

Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова изрази съчувствие към ранените и съболезнования към роднините на загиналите в Лондон. Тя отбеляза, че Русия не разделя тероризма на категории, а го смята за "абсолютно зло".

В Туитър турският министър за Европейския съюз Йомер Челик, заяви, че страната осъжда терористичния акт в Лондон и призовава за обединяване на усилията срещу тероризма. Според премиера на Турция Бинали Йълдъръм "тероризмът е нещастие за всички, но би било голяма грешка да се асоциира само с мюсюлманските страни".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pepe
    #18

    Този бял англосаксонец е далеч по-безопасен от българите и румънците /и поляците/, налазили като скакалци "Обединеното Кралство". /Знам, че каквото и да било злорадство в момента е крайно неуместно, но някой неща "стоят като греди в очите"/

  2. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #17
  3. so what_deactivated_1521205049
    #16

    ТОЗИ Е КОНВЕРТИТ, РОДЕН Е КАТО АДРИАН РЪСЕЛ няма нищо общо ни със сирийските бежанци, ни с Меркел Роден в Англия преди 52 години Меркел по това време е на 10 години в ГДР!

  4. emigrant
    #15

    А какво казва снимката? Това е радикален мюсюлманин. Има дълга брада, като пророка им Мохамед и е вдигнал показалец нагоре, което означава - Алах е единствения Бог и Мохамед е неговия пророк. Не всички мюсюлмани си пускат брада и вдигат пръст.

  5. Ваньо Иванов
    #14

    Ще прощават приятелите мюсюлмани, но след като толкова лесно се радикализират, те трябва да приемат, че в името на хуманизма и борбата с тероризма е целесъобразно лоялността им към цивилизования свят да бъде наблюдавана постоянно и отблизо, а част от гражданските им права да бъдат ограничени. Никой не иска от тях да се срамуват от религията си - напротив - мнозинството от не-мюсюлманите по света разбират тежкото им положение и им съчувстват по този повод, но и те трябва да разберат, ча ако искат

  6. Васил Митов
    #13
  7. lubobansko12
    #12

    Терорът може да бъде смачкан ьо ниво на битовк ин иденти, ако бъде неутрализиран пропагндния, финансов и логистичен център, който създава терористи, подготвя ги,поставя им задачите и им осигурява логистика. А главата на тероризма е Кремъл. Останалите са пионки.
    Атентатът в Лондон има многозначителни акценти
    - като място/uk,wm
    - като вътрешнополитическа ситуация/битката за brexit
    - като външен отзвук/Франция, Тръмп
    - като популистки ефект/антиислямизъм,антиемигрантство
    А терористът отново е активиран

  8. edin.drug
    #11
  9. Bлaдo
    #10

    и този го терминираха по директивата 'стреляйте ги на място' - първо, за да няма време евентуално да се взриви с допълнителни поразии, и второ - да не ми се измъква от доживотната присъда с адвокатски пинизи като "чисто минало, тежко детство, местен паспорт..."

  10. Bлaдo
    #9

    и този го терминираха по директивата 'стреляйте ги на място' - първо, за да няма време евентуално да се спаси, и второ - да не ми се измъква от доживотната присъда с адвокатски пинизи като "чисто минало, тежко детство, местен паспорт..."

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.