Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Брюксел разследва България заради цените за достъп на ВЕИ – централите

Властта се скри от дискусията, на която банки, посланици и инвеститори предупредиха за влошаване на бизнес климата

26 коментара
Брюксел разследва България заради цените за достъп на ВЕИ – централите

Европейската комисия (ЕК) е започнала разследване срещу България заради въведените в средата на септември временни цени за достъп до електропреносната и електроразпределителните мрежи, които трябва да плащат производителите на енергия от възобновяеми източни. Това съобщи в сряда по време на дискусия за проблемите и предизвикателствата пред ВЕИ-сектора Себастиан Ньотликс, председател на Българската ветроенергийна асоциация.

Организацията и още редица други асоциации от ВЕИ-сектора подадоха жалби в дирекцията по конкуренция на ЕК заради цените, които Държавната комисия за водно и енергийно регулиране (ДКЕВР) определи и за които ВЕИ-производителите твърдят, че им отнемат между 10 и 40% от приходите, които се предоставят на държавната НЕК и трите частни електроразпределителни дружества – ЕВН, ЧЕЗ и "Енерго-Про".

Отделно над хиляда инвеститори във ВЕИ-мощности заведоха дела срещу ДКЕВР във Върховния административен съд заради въведените цени.

По време на дискусията ВЕИ-производители, банки и посланици за пореден път обясниха, че таксите са дискриминационни, определени непрозрачно и влошават инвестиционния климат в България.

"Има опасност банките да станат най-големият оператор на ВЕИ-мощности в страната“, каза Ньотликс, повтаряйки отново опасенията на бизнеса, че заради новите такси няма да могат да покриват банковите си кредити за проектите си и ще са принудени да обявят фалити. Той коментира, че ако преди въвеждането на цените за достъп една инвестиция във ВЕИ-проект се е изплащала за период от 6 до 12 години според мощността и вида си, то сега срокът се е увеличил на 9-15 години за по-малките мощности и 21-25 години – за по-големите.

"Банките ще станат скептични към финансирането на проекти, зависещи от регулаторната държавна политика", прогнозира Анелия Ърдли, шеф на американската фирма "ЕйИЕс Солар" и представител на Американската търговска камара. "Подменя се законовата рамка в сектора и се изземат активи на ВЕИ-инвеститорите", допълни тя по повод временните цени за достъп, които предстои да станат постоянни чрез поправки в преходните и заключителните разпоредби на закона за износа на оръжия.

Според заетите в сектора, банките вече ще калкулират във финансирането си и политическия риск и това ще се отрази върху цените на бъдещите проекти.

"Пет години преди отбелязването на 100-годишнината от Октомврийската революция ние коментираме конфискация на бизнеси", отбеляза Левон Хампарцумян, председател на Асоциацията на българските търговски банки и директор на "УниКредит Булбанк". Той допълни, че "не е работа на банките да оперират ВЕИ-бизнес и да се интересуват от цените на тока, когато одобряват кредити. Нашата работа е да правим проектно финансиране в предвидима регулаторна среда", допълни Хампарцумян. Според него компаниите, които обжалват решението на ДКЕВР, имат ресурс да осъдят държавата, но от това ще влоши инвестиционната среда в страната и от това ще загубим всички.

"Наличният капитал в страната може да осигури не повече от 1-2 процента ръст на икономиката и ако искаме повече, трябва да заинтересуваме чуждите инвеститори и да им предложим възможности да печелят. Банките не искаме да участваме в разговори за цените на тока, но всички неуредици в сектора ще бъдат пратени от гражданите", каза още шефът на "УниКредит Булбанк".

На дискусията бяха поканени министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев и шефът на ДКЕВР Ангел Семерджиев, но двамата предпочетоха по същото време да насрочат извънредна пресконференция, на която да обяснят, че догодина токът няма да поскъпва заради зелената енергия и да отрекат, че регулаторните мерки влошават инвестиционната среда у нас.

"Регулаторът и министерството явно не се интересуват от нашето мнение и в момента си говорим неща, които няма кой да чуе", отбеляза Хампарцумян.

На поканата на ВЕИ-инвеститорите откликнаха само депутатите от БСП Петър Димитров и от ДПС Рамадан Аталай и Камен Пенков – бивш атакист, който сега е независим и гласува с БСП. Те обещаха съдействие на ВЕИ-производителите в рамките на създадената в Народното събрание комисия за надзор на работата на ДКЕВР, определена от Петър Димитров като "съзерцателна“.

"Сатанизират се ВЕИ-инвеститорите, а без външни инвестиции сме обречени на застой, което не можем да си позволим", коментира бившият министър на икономиката и енергетиката в кабинета "Станишев" Петър Димитров.

"Не знам къде се е зародил ураганът Санди (бушуващ в момента в САЩ – бел.авт.), но явлението, зародило се в задния двор на училището в Банкя, дълго време ще оказва опустошителното си влияние върху България", спретна аналогия в типичния си стил Димитров.

Върху влошаването на бизнес климата в България заради въведените временни цени акцентираха и германският посланик Матиас Хьопфнер и Чън Би Хо, посланик на Южна Корея, която има значителни инвестиции в български ВЕИ-проекти.

На отделната пресконференция Добрев обаче заяви, че такива цени има и в други европейски страни, а трети членки на ЕС също обсъждат въвеждането на подобни тарифи. Той също така обясни, че се е срещнал вече с 12 посланици, с които е разговарял по тази тема и им е обяснил, че не може инвеститорите да чакат някой друг да плаща техните разходи (за балансиране на мрежата).

ВЕИ-инвеститорите също така обвиниха ДКЕВР, че продължава да изчислява зелената добавка за енергията от възобновяемите източници по начин, който всяка година оставя ЕСО и ЕРП-атата без необходимите средства за разплащането на екотока. Това щяло да стане и тази година, въпреки че ДКЕВР вдигна цената на тока за домакинствата с 13 процента, от които 8 се падат на зелената добавка. Шефът на енергийния оператор Ангел Семерджиев обаче обяви, че "няма нищо сбъркано в методиката за ценообразуване" и токът за бита няма да поскъпне заради зелената енергия от 1 юли 2013 г. с 3-4 процента, както бе прогнозирал ден по-рано.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #26

    Искам да кажа на номер 24, да отиде да пише някъде в латинска Европа, не в България. Тук се пише на кирилица, ако не му харесва, да ходи в чужбина, там да пише ако иска на китайски!!

  2. Анонимен
    #25

    Бой по чуждите инвеститори ,докато у нас остане само крадливата червена пасмина .Тя също инвестира през годината ,нашите откраднати пари ,с изкуствени фалрити на банки и нетиране на спестяванията на българите до 1996-1997 г. Само ,че ги инвестира в бетониране на морето и планината с хотели ,ски писти(действащи по два до три месеца),голф игрища . Ама никой не направи завод или поне фабричка , а всички реват че Костов им съсипал цветущата социндустрияи нямало работни места .

  3. Анонимен
    #24

    Ami zelenata energiq e nasheto bhdeshi i trqbva da ce ctemolira, a ne atomni centrali da ce pravqt,i da ce chydim koga reaktorite moje da grhmnat.Poneje cega korympirani ypravnici ickat da ce prodalji cent.Beleni, i poradi tazi prechina ce cphva zelenata energiq vcqchecki.Ami na tezi proizvoditeli na zelena energiq, preporhchvam ako trqbva khm Brukcel da pishat i da ce jalvat, ot Bhlgarckata burokraciq,inache kolkoto malchim po loshi ctavat ypravnicite.Vishte Ghrciq,evala ot tqx trqbva da ce ychim,

  4. Анонимен
    #23

    Абсолютно подкрепям колегата 22, смятането им причинява болка, енергийната ни система е в колапс, отдавна и за това са виновни онези от Дания. утре няма да сме в състояние да отговорим на потребностите от енергия а до нас по границите гравитира евтин ток и се реализират мащабни инвестиции в енергетиката- това не се отчита важно е да се отчитат комисионните и нищо друго - ще му мислят следващите а БОКО ще стои и ще ги хапе без да подозират какъв купон им е спретнал поради липса на далновидност- Кураж момчета зора още не е почнал

  5. Анонимен
    #22

    До 11: Как точно разбра, че в Европа тока е по евтин от този в България?! До 8 и 9: След йато поясни тази цена остава да кажеш как точно си я получил при средна цена на фотоволтаична инсталация около 1.5E/Wp в момента и колко трябва да струва тока от нея за да се изплати да кажем за 8 години при средна лихва около 8%. В тази държава май никой не смята с числа а с политически пристрастия и заклинания от типа "за дупките по улиците са виновни ония ненаситници с ВЕИ-тата"....

  6. Анонимен
    #21

    Преди около 2 месеца група депутати от ДСБ открито отвориха темата за ВЕИ, като казаха , че някои олигарси , близки до управляващите , имат финансови интереси , свързани със зелената енергия ... Може би, имаха предвид Цв. Бориславова и И. Прокопиев ?

    И. Прокопиев е близък с Дянков, Кунева, Никола Николов / агнешките главички / , О. Донев, Л. Павлов , Даниел Вълчев, Шулева , Кюлева ... / О. Дойнов, П. Кубадънски /
    За общите интереси на И. Прокопиев и Р. Овч. в ' Марица Изток 2 ' се знае отдавна .
    Д.

  7. Анонимен
    #20

    niama da zanesat milionite i miliardite v groba,shte gi chukne i tiah sadbata

  8. Анонимен
    #19

    i tuka se krie goliamoto ograbvane na narodeza,koito si trae i chaka da mu platiat vajeto za besene

  9. Анонимен
    #18

    12, магазини за храни за бедни може и да не се появят, но магазини за богати вече има. Когато си правеха устата за хляб по стандарт "Стара планина" пуснаха репортаж от магазин, предлагащ пресен италиански хляб, внесен със самолет от Италия. Там ценителите на италианския хляб изразиха мнение, че по-добре да се повишат цените, но да купуват качествен хляб.

  10. Анонимен
    #17

    Ако разгледате внимателно една фактура за ток ще видите, че цената на тока при централите струва средно 8 стотинки за киловатчас. Токът на АЕЦ "Козлодуй е 4 ст за киловатчас, а от топлоцентралите е около 30 стотинки за киловатчас. Въпреки твърденията на Борисов, че цената за топлоцентралите в "Марица-Изток" била определена от правителството на Иван Костов,това е лъжа,защото тя е определена две години след като това правителство вече не е на власт.
    След това започват кражбите - за електроразпреде-лителната

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.