Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Звеното "Антикорупция" на Цацаров вече е незаконно и безсмислено

Предстоят дискусии с МВР и ДАНС за бъдещето му

0 коментара
Главният прокурор Сотир Цацаров, сн. БГНЕС

Приетите в сряда промени в съдебния закон удрят директно върху "острието" на борбата с корупцията по високите етажи на властта – спецзвеното "Антикорупция" в Софийската градска прокуратура. Анализ на Mediapool показва, че след обнародване на промените в закона то вече ще е незаконно, тъй като главният прокурор ще загуби правото си директно да го "ръководи и контролира".

 

Звеното започва да изглежда и безсмислено, защото почти 2/3 от обвинителите в него работят като командировани. Депутатите приеха, че прокурорите няма как да се командироват за повече от 12 месеца. Това означава, че в спецзвеното ще се образува постоянна въртележка от прокурори, които няма как да завършат и едно дело.

 

Какво се променя?

 

В момента съдебният закон казва, че "прокуратурата е единна и централизирана": "Всички прокурори и следователи са подчинени на главния прокурор".

 

По силата на това главният прокурор можеше да създава всякакви структури в рамките на държавното обвинение и да ръководи пряко обвинителите в тях. Съдебната реформа обаче промени играта, защото с приетите окончателно в сряда промени в закона магистратите вече не са "подчинени" административно на главния прокурор, а на прекия си шеф.

 

"Прокурорите и следователите се ръководят от административните ръководители на съответната прокуратура", приеха депутатите.

 

Това означава, че контролът върху спецзвеното "Антикорупция" трябва да премине в ръцете на градския прокурор на София. Проблемът е, че това няма как да стане. Спецзвеното е създадено по силата на изрично споразумение между Сотир Цацаров, шефа на ДАНС и вътрешния министър. Този документ определя именно главния прокурор (или определен от него заместник-главен прокурор) за пряк ръководител на антикорупционното звено.

 

Спецзвеното няма как да бъде преместено другаде, защото само Софийската градска прокуратура има право да разследва магистрати и депутати.

 

В закона все пак има и вратичка. В него е записано, че главният прокурор има право да създава междуведомствени звена за подпомагане на разследване заедно с други държавни органи. Той има право да посочва прокурор, който "процесуално" да ръководи въпросните звена.

 

Допитване на Mediapool до практикуващи юристи показва, че в случая "процесуалното" ръководство няма как да се разбира като административно, т. е. че въпросният прокурор не може бъде пряк шеф на въпросните служители. Законът позволява на посочения от Цацаров прокурор да указва на служителите на ДАНС и МВР в звеното какво да правят по разследването (по смисъла на Наказателно-процесуалния кодекс), а не да бъде шеф на други прокурори.

 

Структурата на прокуратурата е определена изрично и няма как тази вратичка в закона да се тълкува превратно, което да позволи на главния прокурор да създава нови прокуратури в прокуратурата под своя пряк административен контрол. Друго тълкуване на закона означава, че прокламираната от управляващите децентрализация на държавното обвинение е прах в очите на обществото.

 

Как се стигна до тук?

 

Антикорупционното звено в Софийската градска прокуратура бе създадено със секретно споразумение между прокуратурата, ДАНС и МВР на 24 март миналата година. Главният прокурор често припомня, че то съществува в изпълнение на препоръка на Европейската комисия. Също така е вярно, че то беше създадено в разгара на дебата дали България трябва да създаде независима прокуратура по румънски модел. ЕК остави избора в ръцете на българските власти и те очаквано не избраха да последват опита на румънците.

 

Така вместо независима структура за борбата с корупцията бе създадено звено от десетина прокурори подчинени лично на главния прокурор Сотир Цацаров.

 

Mediapool осъди държавното обвинение да предостави поне частична информацията за неговата работа, от която се разбраха три основни неща. Главният прокурор е пряк отговорник за работата на звеното. То се "ръководи и контролира" от посочен от него заместник-главен прокурор, чието име е тайна. Другият факт е, че голямата част от прокурорите в него са от върховната и апелативната прокуратура и работят в него като командировани. И накрая, че прокурорите са лично одобрени и посочени от главния прокурор без мотиви или конкурс.

 

Това няма как да продължи повече от една година, когато командировките изтекат. Общо 2/3 от прокурорите в спецзвеното ще трябва да го напуснат. То ще трябва да бъде напълнено с командировани прокурори от най-ниското районно ниво, защото други не могат да бъдат командировани в градската прокуратура.

 

Ясно е как районни прокурори без опит по тежки дела могат да разследват тежки корупционни дела. И за капак изборът на прокурорите трябва да се направи от градския прокурор на София, а не от главния прокурор. При това мотивирано.

 

Изводът от анализа е, че спецзвеното "Антикорупция" може да продължи да съществува, ако бъде преструктурирано изцяло с ново споразумение между ДАНС, МВР и прокуратурата. Променените правила за командироването на магистрати обаче правят това усилие да изглежда безсмислено.

 

В отговор на запитване на Mediapool от прокуратурата обявиха единствено, че ще има дискусия с ДАНС и МВР за бъдещето на спецзвеното.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.