Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

България на ядрен кръстопът

40 коментара
Председателят на Комисията по ядрено регулиране (NRC) на САЩ Грегори Яцко (вторият от ляво на дясно) връчва на Президента и Главен изпълнителен директор на Westinghouse Арис Кандрис сертификат за одобрение на изменения проект AP1000. В ляво е Председателят на оперативната дейност на Westinghouse Рик Перес, а вдясно Майкъл Джонсън, директор на Службата за нови реактори към Комисията по ядрено регулиране (NRC).

В началото на февруари Уърлд Нюклиър Нюз (World Nuclear News - WNN) съобщи, че американските регулаторни органи по безопасността са дали зелена светлина за изграждането на първите два нови ядрени реактора от най-висок клас. Така бе потвърдена безопасността на реактори АР1000  на компанията "Уестингхаус” (Westinghouse) и те ще бъдат изградени в щата Джорджия. Това е първият ядрен проект, който стартира, след като се е съобразил с препоръките след аварията в ядрената централа "Фукушима” през миналата година.

Реакторът АР1000 има модулна конструкция. Вече са започнали дейностите по изграждането на най-големия модул, където има пространства за съхранение на отработеното гориво, пренос, топлообмен и събиране на отпадъци вътре в корпуса на реактора. Планира се тези най-съвременни реактори под налягане и капацитет 1107 MWe да бъдат пуснати в експлоатация през 2016 г. и 2017 г.

И докато американците гледат в бъдещето, ядрената стратегия на България е на кръстопът при положение, че над 30% от производството на електроенергия в страната  и в момента се осъществява от ядрени мощности. В същото време България е в технологичен плен на руската атомна индустрия, наследена от съветския период и се наложи под натиск да затвори 4 от своите 6 реактора. Последните два поддържа с постоянна модернизация с технологии на германската "Сименс" (Siemens), американската "Уестингхаус"и френската "Арева" (Areva).

Правителствата на Симеон Сакскобургготски и Сергей Станишев през последните години се опитаха да вдъхнат живот на следващ руски ядрен проект на територията на България, заявен още по време на комунистическия диктатор Тодор Живков през 1981 г. И до този момент страната няма подписан договор за изграждане на ядрена централа в Белене, но прави разходи за стотици милиони по частични споразумения с руската страна.

Настоящето правителство в България дойде с ясна заявка да разследва парите и злоупотребите в този проект от една страна, и заяви ясен курс на диверсификация в енергетиката, включително в ядрената, тъй като страната ни е над 90% зависима от Русия. Все още обаче като Дамоклиев меч виси опасността да бъде подписан договор с руската страна за изграждане на АЕЦ "Белене”, въпреки пълното противоречие за заявената политика и многократните скандали, свързани с качеството на руското оборудване.

Само преди година министър-председателят на България Бойко Борисов по спешност изпрати правителствен самолет, за да бъдат подменени дефектни приводи от защитата на реактора в АЕЦ "Козлодуй”, намиращи се в първи контур. Инфарктната ситуация постави под съмнение годността и трайността на доставената продукция.

Буквално преди дни Федералната служба за сигурност (ФСБ) на Русия започна разследване за крупни измами в сферата на производството и доставката на оборудване за атомни централи в страната и чужбина. Като основни заподозрени са генералният и търговският директор на "Атом-Индустрия“, която е доставчик на продукция за атомно и енергийно машиностроене и директорът по доставките на "ЗиО-Подолск“, която е един от най-големите в Русия производители на оборудване за атомни централи. Междувременно стана ясно и, че поръчките за оборудване за чужбина, които има фирмата, са за АЕЦ в Иран, Индия, България и Китай.

Според източници на руското разследване става дума за т.нар. тръбни дъски и дъна за подгреватели с високо налягане на АЕЦ "Козлодуй", за които се оказало, че са изработени от стомана с качества, които не отговаряли на технологичните изисквания и на условията по договора за поръчка. Машиностроителният завод "ЗиО-Подолск" е изработил 8 от въпросните подгреватели по поръчка на българската фирма "Атомтоплопроект", отговаряща за модернизация на системите за регенерация под високо налягане.

Първите 4 агрегата са доставени през 2010 г., монтирани са на Шести блок и след успешни изпитания за въведени в експлоатация. Другите четири агрегата са за Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" и са изпратени в България в края на 2010 г. и началото на 2011 г. Сумата, платена от българската страна, е около 29 млн. евро.  Ако се окаже, че металът е некачествен, българската страна тепърва трябва да търси отговорност на доставчици и производители.

През миналата година руските власти се опитаха безуспешно да прикрият факта за рухването на огромна 14-метрова стена при строежа на нова ядрена мощност близо Санкт Петербург. Аварията като по чудо се е разминала без жертви, а информация за инцидента изтече в руски информационни сайтове. Въпреки всичко руската ядрена индустрия, с подкрепата на държавата, прави неистови усилия да стъпи на пазара на Европейския съюз със своите технологии, които според някой наблюдатели, очевидно са компрометирани.

Преди няколко месеца Чешката република, доскорошен съюзник на България в социалистическия лагер, започна мащабни стъпки за разширяване на ядрената си енергетика. Според публикация на Шон Карни от "Уолстрийт Джърнъл” държавната компания ЧЕЗ (CEZ AS) готви проект за 25 милиарда долара за изграждане на пет нови ядрени мощности, първите две от които трябва да заработят до 2025 г. ЧЕЗ е поканила трима кандидати за участие в последния кръг от конкурса – френската "Арева”, в която държавата има контролен дял; "Уестингхаус електрик" (Westinghouse Electric Co.), базираното в САЩ подразделение на японската "Тошиба" (Toshiba Corp.); и руското държавно ядрено дружество "Росатом".

Реално при избора на изпълнител чехите трябва да решат дали да продължат с европейски партньор, дали да увеличат зависимостта си от енергийния мастодонт Русия или да диферсифицират отношенията си чрез американско-японския екип. Някои чешки политици смятат, че страната е вече твърде зависима от Русия в енергийните си доставки, пише в статията си Конъри като отбелязва, че около три четвърти от доставките на петрол и газ, както и цялото ядрено гориво, използвано в страната, идват от Русия. Той цитира чешкия премиер Петр Нечас, който е заявил желанието на оглавяваното от него правителство да задълбочи трансатлантическите връзки.

В статията на "Уолстрийт Джърнъл” е цитиран и Вацлав Бартушка, специален пратеник на чешкото правителство по енергийните въпроси, който казва, че Чешката република иска да увеличи дела на електрическа енергия, произведена от ядрени реактори, от сегашните 30% до 50%. "В някои страни битуват анти-ядрени настроения", казва Бартушка. - Но поне докато алтернативните енергийни източници не подобрят икономическата си изгодност, "за нас решението е в ядрената енергетика."

ЧЕЗ, която в момента експлоатира шест ядрени реактора, отдавна е сред водещите европейски износители на ток към съседна Германия и други държави, отбелязва още "Уолстрийт Джърнъл”. Според Вацлав Бартушка ядрената авария в Япония подчертава необходимостта от въвеждане на високи стандарти за безопасност. В същото време той смята, че за да се постигнат целите за намаляване на емисиите от парникови газове в атмосферата, ядрената енергетика е от решаващо значение.

"Действително прегоряхме в еуфорията от финансиране и субсидии за изграждане на фотоволтаични мощности", добави той. "На този етап ние не възприемаме възобновяемите енергийни източници като средство за прогрес, ако субсидирането им ще излиза толкова скъпо."

"Ние вярваме, че перспективата за решаване на проблема с глобалното затопляне и търсенето на енергийна сигурност в крайна сметка ще убеди повечето правителства, че атомната енергия е най-малката злина", смята анализаторът от "Ренесанс Кепитъл” (Renaissance Capital) Дерек Уийвинг, цитиран от "Уолстрийт Джърнъл”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

40 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #40

    Край на статията. Но следва да си отговорим на въпроса: Защо родната „демократична” медиа се е загрижила за извеждането на България от „ядрения кръстопът”? А отговорът, както винаги е скрит на най-видното място, така че да избоде очите на търсещите го и те пак да не го намерят. Къде ли? В горният десен ъгъл на титулната страница на „демократичната” медия Медиапул. Какво виждате там? Нищо ли? А банера на фондация „Америка за България”? Виждате ли го? В този рекламен банер и се крие грижата на шепа

  2. Анонимен
    #39

    Подписахте ли двете петиции, които ще ни приближат към завета на Левски за свята и чиста република ___ http://www. change. org/petitions/-26 ___ и ___ http://www. peticiq. com/lustraciq_na_ds_agenti_i_satrudnici

  3. Анонимен
    #38

    1.Кой нападаше България 1804,1807,1828,1854 г.,опожари Свищов,Русчук,Силистра,Варна и отвлече повече от 300000 българи в Сибирсите пустини?
    2.Кой въоръжи една чужда армия и я накара да нападне България безпричинно 1885 г.?
    3.Коя беше тая армия?
    4.Кой беше определен за арбитър при Балканската война и изпълни ли си задълженията?
    5.Кой "съюзник" ни нападна в гръб и окупира Македония?
    6.Кой създаде "Македонската" нация и език?
    7.Кой окупира България 1944 г.,спря развитието и, изби цвета на нацията и

  4. Анонимен
    #37

    ZNAEH CHE STE IDIOTI V SVOIA ANTIRUSIZAM NO CHAK TOLKOVA NE MISLEH.NE PLUITE V KLADENECA.AKO NE BESHE DNESHNIAT DEN SHTIAHTE DA GOVORITE TURSKI.PUSHKIN E KAZAL ZA BULGARITE ,,I NE ZABOTIATSIA O TOM KAK CHUGIE STRANI PRAVIAT IH SUDBOI,, TOVEGO E KAZAL PREZ 1826 G.

  5. Анонимен
    #36

    Не лъжете хората: "През миналата година руските власти се опитаха безуспешно да прикрият факта за рухването на огромна 14-метрова стена при строежа на нова ядрена мощност близо Санкт Петербург. Аварията като по чудо се е разминала без жертви, а информация за инцидента изтече в руски информационни сайтове. Въпреки всичко руската ядрена индустрия, с подкрепата на държавата, прави неистови усилия да стъпи на пазара на Европейския съюз със своите технологии, които според някой наблюдатели, очевидно са компрометирани".

  6. Анонимен
    #35

    Не стана ли ясно за всички, че докато не се откъснем от Русия не можем да станем пълноправна европейска страна. Не забравяйте, че Москвич не е кола, а начин на мислене! Колата е само едно от проявленията на това мислене! Трябва да започнем пролетно почистване на съветските останки у нас и около нас /психически и физически/ - - http://www.change.org/petitions/-26

  7. Анонимен
    #34

    русия скоро ще е в кошчето за боклук, където и е мястото. пукнете се от ярост скапани русофили, но точно това ще стане. много скоро.

  8. Анонимен
    #33

    Докога специалисирани в "нещо" неграмотни фусти,гащници от околовръстното и кукуИПИ-соросоидални кадри,нацвъкани в редакции и министерства ще се занимават с енергетиката на България?Като не са паучили нищо в училище поради ограничени умствени възможности,поне да четат вестници за бавноразвиващи се! http://oilandglory.foreignpolicy.com/posts/2012/02/01/the_shale_gas_reality_check_out_of_europe

  9. Анонимен
    #32

    От рашъните само жени и водка,всичко останало е вредно за здравето.

  10. Анонимен
    #31

    Американците не са строили атомна централа от 30 год.На времето един стар майстор ми казваше,че там където барне чех и германец не може да барне.Аз тогава му се смеех.Ама наистина е било така.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.