Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Близо 1.5 млн. българи живеят зад граница, други 27% са готови да емигрират

Производството на големите и средните фирми се стеснява, малките масово се затварят

75 коментара
Близо 1.5 млн. българи живеят зад граница, други 27% са готови да емигрират

Между 1.2 млн. и 1.6 млн. българи са емигрирали от страната в годините на прехода, а 27% от хората в страната биха емигрирали и сега. Това показват резултатите от проучване за нагласите за работа извън граница, извършено от КТ “Подкрепа“.

Основната причина, поради която българите търсят препитание зад граница, е ниското равнище на заплащане у нас и липсата на работа.

По данни на Евростат и Националния статистически институт (НСИ) годишно страната ни напускат между 20 и 25 хиляди души на възраст 25-39 години. По думите на лидера на КТ “Подкрепа“ Константин Тренчев това са най-образованите ни специалисти.

Според данните на "Подкрепа" 320 хиляди са българите в САЩ, Канада и Австралия, 360 хиляди живеят и работят в Германия, Франция, Португалия, Испания и Италия.

Броят на българите в Турция е 300 хиляди, в Гърция и Кипър - 290 хиляди, 60 хиляди са в Чехия, Унгария и Полша.

В рамките на проекта "Подкрепа за достоен труд" от КТ "Подкрепа" са анализирали нагласите на повече от 1200 работници и служители за работа в страните от ЕС. Те са направили две анкети – през 2011 и 2012 година като през миналата година 27.32% изявяват желание за емиграция, а през тази – малко по-малко - 26.7%.

Предпочитаните от българите държави за емиграция са Германия, Великобритания, Испания и Гърция, към която въпреки кризата интересът не е намалява. Официално въведените изисквания, ограничения и забрани в някои страни от ЕС продължават да са фактор, задържащ трудовата миграция.

От друга страна много българи се притесняват, че могат да бъдат измамени от българска фирма, предлагаща работа в чужбина, и затова предпочитат да не рискуват. Като цяло изследването отчита, че добре образованите българи, които заминават за чужбина, успяват да се реализират добре.

По-голямата част от хората – около 60 на сто - биха останали зад граница за неопределен период от време, докато 35% заявяват, че задължително искат да се върнат обратно в България.

От КТ "Подкрепа" са изследвали и нагласите на работодателите да наемат работници от ЕС. Реалността показва, че по-скоро става дума за единични случаи при назначаване на чужденци, като в някои от най-големите предприятия става дума за временно командировани експерти от страни в ЕС.

Според общите данни, събрани за фирмите, налице е стесняване на производството за големи и средни фирми, закриване на малки фирми, високи равнища на обща задлъжнялост, относително стабилизиране на фирмите, имащи външни пазари, особено извън ЕС. Поръчките не предполагат назначаване на нови работници, като се правят усилия за задържане на сега наетите. Предвижда се дори преминаване на работа на половин ден, закриване на бройки и пенсиониране на някои работници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

75 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #75

    Кандидат - емигрант пита: "...Според данните на "Подкрепа"..." А кои пък бяха тия "Подкрепа" бе?

  2. Анонимен
    #74

    globalbulgaria.org

  3. Анонимен
    #73

    Абе,65,54,55-не е хубаво да се обиждаме на мелези.Ами Станишев какъв е?Ами хилядите мелези през последните 60 години,които и даже не бяха БГ-граждани,за да не служат в Армията?Но с много голяма лакомия усвояваха власт и пари и усвояват до ден днешен?Разбирам,че и турски и гръцки офицери са се женили за американки,англичанки и въобще западно-европейки и естественно в Гърция и Турция не са ходили да копат.Ама какво да се прави.Лошото е,че патриотството си остава все още прилична далавера в БГ.Доброто е че"маймуните"станаха много на този клон и матряла взе да се усеща.

  4. Анонимен
    #72

    секи 4ти км Так точно. Според передовые изследователи, чистокръвно породистия социален слой црвени савецки люди нэма нужда от утешение. Вэрата в величието на савецкия етнос е нерушима и вечна. Справка: критиците на другаря ви Кутев в БСП. Анонимен 09:14 | 31.08.2012 Според редица водещи изследователи, расизмът в Щатите е най-разпространен сред най-ниските социални слоеве. За белите американци, които са на дъното, остава утешението, че поне не са черни.

  5. Анонимен
    #71

    Говорете за себе си, без ултра обобщения, ако обичате.

    ЗАПОМНЕТЕ ТОВА:

    Избягали са, избягали сте, от МАРКСИЗМА,
    от МАРКСИСТКА ДИКТАТУРА, режим, социална болест.

    Ако наистина сте избягали през 1945,
    а /и/ сега за Вас Тренчев е "Другарят",
    Вие сте болен от марксистката болест.
    Не сте сам, разбира се.

    ТЕ Не са избягали от България.

    Преди 1944 от Царство България са бягали марксистки агенти или терористи като Димитров и Коларов - за да се върнат след 1944 -
    след агресията на ссср в България

  6. Анонимен
    #70

    Според редица водещи изследователи, расизмът в Щатите е най-разпространен сред най-ниските социални слоеве. За белите американци, които са на дъното, остава утешението, че поне не са черни. Това се отнася и за някои генерали от български произход, като Аугусто Пиночет.

  7. Анонимен
    #69

    По време на управлението на престъпната Тройна коалиция емиграцията почти спря.

  8. Анонимен
    #68

    Гицка

    Как да се реализира в САЩ? Като вице лидер на националния им синдикат?

    Би било самоотлъчка от партийното поръчение и
    предателство към родните профсюзи.

    А и по-добре да си пръв селянин на село, отколкото в града.
    Не е ли така?

    Анонимен 18:47 | 30.08.2012

    Това КТ Подкрепа открила топлата вода. Защо емигрират хората. Защо хората от с. Орешец отиват на работа в София? По същата причина, поради която милиони ирландци отиват в Австралия и Америка. В много градове има квартали където се чува

  9. Анонимен
    #67

    Само народната маса. Пишете като се преместите. Анонимен 14:49 | 30.08.2012 Не е ли по-добре да се преместим?

  10. Анонимен
    #66

    най-големия вот на недоверие към управляващие, които и да са те, е емиграцията на населението. Т.е на управляваните. В Брюксел има над 4000 българи в евро-бюрократичните структури, домогнали се до там през връзката си с управляващите. Как мислите ще се върнат ли тук? НЕ! ще драпат до последно с връзките натрупани там. САмо свободата на индивида и икономическата му свобода водят до стабилно нселение - пример: САЩ, пример Дания, Пример: Словения, пример: Естония.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.