Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Банковата ни система застрашена от фалити на ВЕИ-проекти

Защо не се искат пари за достъп до мрежата от АЕЦ и ТЕЦ-ове, питат инвеститори, които ще съдят държавата

36 коментара
Банковата ни система застрашена от фалити на ВЕИ-проекти

Българската банкова система и икономиката на страната са заплашени от криза, непозната за страната в последните десет години, заради фалити на проекти за производство на енергия от възобновяеми източници (ВЕИ), които трябва да плащат вече около 220 млн. лв. годишно и за достъп до електропреносната и електроразпределителната мрежа. За това предупредиха в сряда асоциациите, обединяващи инвеститори в слънчеви, вятърни и водни централи у нас, които са най-потърпевши от взетото миналия петък от Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) решение за определяне на временни цени за достъп до енергийната мрежа.

Най-високи са цените, които трябва да плащат въведените в експлоатация по-отдавна слънчеви проекти – между 100 и 230 лв. за всеки мегаватчас енергия, вкарана в мрежата. Многократно по-ниски са тарифите за новите фотоволтаични панели – между 2 и 20 лв., водните проекти трябва да плащат от 5.50 до 12.60 лв. за мегаватчас, а ползващите биомаса – едва 1.69 до 4.50 лв. според мощността.

По изчисления на ВЕИ-бизнеса това ще му струва 220 млн. лв. годишно, които директно ще бъдат налети в държавния "Електроенергийен системен оператор" (ЕСО) и трите електроразпределителни предприятия – ЧЕЗ, ЕВН и "Енерго-Про", каза Велизар Киряков, председател на Асоциацията на производителите на чиста енергия.

Тези допълнителни разходи на ВЕИ-централите ще затруднят плащанията по теглените от инвеститорите кредити, отпуснати при съвсем различна възвръщаемост на проектите, която сега се променя от държавата. Става въпрос за погасяването на огромни заеми, 2 млрд. лв. от които са теглени от български банки, които сега инвеститорите надали ще могат да погасяват, защото ще се наложи да обявят фалити, коментира Себастиан Ньотликс, директор на Българската ветроенергийна асоциация. Това заплашва стабилността на българската банкова система, освен това ще доведе до загуба на работни места, допълни той.

Председателят на Асоциацията на италианските предприемачи в България Пиетро Луиджи Гиа посочи, че ВЕИ-индустрията в България осигурява 5 на сто от брутния вътрешен продукт и също коментира, че постоянните нормативни промени в сектора създават нестабилен пазар, който рефлектира върху банковата система. "Ако решението на ДКЕВР не се замрази, то ще нанесе удар върху ВЕИ-сектора и ще доведе до загуба на работни места и на ноу-хау", посочи Гиа."Това решение засяга и енергийната независимост на България и създава притеснения за стабилността на енергийния пазар тук", посочи още италианецът.

Представителите на близо 1400 фирми с ВЕИ-проекти у нас ще обжалват решението на ДКЕВР във Върховния административен съд и ще заведат съдебни дела срещу държавата, заяви Никола Газдов, председател на Българската фотоволтаична асоциация. Отделно европейските асоциации от ВЕИ-сектора ще сезират европейския комисар по енергетиката Гюнтер Йотингер за това, че с определените цени се нарушава регламент на Европейската комисия, който строго определя, че техният размер трябва да е максимум до 50 евроцента, каза Киряков.

Ньотликс попита дали председателят на ДКЕВР Ангел Семерджиев е чел европейския регламент, преди комисията да вземе решението за въвеждането на цените за достъп до мрежата от ВЕИ. Той обясни, че така ВЕИ-инвеститорите ще бъдат лишени от 10 до 40 на сто от приходите си. Вятърните централи ще загубят 10 на сто от доходите си, а слънчевите между 20 и 39 процента.

Газдов определи новите цени за ВЕИ-ата като незаконни, защото не са предвидени в Закона за енергията от възобновяеми източници, определени са "на тъмно“ и при неясен механизъм от ДКЕВР. "Няма логично обяснение за определените от регулатора цени. Отнемат се приходи от ВЕИ-проектите по не толкова произволен принцип. Става въпрос за присвояване на пари от производителите на енергия от ВЕИ и на потребителите", коментира шефът на фотоволтаичната асоциация.

Според него тези цени освен това са дискриминационни, защото се въвеждат само за алтернативните проекти, докато за АЕЦ "Козлодуй" и топлоелектрическите централи не е предвидено да плащат за достъп до мрежата.

Аргументите, с които ЕСО и ЕРП-ата искат от регулатора да определи въпросните цени, обаче са именно с нарастването на разходите им за поддръжка и диспечинг на мрежите, които стават по-трудно управляеми заради това, че производството на енергия от възобновяеми източници е непостоянно и има нужда от балансиране.

ВЕИ-инвеститорите поискаха министър-председателят Бойко Борисов и министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев да обяснят защо ДКЕВР ощетява българските предприятия и потребителите.

"Дянков каза, че ще пляскаме руснаците заради АЕЦ "Белене", сега пляскаме италианци, американци и други националности заради ВЕИ-ата, хайде да спрем да се пляскаме, а дасе уважаме и да работим", призова Газдов. 

От Българската федерация на индустриалните енергийни консуматори (БФИЕК) и Българската асоциация на металургичната индустрия (БАМИ) обаче заявиха, че приемат по принцип решението на ДКЕВР като мярка за възстановяване на баланса в енергетиката и по-справедливо разпределение на финансовите тежести от увеличеното производство на електроенергия от ВЕИ.

 

Двете организации се аргументират с това, че прекомерното развитие на ВЕИ-сектора у нас и то основно чрез големи като мощности проекти се е отразило негативно на пазара и довело до натоварване на мрежовите компании, индустрията и потребителите. Според тях е необходимо да се промени моделът на развитие на ВЕИ-индустрията към по-малки производства, които не натоварват индустрията и обществото и не изискват големи разходи за балансиране.

 

Все пак БФИЕК и БАМИ посочват, че не приемат подхода на ДКЕВР да налага едностранно решения, по които няма проведени разговори и обсъждане на проблема с българския бизнес.

анкета

Вие ни познавате. Нека го направим взаимно!

Отделете няколко минути за анкетата и ни помогнете да сме ви по-полезни.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

36 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #36

    Тук не става въпрос за веи и за баницата, а за принципност в една държава, която уж принадлежи към европейското семейство и се позовава на върховенството на правото, закона и тн.В случаят Дкевр потъпква всякакви закони,закони при които е имала влияние в тяхното създаване, а също и европейски регламенти.В опита си да запълни една дупка в бюджета на Нек,за която пак Дкевр е виновна с некомпететната си политика,тя отваря една нова много по-голяма,която ще засегне и други отрасли.Ако започнат фалити

  2. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #35
  3. Анонимен
    #34

    Поредната откровено манипулацьонна статия на медиапуул. Никой няма да фалита, просто имаше подписани договори за неестествено скъп ток, сега ще им намалеят пелбите. Това което не се коментира е къде ще отидат парите, пак ли ще се налеят в енергото или ще влязат в държавния бюджет. Там изобюо предвидени ли са!

  4. Анонимен
    #33

    Стига с тия ветърни мелници! Крайно време беше банките да фалират, по всяка вероятност веста ще породи изконни чувства в народа, които завършват като в народните приказки след смъртта на змея - и три дни яли, пили и се веселили! Бат Бойко само това да направи, ще има народен фолклор за това как е отрязал една от главите на змея /американски в случая/.

  5. Анонимен
    #32

    Крайно време беше да се ореже баницата на вятърните, водните и слънчевите мошеници която всички ние плащаме. Държавата да не е длъжна да им изкупува енергията, а както е в САЩ да се комбинират с производства и да се оправят сами а не за наша сметка.

  6. Анонимен
    #31

    Интересно, публикуваната снимка е от вятърни перки в прериите на САЩ. Човек трябва да посети тези места, и да види десетките хиляди перки навсякъде до хоризонта, както и гъстите редици на енергопредавателните линии, да разбере какво означава американски размах. Там едни инвеститори вдигат перки, като плащат роялти на фермерите. Други строят високоволтовите линии. После си стискат ръцете, и тока протича. Каква работа има държавата да се меси в този процес?

  7. Анонимен
    #30

    Ох горките, да им съберем малко помощи?

  8. Анонимен
    #29

    Бедна Българийо!!...от завист и от простотия сме на този хал.Има европейски директиви за развитие на ВЕИ,има закон 2-3 пъти променян и нагласян от "корифеите" на ГЕРБ.Има ДКЕВР която заедно с ЕРПтата регулират целия инвестиционен процес,от началото до пуска на обектите.ДКЕВР определя и изкупната цена с забележете 7% възвръщаемост/лихвата в банките е около 6%/.И изведнъж-много се печелело,ще Ви резнем до 40%.Ами кажете тези неща преди три години ,че да не си залагаме къщите за кредити!Затова сме последни

  9. Анонимен
    #28

    АБВ

    Поганчо,
    Османската окупация е била ретроградна от игла до конец.

    От начало до край - тиранична корупция и паразитизъм
    върнала, доколкото може, Християнския Цивилизован Свят,
    в посока фараонски нрави, абсолютен феодализъм,
    расизъм и "право" на по-силния... крадец.

    Имало е разбира се и външна корупция, външни фактори
    за разпада на османската поганска империя.

    Същото беше е със Болшевишкия СС и други бивши Маркистки държави,
    но там лъжите, корупцията и безбожната античовешка простотия
    бяха

  10. Анонимен
    #27

    Вярно е,че е некоректно така да се променят условията относно енергията от ветрогенераторите и соларните панели,но щом тези псевдо инвеститори като Прокопиев си мислеха,че са много хитри като успяха да си уредят тези космически цени и то за 25 години напред,сега няма да плачат,че някой им е спрял далаверата.Каквото повикало,такова се обадило.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.